Preskočiť na obsah

Elizabeth McGovernová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elizabeth McGovern
Celé menoElizabeth Lee McGovern
Narodenie 18. júl 1961 (62 rokov)
Evanston, Illinois, USA
Povolanieherečka a hudobníčka
Roky pôsobenia1979 – súčasnosť
ManželSimon Curtis (od 1992)
Deti2

Elizabeth McGovern (angl. Elizabeth Lee McGovern; * 18. júl 1961, Evanston, Illinois, Spojené štáty) je americká herečka. V roku 1981 získala nomináciu na Academy Awards za jej herecký výkon vo filme Ragtime.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

McGovernová sa narodila ako dcéra stredoškolskej učiteľky a univerzitného profesora. Jej mladšou sestrou, je prozaička Cammie McGovern. Študovala na Juilliard School v New Yorku v rokoch 19791981.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1980 debutovala v úspešnom filme Obyčajný ľudia. O rok neskôr bola obsadená do role Evelyn Nesbit vo filme Ragtime. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na Academy Awards. V roku 1984 hrala vo filme Preteky s mesiacom po boku Seana Penna.

V roku 1988 po boku Kevina Bacona hrala v komédii Vyrieši to dieťa?. O dva roky neskôr stvárnila lesbičku vo filme Príbeh služobníčky, po boku Faye Dunaway či Natashy Richardson.

V roku 1994 hrala vo filme Priateľská služba, kde stvárnila ženu, ktorá podvedie jej filmového priateľa, ktorého stvárnil Brad Pitt. V roku 1999 účinkovala v televíznom seriály Červený Bedrník. Hrála také ve filmu Tenktát v Americe režiséra S. Leoneho.

V rokoch 20102015 stvárnila jednu z hlavných úloh v televíznom seriáli Panstvo Downton. V roku 2012 získala nomináciu na Zlatý glóbus v účinkovaní v seriáli.

V roku 2015 účinkovala po boku Helen Mirren vo filme Dáma v zlate. V roku 2019 hrala vo filmovej adaptácii Panstvo Downtown. V rovnakom roku prijala úlohu v televíznom seriály War of the Worlds, ktorý mal osem epizód.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1984 bola zasnúbená so Seanom Pennom. V roku 1992 sa vydala za britského režiséra a producenta Simona Curtisa. Spolu majú dve dcéry.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elizabeth McGovern na anglickej Wikipédii.