Elle Fanningová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elle Fanningová
Elle Fanning SDCC 2014.jpg
Fanningová na San Diego Comic-Con International
Celé menoMary Elle Fanningová
Narodenie 9. apríl 1998 (21 rokov)
Conyers, Georgia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2001 - súčasnosť

Mary Elle Fanningová (* 9. apríl 1998, Conyers, Georgia, USA) je americká herečka. Jej staršou sestrou je herečka Dakota Fanningová. Známa je hlavne vďaka účinkovaniu vo filmoch ako: Phoebe in Wonderland, Odnikiaľ niekam a Kúpili sme ZOO. V roku 2011 dostala prelomovú rolu ako Alice Dainardová v sci-fi dráme od J. J. Abramsa, Super 8. Jej stvárnenie bolo kritikmi hodnotené veľmi pozitívne a často bola považovaná za najlepší aspekt vo filme.

Skorý život a vzdelanie[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa v Conyers. Jej rodičmi sú Heather Joy (za slobodna Arringtonová), ktorá je profesionálnou hráčkou tenisu a Steven J. Fanning, ktorý hral nižšiu bejzbalovú ligu za tím St. Louis Cardinals a teraz pracuje ako predajca elektroniky v Los Angeles. Jej starý otec je americký futbalový hráč Rick Arrington a teta reportérka pre ESPN, Jill Arrington.
Elle je mladšou sestrou Dakoty Fanningovej, ktorá je takisto herečka. Elle sama povedala: "Sme normálne sestry. Obe chodíme do školy a hráme sa spolu." Má írske, nemecké, anglické a francúzske korene. Elle a jej rodina sú členmi Južnej Baptistickej Konvencie. Momentálne navštevuje Campbell Hall School v Severnom Hollywoode v Los Angeles. Túto školu tiež navštevovali detské herečky ako Ashley a Mary-Kate Olsenová.

Kariéra[upraviť | upraviť kód]

Elle začala svoju kariéru už keď mala 2 roky a 8 mesiacov. Jej prvé úlohy boli hranie mladšej verzie postavy jej sestry Dakoty v minisérii Unesení a filme Ja som Sam. Roku 2002, keď mala 4 roky, dostala jej prvú rolu nezávislú od svojej sestry, v komédii Dvere v podlahe, v ktorej si zahrala s Jeffom Bridgesom a Kim Basingerovou. Producenti pôvodne chceli obsadiť identické dvojičky, ale boli s Elle tak spokojní, že použili len ju.

Neskôr v roku 2003 sa objavila vo filme Za všetko môže Winn Dixie v malej úlohe ako Sweetie Pie Thomas. V roku 2004 prepožičala svoj hlas anglickej dabovanej verzii Miyazakiskiho animovaného filmu Môj sused Totoro, postave Mei. Neskôr toho istého roku si zahrala vo filme I Want Someone to Eat Cheese with. Začiatkom roka 2005 natáčala scény ako "budúca vnučka" Fern Arableovej, ktorú hrala Dakota Fanningová. Naneštastie vo finálnom snímku tieto scény neboli. V polovici roka 2005 si zahrala ako Debbie, dcéra Richarda Jonesa (Brad Pitt) a Susan Jonesovej (Cate Blanchettová), v oscarovom filme Babel. Na začiatku roka 2006 sa objavila v dvoch filmoch: Magické deviatky a Deja Vu. V strede roku 2006 hrala v sci-fi minisérii Motelová izba. V tom istom roku si ešte zahrala v epizóde Need to Know v seriáli Dr. House.

Koncom roka 2006 Elle postupne dostávala hlavné úlohy. Prvou bola postava Emmy Learnerovej vo filme Reservation Road, smútiacej dcéry Grace a Eathana Learnerových. Film sa zaoberá následkami tragickej autonehody, pri ktorej zomrie Emmin brat. V polovičke roka 2007 dostala hlavnú úlohu Phoebe vo filme Phoebe in Wonderland. Pojednáva o príbehu mladého dievčaťa, ktoré nechce respektíve nemôže dodržiavať pravidlá. Hlavnú úlohu si takisto zahrala Felicity Huffmanová. Film bol vydaný v roku 2009. Od júla do októbra 2007 sa Elle objavila vo filme The Nutcracker in 3D, kde si zahrala úlohu Mary. Dejiskom je Viedeň v 20-tych rokoch 19. storočia. Príbeh rozpráva o malom dievčatku, ktoré dostane na Vianoce od svojho strýka netradičnú hračku. Film sa natáčal v meste Budapešť a premiéru mal roku 2010.

V roku 2008 dostala menšiu rolu v snímku Podivný prípad Benjamina Buttona ako mladšia verzia postavy Cate Blanchettovej.

V marci 2008 mali Elle a jej sestra Dakota hrať vo filme Pre moju sestru; ponuku odmietli keď sa Dakota dozvedela, že by si musela oholiť hlavu. Sestry nahradili Abigale Breslinová a Sofia Vassilieva.

V roku 2010 začala natáčať nový film Twixt, ktorý režíroval Francis Ford Coppola. Nápad na film získal na základe sna, ktorý mal. Elle bola v roli ducha menom V.

Roku 2011 účinkovala v sci-fi dramatickom filme od J. J. Abramsa, Super 8, kde si zahrala ako Alice Dainardová. Film vyšiel v júni roku 2011 a sústredil sa na skupinu detí, ktoré sú nútené vysporiadať sa so zvláštnymi udalosťami, dejúcimi sa v ich malom meste.

V decembri 2011 sa objavila vo filme Kúpili sme Zoo, ktorý režíroval Cameron Crowe. Zahrala si úlohu Lily, 13-ročného dievčaťa, ktoré pracuje v reštaurácii v ZOO a žije len so svojou matkou Kelly (Scarlett Johanson).

V septembri 2012 si Elle zahrala hlavnú rolu ako Ginger v dráme Ginger & Rosa, odohrávajúcej sa v Londýne roku 1962. Postavu Rosi si zahrala Alice Englertová. Réžiu mala na starosti Sally Potterová a film vyšiel 19. októbra 2012. Elle získala za svoj výkon pochvalné recenzie. A. O. Scott napísal pre denník The New York Times: "predviedla neuveriteľný mix pozície, intenzity a technickej precíznosti. Je až desivé, aká je skvelá a je ťažké si predstaviť niečo, čo nedokáže." Ty Burr, filmový kritik pre The Boston Globe ju pochválil za "oslnivú prirodzenosť, ktorá sa zdá opakom k jej výkonu" a cíti, že "Elle Vás jednoducho presvedčí o emocionálnej realite Ginger."

Fanningová taktiež účinkovala po boku Angeliny Jolie vo filme Walta Disneyho Vládkyňa zla, režírovaným Robertom Strombergom, v roku 2014. Jolie hrala Vládkyňu zla a Fanningová Princeznú Auroru.

Filmografia[upraviť | upraviť kód]

Rok Film Rola Poznámky
2001 Volám sa Sam Mladšia Lucy
2003 Bláznivá škôlka Jamie
2004 Dvere v podlahe Ruth Cole
2005 Môj sused Toroto Mei Len dabing
P.N.O.K. Rebecca Bullard Krátkometrážny film
Za všetko môže Winn Dixie Sweetie Pie Thomas
2006 Déja Vu Abbey
Babel Debbie Jones
I Want Someone to Eat Cheese With Penelope
2007 Magické deviatky Noelle
Reservation Road Emma Learner
Day 73 with Sarah Sarah Krátkometrážny film
2008 Podivný prípad Benjamina Buttona 6-ročná Daisy
Phoebe in Wonderland Phoebe Lichten
2009 Astro Boy Grace Len dabing
2010 The Nutcracker in 3D Mary
Odnikiaľ niekam Cleo
2011 Super 8 Alice Dainard
Curve of Forgotten Things Krátkometrážny film
Twixt V
Kúpili sme ZOO Lily Miska
2012 Ginger & Rosa Ginger
Leaning Toward Solace Sara Krátkometrážny film
2014 Low Down Amy Albany
2014 Young Ones Mary Holms
2014 Vládkyňa zla Princess Aurora
2014 Škatuliaci Winnie

Účinkovanie v seriáloch[upraviť | upraviť kód]

Rok Seriál Rola Poznámky
2002 Unesení 3-ročná Allie Keys "Charlie and Lisa"
2003 Sudkyńa Amy Rochelle Cobbs "Maxine, Interrupted"
C.S.I.: Kriminálka Miami Molly Walker "Death Grip"
2004 C.S.I.: Kriminálka New York Jenny Como "Officer Blue"
2006 Dr. House Stella Dalton "Need to Know"
Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka Eden "Cage"
Motelová izba Anna Miller 3 epizódy
2006, 2007 Myšlienky vraha Tracey Belle 2 epizódy: "The Boogeyman" a "No Way Out, part II: The Evilution of Frank"
2007 Sexi špinavé prachy Kiki George "Pilot"

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]