Elliott Bay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zátoka Elliott Bay, pohľad z juhozápadu z Columbia Center, najvyššieho mrakodrapu v Seattli. V popredí je terminál pre trajekty spoločnosti Washington State Ferries

Elliott Bay je zátoka, na brehu ktorej sa nachádza americké mesto Seattle. Línia z mesta Alki Point na juhu po West Point na severe sa vo všeobecnosti chápe ako miesto, kde sa rozdeľuje zátoka a prieplav Puget Sound. V prieplave stojí prístav Port of Seattle, ktorý bol v roku 2002 najrušnejším prístavom v objemu TEU kontajnerovej prepravy a 46. najrušnejším prístavom na svete.

V zátoke Elliott Bay sú tiež doky Colman Dock, ktoré sú hlavným terminálom v Seattli pre trajekty spoločnosti Washington State Ferries. Zo Seattlu sa pravidelne vypravujú plavby na ostrov Bainbridge a do mesta Bremerton.

Zátoku križujú od mája do septembra kompy (známe aj ako Elliott Bay Water Taxi), ktoré spájajú Downtown s mestskou časťou West Seattle.

Rieka Duwamish je jediným vodným zdrojom, ktorý sa vyprázdňuje do zátoky.

Luxusný výškový dom Elliott Bay Towers, domov Frasiera Cranea v TV seriáli Frasier je pomenovaný po zátoke Elliott Bay. V skutočnosti je to kníhkupectvo Elliott Bay Bookstore na námestí Pioneer Square v Seattli.

29. marca 2002 počas jeho posledného letu do Smithsonianského múzea letectva a kozmonautiky spadol do zátoky jediný zachovalý Boeing 307 na svete.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 47° 36′ 00″ s. š., 122° 22′ 00″ z. d.