Preskočiť na obsah

Embankment (stanica metra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Embankment
Stanica Westminster
Umiestnenie
Miesto Charing Cross
Miestna autorita City of Westminster
Prevádzka
Prevádzkovateľ London Underground
Počet nástupíšť 6
Počet cestujúcich za rok 18,205 miliónov
Transport for London
Zóna 1
Dôležité dátumy Otvorenie 1870
Londýnska doprava
Zoznam londýnskych staníc: Underground | National Rail

Embankment je jednou zo staníc londýnskeho metra nachádzajúca sa v londýnskej mestskej časti City of Westminster. Východy zo stanice sa nachádzajú na ulici Victoria Embankment a na Villiers Street. Obsluhujú ju štyri rôzne linky. Nachádza sa v tarifnej zóne 1.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu Embankment otvorili v roku 1870 ako súčasť Metropolitan District Railway (dnešná Circle a District Line) pod názvom „Charing Cross“. 10. marca 1906 bola otvorená Baker Street & Waterloo Railway (dnešná Bakerloo Line), jej nástupištia však niesli na tejto stanici meno „Embankment“.

V roku 1914 bola zo svojej konečnej stanice Charing Cross predĺžená trasa Charing Cross, Euston & Hampstead Railway (dnešná Northern Line) do stanice Embankment v snahe zlepšiť možnosti prestupu medzi jednotlivými trasami. Vznikol tu prestupný bod medzi Charing Cross, Euston & Hampstead Railway, Baker Street & Waterloo Railway a District Railway. S týmito úpravami došlo aj k zmene mien jednotlivých častí stanice. Nástupištia Baker Street & Waterloo Railways a Charing Cross, Euston and Hamptead Railway boli premenované na „Charing Cross (Embankment)“, aby boli odlíšené od stanice „Charing Cross (Strand)“, zatiaľ čo časť stanice obsluhovaná District Railway si zachovala svoje pôvodné meno „Charing Cross“. V roku 1915 v snahe zamedziť zmätkom boli stanice opäť premenované. Stanica bola premenovaná na „Charing Cross“ a „Charing Cross (Strand)“ sa zmenila na „Strand“.

V roku 1974 bola celá stanica opäť premenovaná na „Charing Cross Embankment“. A 12. septembra 1976 sa vrátila k svojmu prapôvodnému názvu „Embankment“ a stanice Trafalgar Square a Strand boli zjednotené pod názvom „Charing Cross“.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Stanica sa objavila vo filme Sliding Doors, v hlavnej úlohe s herečkou Gwyneth Palthrow. Avšak natáčanie na nástupištiach a podzemných pasážach sa uskutočnilo na Waterloo & City Line.

Linky[upraviť | upraviť zdroj]

Stanicu v súčasnosti obsluhujú štyri linky:

Miesta záujmu[upraviť | upraviť zdroj]

Nad stanicou sa nachádza železničný most Hungerford Bridge a taktiež most pre peších Golden Jubilee Bridge, ktorý poskytuje spojenie s centrom na South Bank, kde sa okrem iného nachádza aj Kráľovské národné divadlo alebo Royal Festival Hall. V blízkosti stanice sa ďalej nachádzajú:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]