Preskočiť na obsah

Emil Friedrich Johannes Hoenning O’Carroll

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emil Friedrich Johanes Hoenning O’Carroll
nemecký archeológ
Narodenie12. november 1833
Hildesheim, Nemecko
Úmrtie15. september 1894 (60 rokov)
Púchov, Slovensko

Barón Emil Friedrich Johannes Hoenning O’Carroll (* 12. november 1833, Hildesheim, Nemecko – † 15. september 1894, Púchov) bol pôvodom nemecký amatérsky archeológ, ktorý sa v 19. storočí usadil na Slovensku. Kopal a skúmal v Ihrišti, Lednici, Vršatskom Podhradí, Dolnej Súči, v Sŕní a ďalších lokalitách. Preslávilo ho najmä (dnes už neexistujúce) bralo nad mestom Púchov – Púchovská skala. Podľa nálezov z tejto lokality neskôr nazvali jednu z najvýznamnejších kultúr včasnej doby dejinnej na území Slovenska – Púchovská kultúra.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1833 v Hildesheime neďaleko Hannoveru. Keď mal dva roky, rodičia kúpili panstvo v Bettmare pri Hannoveri, kde prežil (ako neskôr sám píše) šťastné detstvo. Neskôr sa stal vojakom, dotiahol to na poručíka hulánskeho regimentu. Ako vojak precestoval veľkú časť Európy.

V roku 1861 nadobudol (snáď kúpil, alebo vyhral v kartách) statok vo Vaske. Koncom 19. storočia Vaska zanikla, splynula s obcou Slavnica, ktorá leží na pravom brehu Váhu neďaleko Trenčína. V roku 1870 mu vo veku len 35 rokov zomrela prvá manželka Anna Agneša, grófka Deymová (Deym von Stritez), s ktorou mal štyri deti: Maria Gabriela (* 1858), Zoe (* 1860), Otto (* 1862) a Ján Ľudovít (* 1864). V roku 1876 sa druhýkrát oženil. Vzal si grófku Hermínu von Hatzfeldt z Trachenbergu, s ktorou mal ďalšie štyri deti (Emil, Maria, Hermína a Henrich).

V roku 1887 predal majetok vo Vaske pánovi Szilányimu za 125 000 zlatých, čo v tých dobách bola veľmi slušná suma (barón však zrejme nevedel hospodáriť, keďže po jeho smrti zostali iba dlhy). V roku 1888 sa presťahoval do Púchova, kde žil až do smrti. Tu vykopal svoje najdôležitejšie nálezy.

Podstatná časť jeho archeologickej zbierky je vo Viedenskom múzeu. Kúpou jeho pozostalosti (Andrejom Kmeťom) sa podarilo časť zachrániť aj pre Slovensko.

Zomrel 15. septembra 1894 po dlhej chorobe. Jeho hrob je na púchovskom cintoríne. Mesto Púchov po barónovi Hoenningovi pomenovalo novovybudované námestie, kde stojí nová budova divadla.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • DVOŘÁK, Pavel. Podivný barón. [s.l.] : Rak Budmerice, 1993.