Emil Horváth

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Emil Horváth
slovenský herec a režisér
Narodenie12. november 1945 (76 rokov)
Nitra, Slovensko

prof. Emil Horváth (* 12. november 1945, Nitra) je slovenský herec, režisér a divadelný pedagóg. Syn herca Emila Jozefa Horvátha, manžel herečky Viery Richterovej.

Absolvoval herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v roku 1968. Bol členom Divadla SNP v Martine (1968 – 1976), potom Novej scény v Bratislave (1976 – 1983). Od roku 1983 je členom Činohry Slovenského národného divadla, kde stvárnil množstvo postáv.

V posledných rokoch sa venuje aj réžii (Caligula, Divadelná komédia, Šialený deň, Štvrtá sestra). Ako režisér hosťuje aj v bratislavskom divadle West (Ešte máš mňa, miláčik, Inšpektor Drake a dokonalý zločin), v Divadle Andreja Bagara v Nitre (…a ešte som aj smoliar, Sylvia) a Štátnom divadle Košice (Jožko Púčik a jeho kariéra). Hral v mnohých filmoch a televíznych inscenáciách (Demeterovci, Ako sa Vinco zaťal) a seriáloch (Americká tragédia, 30 prípadov majora Zemana). Režijne sa podieľal na dvoch televíznych filmoch Ešte dve frašky… (1998) a Mučivé tajomstvo (1999).

Prednáša hereckú tvorbu na VŠMU, na ktorej v roku 2005 získal titul profesor. Od mája 2011 je riaditeľom činohry SND.

Jeho syn Tomáš je literárny vedec, spisovateľ a prekladateľ.

V roku 2005 mu prezident SR udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za významné zásluhy v oblasti rozvoja kultúry.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]