Emile Berliner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Emile Berliner
Emile Berliner
Narodenie 20. máj 1851
Hannover, Nemecko
Úmrtie 3. august 1929 (78 rokov)
Washington D.C., USA
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Emile Berliner
HMS

Emile Berliner (* 20. máj 1851, Hannover, Nemecko – † 3. august, 1929, Washington D.C., USA) bol americký vynálezca nemeckého pôvodu, známy vynálezom gramofónu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v nemeckom Hannoveri. Ako devätnásťročný vycestoval do USA, kde pracoval ako fyzik. O šesť rokov neskôr predal svoj patent na mikrofón Bell Telephone Company. Jeho návrh gramofónu odkúpila spoločnosť Victor Talking Machine Company. Gramofón bol zdokonalením prístroja fonograf.

Založil spoločnosť Deutsche Grammophon a britskú Gramophone Co. Ltd. ktorá začala gramofóny predávať aj v Európe. Slávna značka HMS (His master's voice), ktorú spropagoval na základe jednej kresby Francisa Barrauda, kde pes počúva v starom fonografe hlas svojho pána, sa tiež viaže k jeho menu Išlo o vynikajúci obchodný ťah zdôrazňujúci kvalitu prenášaného zvukového záznamu.

Berlinger ako prvý zachytil hlas do zinkovej platne. Neskôr zo zinkového podkladu prešiel na oceľový a z tohto prelisovával drážky so záznamom do tvrdej gumy – vinylu. Hladal ten najvhodnejší základný materiál na výrobu gramoplatní a nakoniec prišiel na šelak, čo je prírodná živica z Thajska. Šelak bol lacný a pred vynájdením nových umelých hmôt bol veľmi vhodný na sériovú výrobu gramoplatní.

Menej sa vie o jeho záujme o celkom odlišné odvetvie a tým bolo lietanie, presnejšie, vertikálne lietanie. So svojim synom Henrym zostrojili helikoptéru, ktorú predviedli pred zástupcami amerického námorníctva a médii dňa 24. februára 1924. Tento let bol uznaný za prvý kontrolovaný let helikoptéry. Ich stroj, ktorý je vystavený v College Park Aviation Museum, uletel vtedy vo výške 4,5 metra vyše 40 metrov a dosiahol rýchlosť cca 60 km/h.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]