Emile Berliner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emile Berliner
americký vynálezca nemeckého pôvodu
Emile Berliner
Narodenie20. máj 1851
Hannover, Nemecko
Úmrtie3. august 1929 (78 rokov)
Washington D.C., USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Emile Berliner
HMS

Emile Berliner (* 20. máj 1851, Hannover, Nemecko – † 3. august, 1929, Washington D.C., USA) bol americký vynálezca nemeckého pôvodu, známy vynálezom gramofónu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v nemeckom Hannoveri. Ako devätnásťročný vycestoval do USA, kde pracoval ako fyzik. O šesť rokov neskôr predal svoj patent na mikrofón Bell Telephone Company. Jeho návrh gramofónu odkúpila spoločnosť Victor Talking Machine Company. Gramofón bol zdokonalením prístroja fonograf.

Založil spoločnosť Deutsche Grammophon a britskú Gramophone Co. Ltd. ktorá začala gramofóny predávať aj v Európe. Slávna značka HMS (His master's voice), ktorú spropagoval na základe jednej kresby Francisa Barrauda, kde pes počúva v starom fonografe hlas svojho pána, sa tiež viaže k jeho menu. Išlo o vynikajúci obchodný ťah zdôrazňujúci kvalitu prenášaného zvukového záznamu.

Berlinger ako prvý zachytil hlas do zinkovej platne. Neskôr zo zinkového podkladu prešiel na oceľový a z tohto prelisovával drážky so záznamom do tvrdej gumy – vinylu. Hľadal ten najvhodnejší základný materiál na výrobu gramoplatní a nakoniec prišiel na šelak, čo je prírodná živica z Thajska. Šelak bol lacný a pred vynájdením nových umelých hmôt bol veľmi vhodný na sériovú výrobu gramoplatní.

Menej sa vie o jeho záujme o celkom odlišné odvetvie a tým bolo lietanie, presnejšie, vertikálne lietanie. So svojim synom Henrym zostrojili helikoptéru, ktorú predviedli pred zástupcami amerického námorníctva a médii dňa 24. februára 1924. Tento let bol uznaný za prvý kontrolovaný let helikoptéry. Ich stroj, ktorý je vystavený v College Park Aviation Museum, uletel vtedy vo výške 4,5 metra vyše 40 metrov a dosiahol rýchlosť cca 60 km/h.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]