Emma Watsonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emma Watson
Emma Watsonová (2013)
Celé menoEmma Charlotte Duerre Watsonová
Narodenie 15. apríl 1990 (33 rokov)
Paríž, Francúzsko
Alma materDragon School (do 2003)

Brownova univerzita (2009–2014) Worcester College, Oxford (2011–2012)

Headington School
Roky pôsobenia1999–doteraz
RodičiaChris Watson, Jacquline Watsonová (rozvedení)
BratAlex Watson, Toby Watson (nevlastný)
SestraNina Watson (nevlastná), Lucy Watson (nevlastná)
Oficiálna webstránkaemmawatsonofficial.com

Emma Charlotte Duerre Watsonová (angl. Emma Charlotte Duerre Watson; * 15. apríl 1990, Paríž, Francúzsko) je britská herečka a aktivistka, známa predovšetkým úlohou Hermiony vo filmovej sérii Harry Potter.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Emma Watson sa narodila Jacqueline a Chrisovi v Paríži. Po rozvode rodičov sa spolu s matkou a bratom presťahovali do Oxfordshire v Anglicku. V škole prejavovala záujem o herectvo, keď si zahrala v niekoľkých školských divadelných predstaveniach napríklad „Arthur: The Young Years“, „Happy Prince“ a „Alica v ríši divov“. Ako 7-ročná sa umiestnila na 1. mieste v školskej súťaži v recitácii. Strednú školu ukončila s prospechom "A" a pokračovala v štúdiu na univerzite.

Jej rodičia sú rozvedení a pracujú ako právni zástupcovia. Má o tri roky mladšieho brata Alexa (* 1993). Okrem Alexa má aj troch nevlastných súrodencov – brata Tobyho (4 roky) a sestry dvojičky Ninu a Lucy (4 roky).

Konkurzu na Hermionu vo filme Harry Potter sa zúčastnila na podnet triedneho učiteľa. Na konkurze sa zúčastnila, ale ako hovorí – len tak zo srandy. Konkurz vyhrala a dnes už má za sebou osem filmov Harryho Pottera. Popri premierovaní HP hrala v roku 2011 vo filme Môj týždeň s Marylin s Eddie Redmaynom a iné menšie roly v menej známych filmoch pred 2010. V roku 2012 si zahrala vo filme Charlieho malé tajomstvá (Perks of being a walflower) jednu z hlavných postáv Sam. Rok na to hrala vo filme americkej režisérky Sofie Coppoly vo filme The Bling Ring s Taissou Farmigou (tiež hlavnú rolu Nicki). O tomto filme sa vyjadrila, že svoju postavu videla ako úplný opak seba samej a že to bolo viac o práci so Sofiou ako o hraní tej postavy. Dokonca sa kvôli tomu filmu musela naučiť tanci pri tyči. Toho istého roku vyšla komédia This is the End s Sethom Roganom, kde herci hrali sami seba. V roku 2014 hrala vo filme Noe s Russelom Croweom, Jennifer Conelly a Anthony Hopkinsom, v roku 2015 vo Filme Regression od režiséra Alejandro Amenabar s Ethanom Hawkom a v roku 2016 vo filme Colonia s Danielom Brühlom o oblasti v Chile, kde velil bývalý nacista Paul Schäfer. V marci roku 2017 vyjde dlho očakávaný film Kráska a zviera, kde Emma stvárni Bellu a mesiac na to film The Circle s Tomom Hanksom podľa rovnomennej knihu od Davea Eggersa.

Emma sa rozhodovala medzi štúdiom na niektorej britskej univerzite, ale zvažovala aj štúdium v Amerike na niektorej univerzite z Ivy League Colleges. Chcela by hrať vo filmoch aj počas štúdia podľa vzoru Jodie Foster, ktorá zvládla herectvo aj štúdium naraz. Emma v jednom z interview vyhlásila, že už teraz má dosť peňazí, aby nemusela nikdy v živote nič robiť, ale to nie je cesta, po ktorej by chcela ísť. Štúdium na univerzite ju motivuje a verí, že z nej urobí ešte lepšiu herečku. Nakoniec si vybrala Brownovu univezitu, na ktorej promovala v roku 2014 z anglickej literatúry.

Vo voľnom čase hráva športy; hlavne stolný tenis a tenis. Má rada čas strávený s priateľmi, nakupovanie a kino. Jej obľúbené filmy sú: Vykúpenie z väznice Shawshank, Gladiátor, Statočné srdce, Pýcha a predsudok, Pomáda, Shrek, a Dannyho jedenástka; obľúbení herci: Julia Robertsová, Brad Pitt a Renée Zellwegerová.[chýba zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Watsonová na filmovom festivale v New Yorku v roku 2012

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]