Emppu Vuorinen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Emppu Vuorinen
Emppu Vuorinen, palais.jpg
Základné informácie
Rodné meno Erno Matti Juhani Vuorinen
Narodenie 24. jún 1978
Kitee, Fínsko
Pôsobenie hudobník, skladateľ
Žáner symfonický metal, power metal, hard rock, AOR
Hrá na nástroje gitara, basgitara
Roky pôsob. 1996 - súčasnosť
Vydavateľstvá Nuclear Blast
Súvisiace
články
Nightwish, Brother Firetribe, Altaria, Almah, Barilari
Webstránka nightwish.com


Erno "Emppu" Matti Juhanni Vuorinen (* 24. jún 1978, Kitee) je fínsky gitarista, najznámejší ako zakladajúci člen, gitarista a občasný skladateľ symphonic metalovej skupiny Nightwish. Je najstarším z piatich detí, majúc brata-dvojča a tri mladšie sestry. Na gitaru začal hrať ako dvanásťročný so súkromným učiteľom a počas svojej hudobnej kariéry hral v rôznych kapelách ako napríklad Nightwish, Brother Firetribe, Barilari, Almah a Altaria.

Emppu je najmä rytmickým hráčom, často sprevádzajúc keyboard či orchestrálne party v piesňach Nightwish, avšak hráva aj hlavné melódie a sóla. Jeho sólové techniky zvyčajne zahŕňajú alternatívny picking, bottleneck, legato a minor až extrémnemu tremolovaniu, výnimočne i sweep picking. Jeho sóla sú viac melodické ako u väčšiny metalových kapiel, ale občas využíva taktiež shredding (napríklad v "Nightquest," "The Pharaoh Sails to Orion," "Romanticide," a "Gethsemane" od Nightwish, či v "Traitor" od Tarot, kde nahral sólo). Prvé tri albumy Nightwish obsahujú viac gitár od Emppua ako neskoršie nahrávky. Od albumu Century Child má svoje gitary naladené na D tuning, predtým ich mal naladené v štandarde. Počas koncertov používa dve gitary - jednu pre každé ladenie.

Emppu je taktiež kreatívnou zložkou Nightwish - spolu s Tuomasom Holopainenom písal piesne pre Nightwish od albumu Oceanborn až po album Dark Passion Play a jednu pieseň z Dark Passion Play, Whoever Brings The Night, napísal on sám.

Emppu nahral viacero gitár pre kapelu Almah, brazílsku metalovú kapelu, keďže chcel pomôcť svojmu kamarátovi a spevákovi kapely Edu Falaschimu, avšak v kapele nezostal kvôli svojim záväzkom v Nightwish. Okrem toho je členom AOR kapely Brother Firetribe, ktorá od roku 2008 vydala celosvetovo tri albumy: "False Metal" (znovu vydané ako "Break Out"), "Heart Full Of Fire" "Diamond In The Firepit".

Gitary[upraviť | upraviť zdroj]

Emppu používal Washburn N4 Nuno Bettencourt gitaru na živých vystúpeniach s Nightwish v rokoch 1997 - 1999. Následne bol najčastejšie vídaný s Washburn CS-780 gitarami (jednou bielou a jednou metalickou fialovou). Najčastejšie používal bielu CS-780, a to až do nahrávania albumy Century Child, keď kapela začala ladiť o celý jeden tón nižšie (DGCFAD miesto EADGBE). V dokumente End of Inocennce môžeme vidieť Emppua s jeho fialovou CS-780 nahrávajúc gitarové časti k piesni Slaying the Dreamer (avšak skúšal taktiež i bielu Tokai Les Paul pre tú istú pieseň). Po vydaní Century Child začal naživo používať obe CS-780, pričom biela bola naladená v štandarde a fialová v D štandarde.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]