Emppu Vuorinen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emppu Vuorinen

Základné informácie
Rodné meno Erno Matti Juhani Vuorinen
Narodenie 24. jún 1978 (45 rokov)
Kitee, Fínsko
Pôsobenie hudobník, skladateľ
Žáner symfonický metal, power metal, hard rock, AOR
Hrá na nástrojoch gitara, basgitara
Roky pôsob. 1996 - súčasnosť
Vydavateľstvá Nuclear Blast
Súvisiace
články
Nightwish
Webstránka nightwish.com

Erno "Emppu" Matti Juhanni Vuorinen (* 24. jún 1978, Kitee, Fínsko) je fínsky gitarista, zakladajúci člen a občasný skladateľ symphonic metalovej skupiny Nightwish.

Je najstarším z piatich detí, má brata-dvojča a tri sestry. Na gitaru začal hrať ako dvanásťročný so súkromným učiteľom a počas svojej hudobnej kariéry hral v rôznych kapelách ako napríklad Nightwish, Brother Firetribe, Barilari, Almah a Altaria.

Je najmä rytmickým hráčom, často sprevádzajúc keyboard či orchestrálne party v piesňach Nightwish, avšak hráva aj hlavné melódie a sóla. Jeho sólové techniky zvyčajne zahŕňajú alternatívny picking, bottleneck, legato a minor až extrémnemu tremolovaniu, výnimočne i sweep picking. Jeho sóla sú viac melodické ako u väčšiny metalových kapiel, ale občas využíva taktiež shredding (napríklad v "Nightquest," "The Pharaoh Sails to Orion," "Romanticide," a "Gethsemane" od Nightwish, či v "Traitor" od Tarot, kde nahral sólo). Prvé tri albumy Nightwish obsahujú viac gitár od Emppua ako neskoršie nahrávky. Od albumu Century Child má svoje gitary naladené na D tuning, predtým ich mal naladené v štandarde. Počas koncertov používa dve gitary - jednu pre každé ladenie.

Je taktiež kreatívnou zložkou Nightwish - spolu s Tuomasom Holopainenom písal piesne pre Nightwish od albumu Oceanborn až po album Dark Passion Play a jednu pieseň z Dark Passion Play, Whoever Brings The Night, napísal on sám.

Nahral viacero gitár pre kapelu Almah, brazílsku metalovú kapelu, keďže chcel pomôcť svojmu kamarátovi a spevákovi kapely Edu Falaschimu, avšak v kapele nezostal kvôli svojim záväzkom v Nightwish. Okrem toho je členom AOR kapely Brother Firetribe, ktorá od roku 2008 vydala celosvetovo tri albumy: "False Metal" (znovu vydané ako "Break Out"), "Heart Full Of Fire" "Diamond In The Firepit".

Gitary[upraviť | upraviť zdroj]

Používal Washburn N4 Nuno Bettencourt gitaru na živých vystúpeniach s Nightwish v rokoch 1997 - 1999. Následne bol najčastejšie vídaný s Washburn CS-780 gitarami (jednou bielou a jednou metalickou fialovou). Najčastejšie používal bielu CS-780, a to až do nahrávania albumy Century Child, keď kapela začala ladiť o celý jeden tón nižšie (DGCFAD miesto EADGBE). V dokumente End of Inocennce môžeme vidieť Emppua s jeho fialovou CS-780 nahrávajúc gitarové časti k piesni Slaying the Dreamer (avšak skúšal taktiež i bielu Tokai Les Paul pre tú istú pieseň). Po vydaní Century Child začal naživo používať obe CS-780, pričom biela bola naladená v štandarde a fialová v D štandarde. Biela CS má Duncan Designed prenosky a fialová má Seymour Duncan humbucker snímač na krku a DiMarzio humbucker snímač na kobylke.

V roku 2004 začal používať ESP zákaznícku verziu gitary Horizon známu ako EV-1. EV-1 má jelšové telo, javorový krk a ebenový hmatník, Seymour Duncan prenosky (Duncan Custom TB-5 na kobylke, SHR-1n Hot Rails v strede a SH2-n Jazz na krku), 5 - smerný prepínač, kontrolu hlasitosti a zlatý Floyd Rose tremolo systém. Po vydaní albumu Dark Passion Play v roku 2007 začal Emppu koncertovať s gitarou EV-2. EV-2 je veľmi podobná EV-1, avšak narozdiel od nej má kontrolu tónu a veľký obtisk na tele známy ako "Harem Girl". S treťou verziou série - EV-3 - sa objavil prvýkrát na promo fotkách k albumu Imaginaerum. Na nasledujúcom turné používal gitary EV-1 a EV-3. Počas nahrávacích skúšok k ôsmemu albumu Nightwish používal novú Ruokanagas gitaru.

Vo videoklipoch k albumu Dark Passion Play použil ESP Eclipse gitaru vo vintage čiernej farbe. Po tom čo si fanúšikovia všimli, že jeho typická fialová gitara je náhle preč, začalo ich zaujímať prečo; Emppu na túto otázku odpovedal cez Nightmail:

Je pravda že si vymenil svoju gitaru za Les Paul aby sa väčšmi hodila k Anettinmu silnému hlasu ?
– David
Tá vec je že keď sme šli do LA [kde boli točené videá], zabudol som si svoju gitaru doma a tak som musel utekať do najbližšieho miestneho obchodu s gitarami aby som kúpil ESP Eclipse. Takže odpoveď znie: Nie !
– Vuorinen

Zosilňovače[upraviť | upraviť zdroj]

Používal Messa/Boogie trojité usmerňovače od roku 2002 a sú to pre neho najväčšmi typické zosilňovače, avšak počas svojej kariéry v Nightwish používal viacero rôznych zosilňovačov. Počas Summer of Wilderness Tour v roku 1999 používal Laney VH100R zosilňovač, ktorý použil taktiež v štúdiu pri nahrávaní albumu Century Child. Počas tohto obdobia používal i rack systém. Systém sa počas rokov menil a nie je veľmi dobre zdokumentovaný, ale niektoré zo zariadení o ktorých sa vie že ich používal sú:

  • Roctron Piranha preamp
  • Tech 21 SansAmp PSA 1 power amp
  • Messa/Boogie Stereo 2:Fifty power amp
  • TC Electronic G Major multi FX efekt

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]