Endoskopická rhizotómia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Endoskopická rhizotómia (tiež endoskopická denervácia facetových kĺbov) je výkon, pri ktorom je za pomoci endoskopu ošetrený facetový (stavce spájajúci) kĺb ako zdroj chronickej bolesti dolnej časti chrbtice. Príčinou tejto bolesti je podráždenie mediálneho ramienka zadnej vetvy nervového koreňa, ktorým je facetový kĺb inervovaný. Typickým prejavom je škvrnitá projekcia bolesti v oblasti chrbta a končatín.

Facetové kĺby sú pravé kĺby na zadnej strane chrbtice, inervované malými ramienkami miechových nervov – mediálnymi ramienkami. Každý kĺb je inervovaný nad a pod úrovňou kĺbu. Funkciou týchto nervov je odovzdávanie informácií z kĺbov do mozgu.  

Testovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Na potvrdenie, resp. vylúčenie diagnózy facetového syndrómu je potrebná podľa odporúčaných postupov SIS (Spine Intervention Society)[1] séria dvoch pozitívnych testovacích blokád mediálneho ramienka lokálnym anestetikom.

Konvenčná technika[upraviť | upraviť zdroj]

Pri pozitívnom testovaní facetového kĺbu ako zdroja bolesti je pacient indikovaný na výkon rádiofrekvenčnej denervácie príslušnej nervovej vetvy. Bežný rádiofrekvenčný postup (používaný od roku 1970) sa vykonáva za pomoci ihiel a pod RTG navigáciou. Špeciálnou elektródou, ktorá je umiestnená v tesnej blízkosti nervu, je nerv tepelne skoagulovaný. Nevýhodou rádiofrekvenčného postupu je, že nemá priamu vizuálnu kontrolu.

Endoskopická technika[upraviť | upraviť zdroj]

Inovatívne riešenie predstavuje endoskopická technika, pri ktorej je pod RTG kontrolou mobilného C-ramena umiestnený do oblasti mediálneho ramienka endoskop. Endoskopická technika umožňuje priamu vizualizáciu nervovej štruktúry a prerušenie nervov. Výkon sa opakuje na každom bolestivom kĺbe, najčastejšie v oblasti L4/5 alebo L3/4 na jednej strane.

Výhody endoskopickej procedúry[upraviť | upraviť zdroj]

Endoskopická technika predstavuje vyššiu efektivitu liečby a veľa výhod pre pacienta. Výkon sa robí v režime jednodennej chirurgie, väčšinou je potrebný iba jeden kožný rez, rekonvalescencia a návrat do aktívneho života je rýchlejší. Určitú nevýhodu predstavuje finančná náročnosť techniky. Výkon vyžaduje skúseného operátora s rutinnou znalosťou endoskopických výkonov na chrbtici.

Spôsob vykonania endoskopického výkonu[upraviť | upraviť zdroj]

Pacient leží pri výkone na bruchu v lokálnej sedácii, prípadne celkovej anestézii. Bolestivé kĺby sa vyznačia na koži. Na výkon je spravidla potrebný iba jeden rez s veľkosťou cca 1 cm. Do tela je následne cez pracovný kanál zavedený vodiaci drôt, súprava dilatátorov a endoskop na identifikáciu mediálnych ramienok. Pod endoskopickou kontrolou je odpreparované tkanivo grasperom a mediálne ramienko je skoagulované pomocou rádiofrekvenčnej sondy. Po vybratí nástrojov je vstupný port uzatvorený jedným až dvoma kožnými stehmi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spine Intervention Society. www.spinalinjection.org 

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]