Erik Aresta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Erik Aresta
Základné informácie
Umelecké mená MC Erik
Narodenie 17. september 1971 (52 rokov)
Rimavská Sobota
Bydlisko Praha, Česko
Pôsobenie spevák, DJ, hudobník
Žáner Eurodance, Dance, Pop
Roky pôsob. 1986 – súčasnosť
Manželka Veronika Aresta
Deti Ela Aresta
Súvisiace
články
Mc Erik & Barbara, Maduar
Webstránka mcerik.sk

Erik Aresta (* 17. september 1971, Rimavská Sobota) je slovenský spevák, DJ, skladateľ.

Známy je najmä z pôsobenia vo dvojčlennej hudobnej skupine Mc Erik & Barbara, ktorá pôsobila v druhej polovici deväťdesiatych rokov.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

S hudbou sa stretával od malička, pretože jeho otec bol dlhoročný hudobník; hral na gitaru, basu, klavír, a priečnu flautu. Prvé kontakty s hudbou prišli v roku 1986 kedy založil skupinu Maduar spolu s Jurajom Matyinkóm a Ladislavom Dulovičom. Spoločne hrávali najmä živú hudbu a vlastnú tvorbu, ale Erik s týmto prístupom nebol spokojný a napokon v roku 1989 zo skupiny odišiel. Začal sa venovať DJ-ingu. V priebehu roka 1991 sa opäť vrátil do skupiny Maduar, kde sa začínala tvoriť hudba žánru ako u skupín Technotronic, 2 Unlimited, Snap, Culture Beat či Capella. Na rozdiel od týchto skupín, Maduaru stále chýbala speváčka. Erik a ostatní členovia v roku 1994 počas nahrávania v košickom rozhlase stretli Barbaru Haščákovú, ktorá znamenala zlom. Následne vznikli najznámejšie hity ako „I feel Good“ či „Do It“, vrátane albumu I feel good. Po úspechoch ale prišli rozpory, ktoré viedli k Barbarinmu a Erikovmu odchodu z Maduaru.[1]

Najväčší zlom v jeho kariére prišiel v marci 1995, kedy spoločne s Barbarou založil hudobné duo pod názvom Mc Erik & Barbara. Po vydaní úspešných albumov ako U Can't Stop či Second sa v roku 1997 duo na jeden rok odmlčalo, pretože každý začal pracovať na svojej vlastnej sólo kariére. Zároveň v roku 1997 Erik vydal svoj sólový album Just the music.[2] Po ročnej prestávke plánoval pokračovanie hudobného dua, ale po nezhodách sa hudobné duo v decembri 1998 rozpadlo.[3] Erik aj naďalej pracoval na sólo kariére a v roku 2000 vydal druhý sólo album pod názvom Dotkni sa ma. V januári 2010 nahral album MCEB 2010 s remixami hitov ako „Do It“, „I feel good“, „Keď príde láska“, „Sen“, „Save the jungle“ či „It's your day“.

Naďalej pracuje ako sólista a DJ v hlavnom meste Česka – Prahe.[4]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Maduar[upraviť | upraviť zdroj]

Mc Erik & Barbara[upraviť | upraviť zdroj]

Erik Aresta[upraviť | upraviť zdroj]

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]