Estónske námorné múzeum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Estónske námorné múzeum

Vstup do Estónskeho námorného múzea (Paks Margareta)
Základné údaje
Adresaulica Pikk 70
TallinnEstónsko
Rok založenia1935
Typnámorné múzeum
Ďalšie odkazy
Webhttps://meremuuseum.ee
CommonsEstónske námorné múzeum

Estónske námorné múzeum (estón. Eesti Meremuuseum) v hlavnom meste Tallinn tvoria múzejné expozície v troch lokalitách s tematikou námornej dopravy, dejín námorníctva v Estónsku, z oblasti rybolovu a morskej archeológie.[1][2]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Od svojho vzniku v roku 1935 malo múzeum viac sídiel[3][ a ako samostatný subjekt bolo zriadené v roku 1961. Jeho dnešným sídlom je pevnosť Paks Margareta[4] („Tlstá Margaréta“), a to od roku 1981. Táto pevnosť bola do roku 1980 bez strechy a jej renovácia sa uskutočnila v súvislosti s Letnými olympijskými hrami 1980 v Moskve, keďže preteky olympijskej regaty prebiehali v Talline (presnejšie v zálive mestskej časti Pirita 6 km od centra Tallinu). Prístavisko hydroplánov Lennusadam[5] bolo rekonštruované a oficiálne otvorené v roku 2012.

Expozícia v Paks Margareeta[upraviť | upraviť zdroj]

Trvalá výstava v tejto pevnosti - bývalej delovej bašte - obsahuje dejinné fakty Estónska ako prímorskej obchodnej krajiny v rozsahu asi 700 exponátov, početné modely lodí a dokumenty. Trofejným exponátom je vrak 20-metrovej obchodnej lode objavené v roku 2015, ktorý je unikátom baltickej lode. Súčasťou areálu je Veľká pobrežnú bránu (estón. Suur Rannavärav), ktorá je zahrnutá do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Kapacita pre prenájom na spoločeské akcie je až 75 osôb.[6]

Ďalšie lokality[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem svojho sídla v pevnosti Paks Margareeta je múzeum situované aj v prístavisku hydroplánov Lennusadam (angl. Seaplane Harbour) na ulici Vesilennuki. Táto časť múzea obsahuje aj ponorku Lembit z 30. rokov 20. storočia, storočný parný ľadoborec Suur Tõll či repliku hydroplánu Short 184. Kapacita hangára pre prenajaté spoločenské akcie je až 1500 osôb. Filiálnou expozíciou Estónskeho námorného múzea je špecializované Múzeum mín, ktoré sa nachádza tiež v Talline (ulica Uus 37)[7]: počas 2. svetovej vojny bolo totiž Baltické more husto zamínované a v tomto múzeu sú aj exponáty z čias cárskeho Ruska. S expozíciami námorného múzea susedí prístav Tallin a neďaleko od neho sa nachádza na pobreží významný pamätník Russalka[8] ako pieta za vojenskú loď, ktorá havarovala v roku 1893 a zahynulo pri tom 177 námorníkov.

Galéria exponátov múzea[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Meremuuseum [online]. meremuuseum.ee, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online.
  2. BUREAU, Tallinn City Tourist Office & Convention; BUREAU, Tallinn City Tourist Office & Convention. Visit Tallinn official city guide [online]. Visit Tallinn, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. História múzea (po anglicky) [online]. Eesti Meremuuseum, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online.
  4. Pevnosť Paks Magareta (po anglicky) [online]. Eesto meremuuseum, [cit. 2020-05-09]. Dostupné online.
  5. Prístavisko hydroplánov (po anglicky) [online]. Eest meremuuseum, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online.
  6. Festive events - Seaplane Harbour [online]. Lennusadam, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. Mine Museum (Tallinn) - 2021 All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos) [online]. Tripadvisor, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  8. BUREAU, Tallinn City Tourist Office & Convention; BUREAU, Tallinn City Tourist Office & Convention. Russalka [online]. Visit Tallinn, [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]