Eugène Boudin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eugène Boudin
francúzsky maliar
francúzsky maliar
Narodenie12. júl 1824
Honfleur
Úmrtie8. august 1898
Deauville
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Eugène Boudin
Námestie San Marco v Benátkach 1895

Eugène Boudin (* 12. júl 1824, Honfleur – † 8. august 1898, Deauville) bol francúzsky maliar, popredný predstaviteľ impresionizmu a jeden z prvých maliarov, krajinárov maľujúcich priamo v prírode.

Pracovať začal už v desiatich rokoch, keď ako syn lodivoda bol plavčíkom na vratkom parníku s plachtou uprostred, premávajúcom medzi Le Havre a Honfleurom v ústí Seiny. V roku 1835 sa rodina presťahovala do Le Havre, kde si Boudinov otec otvoril obchod s písacími potrebami a obrazovými rámami a kde mladý Eugen začal pracovať ako pomocník. Neskôr si otvoril vlastný obchod. Eugene Boudin sa zoznámil s niekoľkými maliarmi z kraja a začal ich obrazy vystavovať v kráme. Maliari Constant Troyon, Jean-Francois Millet, Thomas Couture a Eugene Isabey nabádali Boudina, aby sa sám chytil štetca. Na ich popud, ako 22 ročný, zatvoril obchod a venoval sa iba maľovaniu. V roku 1850 získal od mesta štipendium a mohol začať študovať v Paríži. Podnikol študíjne cesty po Flámsku, Juhu Francúzska, Benátkach, potom naspäť do Bretónska, ale stále zostával verný Normandií, svojej vlasti.

V roku 1857 sa Boudin stretol s Claude Monetom, ktorý strávil niekoľko mesiacov práce s Boudinom v jeho ateliéri. Títo dvaja zostali celoživotnými priateľmi a Monet neskôr vzdal hold Boudinovmu celoživotnému dielu. Bol hlboko ovplyvnený Holandským umením 17. storočia a po stretnutí s holandským maliarom Johanom Bartholdom Jongkindom, ktorý bol už známy vo francúzskych umeleckých kruhoch a na jeho popud, začína maľovať v prírode (en plein air). V r. 1859 sa stretáva s Gustave Courbetom, ktorý ho zoznamuje s Charlesom Baudelairom. Na verejnosti debutoval v r. 1859 Parížskom salóne.

V apríli roku 1874 sa podieľal na usporiadaní prvej výstavy impresionistov v Nadarovom fotoateliéri v Paríži, kde aj vystavoval, no sám sa nepovažoval za nejakého radikála, alebo novátora.

Boudinova rastúca reputácia mu dovolila cestovať. V r. 1870 navštívil Belgicko, Holandsko a južné Francúzsko, a v rokoch 1892 a 1895 znovu navštívil pracovne Benátky. Pokračoval vo vystavovaní svojich diel na Parížskych salónoch. Získal medailu za tretie miesto v Parížskom salóne 1881, a zlatú medailu v 1889 na Svetovej výstave (Exposition Universelle). V 1892 sa Boudin stáva rytierom čestnej légie (Legion d'honneur), tak trocha oneskorené uznanie jeho talentu a vplyvu na umenie jeho súčasníkov.

Portrieux 1874
Cisárovná Eugénia na pláži v Trouvill 1863
Kanál v Bruseli 1871
Pláž v Trouville 1868

Ku koncu života sa už chorľavý uchyľuje na juh Francúzska, ale čoskoro zistil, že zmena mu neprospela a vrátil sa do Deauville, zomrieť na miestach, ktoré celý život miloval.

Diela z jeho pozostalosti sa nachádzajú z väčšej časti v múzeu Eugene Boudina v Honfleur, ako aj v Musée Malraux v Le Havre.