Eugléna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu eugléna pozri červenoočko.
Eugléna
Vedecká klasifikácia
Synonymá
červenoočko
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Eugléna[1] alebo červenoočko[1] (lat. Euglena) je rod riasy z radu Euglenales. Sú to pohyblivé prvoky schopné fotosyntézy žijúce v sladkých, často zároveň znečistených vodách.

Telo tvorí jediná bunka väčšinou vretenovitého tvaru s premenlivým povrchom. Fotosyntéza prebieha v chloroplastoch, ktoré môžu mať v závislosti od druhu rôzny tvar: diskovitý (Euglena variabilis), laločnatý (eugléna štíhla/červenoočko štíhle - Euglena gracilis) alebo hviezdicovitý (eugléna zelená/červenoočko zelené[1] - Euglena viridis).

Väčšina druhov rodu eugléna sa vyskytuje ako planktón v eutrofných nádržiach alebo vo vlhkej pôde. Obývajú najmä malé nádrže so stojatou vodou, zhromažďujú sa najčastejšie pri dne, ale často prestupujú celý vodný stĺpec. Pritom nezriedka vyvolávajú vegetačné zafarbenie vody alebo neustonickú blanku zo svojich palmeloidných štádií. Častejšie sa vyskytujú v neutrálnej alebo slabo zásaditej vode s množstvom organických látok. Masový rozvoj dosahujú vo vodách polysaprobných alebo alfamezosaprobných, ale v malom množstve sa môžu vyskytovať aj v pomerne čistých vodách.

Molekulárna biológia rozdeľuje tento rozsiahly rod na 4 menšie rody.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c MARHOLD, K. et al. Zoznam nižších a vyšších rastlín Slovenska 1998
  2. http://biomach.wz.cz/dwld_rasy.pdf[nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Eugléna
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Eugléna