Európska cestovná poisťovňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 48°10′09″S 17°04′30″V / 48,169173°S 17,075007°V / 48.169173; 17.075007

Európska cestovná poisťovňa
Právna formaodštepný závod Generali Poisťovňa, a.s.
OdvetviePoisťovníctvo
Založená2006
SídloBratislava, Slovensko
VedenieIng. Milan Ondráš, vedúci o.z.
Územný rozsahSlovensko
Člen skupinyEuropean Travel Insurance Group
VlastníkGenerali Poisťovňa, a.s.
Webová stránkahttp://www.europska.sk
Sídlo na Lamačskej ceste 3 v Bratislave

Európska cestovná poisťovňa je špecializovanou poisťovňou upisujúcou výlučne riziká spojené s cestovaním za oddychom alebo služobne.

Dejiny spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Počiatky Európskej cestovnej poisťovne siahajú do roku 1905. Prvá idea pochádza od obchodníka s drevom Maxa von Engela (1857 – 1933) z Budapešti. Na základe svojich cestovateľských skúseností a pri pozorovania staničného ruchu na stanici v Lucerne vo Švajčiarsku, najmä batožiny ohrozenej padajúcimi iskrami z komína lokomotívy, vypozoroval trhovú medzeru a obchodnú príležitosť.

Keďže neveril v neobmedzenú zodpovednosť železničnej spoločnosti, napadlo ho, ako zdatného obchodníka, batožinu poisťovať. Túto myšlienku ponúkol v roku 1907 pánovi Carlovi von Thieme, zakladateľovi a generálnemu riaditeľovi Mníchovskej zaisťovne. Tomu sa tento nápad tak zapáčil, že 9. mája 1907 spoločne založili prvú (Uhorskú) „Európsku“, a to priamo v dome Maxa von Engela v Pešti.

Pri prvom veľkom upisovaní akcii v roku 1910 do spoločnosti vstúpila skupina Generali. V priebehu nasledujúcich rokov a dvoch svetových vojen postupne vznikali ďalšie sesterské a dcérske spoločnosti v Európe a vo svete. Dnes sú jednotlivé Európske poisťovne združené v ETIG (European Travel Insurance Group). Hlavnými akcionármi sú Generali Group, ERGO Group (Mníchovská zaisťovňa) a ďalej v Škandinávii tiež poisťovne If, Pohjola, ASR a Nationale Suisse vo Švajčiarsku.

Po vstupe Slovenska do Európskej Únie a významnom zjednodušení pôsobenia poisťovní z iných členských štátov začala svoju činnosť u nás tiež Europäische Reiseversicherung AG z Rakúska, a to vo forme organizačnej zložky.

Produkty[upraviť | upraviť zdroj]

Europäische Reiseversicherung AG, organizačná zložka je špecializovanou poisťovňou a poskytuje iba produkty kryjúce cestovné riziká a poistenie úpadku v zmysle Zákona č. 281/2001 Z.z. pre organizátorov zájazdov.

V pasívnom cestovnom ruchu sú to:

  • ročné cestovné poistenie v 4 úrovniach,
  • krátkodobé cestovné poistenie od základného poistenia ličebných nákladov až po koplexné produkty
  • poistenie storna zájazdu a prerušenia cesty

V aktívnom cestovnom ruchu:

  • krátkodobé poistenie cudzincov prichádzajúcich na Slovensko
  • poistenie Slovákov na Slovensku
  • poistenie detí v detských táboroch

Poistenie služobných ciest zamestnancov:

  • s voliteľným krytím a rizikami
  • poistenie vodičov nákladných vozidiel

Špecialne produkty:

  • pre študentov na dlhodobých pobytoch

Služby[upraviť | upraviť zdroj]

Poisťovňa okrem predaja poistiek prostredníctvom viac ako 400 partnerov ponúka tiež poistenie on-line cez svoju webovu stránku a paušálne poistenie pri organizoaných cestách za oddychom. Všetky informácie a postupy pre likvidáciu poistných udalostí sú k dispozícii na web stránke spoločnosti. Asistenčná služba je dostupná 24 hodín denne z celého sveta na telefónnom čísle v Bratislave. Služby poskytuje v 220 krajinách sveta.