Euro Truck Simulator 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Euro Truck Simulator 2
Základné informácie
Autor/VývojárSCS Software
Dátum vydania18.10.2012
ŽánerSimulátor
MódSingleplayer
PlatformaPC
MédiumDVD
Minimálne požiadavkyOS: Windows 7

Processor: Dual core CPU 2.4 GHz Memory: 4 GB RAM Graphics: GeForce GTS 450-class (Intel HD 4000)

Hard Drive: 3 GB available space

Pozri aj Videoherný portál

Euro Truck Simulator 2 je počítačová hra, pokračovanie úspešného simulátora nákladnej dopravy na území európskeho kontinentu a Veľkej Británie. Titul vytvorila česká spoločnosť SCS Software a rovnako ako prvý diel, Euro Truck Simulator, je postavený na technológii Prism3D. Hra vyšla 18.10.2012 pre Microsoft Windows a v roku 2013 pre Linux.

História série[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci je priamym predchodcom titulu hra Euro Truck Simulator, vývojári z SCS vytvorili už celý rad podobných hier, zameraných na rôzne štáty sveta. Napríklad:

  • German Truck Simulator
  • 18 Wheels of Steel (súhrnný názov pre sériu hier odohrávajúcich sa v USA)
  • UK Truck Simulator
  • Trucks & Trailers
  • Euro Truck Simulator
  • American Truck Simulátor

Mapa[upraviť | upraviť zdroj]

Jednou zo zásadných noviniek v ETS 2 je rozšírenie mapy, respektíve cestnej siete. Práve nedostatočný počet ciest bol totiž v minulej časti značne kritizovaný. Rozsiahla cestná sieť v Nemecku a Veľkej Británii vytvorená pre potreby špecializovaných hier (UK Truck a German Truck Simulator) teda bola prevzatá aj do ETS 2. Obohatenia sa však dočkalo celé herné prostredie, napr. dokonale spracovaná GPS navigácia v kabíne ťahača.

Licencované nákladné vozy[upraviť | upraviť zdroj]

Pre autentickejší zážitok sa v ETS 2 objavujú i licencované automobily rôznych značiek, napríklad Renault, Scania alebo MAN.[1] Modely ťahačov sú prepracované do najmenších detailov, rovnako ako ich kabíny. Navyše je k dispozícii celý rad svetiel, klaksónov, výfukov a ďalších doplnkov, takže si hráč môže svoje ťahače vylepšovať technicky aj vizuálne. Za zarobené peniaze si môže kupovať ďalšie vozidlá a budovať vlastnú prepravnú flotilu.

Hrateľnosť a prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavný pilier hrateľnosti spočíva na samotnom riadení ťahačov a prepravovaní nákladu. Ten hráč získava podľa zadanej zákazky. Odmena, ktorú získa za splnenie úlohy, je stanovená na základe typu nákladu, vzdialenosti a ďalších parametrov. Zo ziskov je však potrebné financovať aj výdavky, akými sú pohonné hmoty, opravy vozidla či prípadné pokuty za nedodržanie pravidiel cestnej premávky.

Hráč sa postupne dostáva k zaujímavejším nákladom a vzdialenejším destináciám, vďaka čomu môže prijímať lepšie platené zákazky. Kumulovaním financií môže rozširovať svoju prepravnú flotilu a najímať ďalších šoférov, ktorí expanziu prepravnej spoločnosti výrazne urýchlia.

S rozsiahlosťou hernej mapy súvisí aj vysoký počet miest, teda prepravných destinácií. Celkovo ide o 60 atraktívnych európskych metropol a dôležitých miest, čo je trojnásobok v porovnaní s prvým dielom. Okolie ciest a mestá sú precízne vymodelované. Zvlášť oceňované je realistické stvárnenie známych pamätihodností, ktoré hre pridávajú na atmosfére a dôveryhodnosti.[chýba zdroj]

Módy[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá časť ETS bola často rozširovaná pomocou módov, ktoré vylepšovali napr. vzhľad hry alebo jazdné vlastnosti ťahačov. Modding bol tiež obľúbeným spôsobom, akým sa z bezmenných nelicencovaných ťahačov mohli stať reálne vozidlá. Módy sa nevyhli ani ETS 2 a na internete boli v hojnom počte dostupné pomerne krátko po jeho vydaní. Znova išlo napríklad o mód upravujúci logá a názvy ťahačov (ani v ETS 2 nie sú licencované všetky značky) alebo mód na vypnutie obmedzovača rýchlosti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Euro Truck Simulator 2 Demo [online]. . Dostupné online. (Slovak)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]