Evangelos Venizelos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Evangelos Venizelos
grécky politik
grécky politik
Narodenie1. január 1957 (67 rokov)
Solún, Grécko
Odkazy
Webstránkaevenizelos.gr
CommonsSpolupracuj na Commons Evangelos Venizelos

Evangelos Venizelos (gr. Ευάγγελος Βενιζέλος) (* 1. január 1957, Solún, Grécko) je grécky politik, poslanec socialistickej strany PASOK, bývalý podpredseda vlády a minister zahraničných vecí vo vláde Antonisa Samarasa (2012 – 2015) a bývalý podpredseda vlády a minister financii vo vládach Jeorja Papandreua a Lukasa Papadimosa v rokoch 2009 – 2012. V rokoch 2013 – 2015 bol predseda strany PASOK.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Solúne, pochádza z mesta Kymi na ostrove Eubója.[1] Vyštudoval právo na Aristotelovej univerzite v Solúne. V roku 1990 sa stal členom strany PASOK, ktorá vládla väčšinu obdobia deväťdesiatych rokov 20. stor. V tomto období zastával post hovorcu vlády, ministra médii, dopravy a komunikácii, justície, kultúry a rozvoja. Od roku 2011 pôsobil ako minister financií, potom, čo v tejto funkcii vystriedal u ľudu menej populárneho Jorga Papakonstantinua. Venizelos, tak ako súčasná vláda PASOKu sa snažil presadzovať úspornú politiku, aby tak zabránil bankrotu Grécka. Od rovnakého roku pôsobil ako podpredseda vlády, keď nahradil Theodorosa Pangalosa. Po vytvorení koalície PASOKu a Novej Demokracie v novembri 2011 a odstúpení premiéra Papandreua pôsobil Venizelos ako podpredseda vlády a minister financií vo vláde Lukasa Papadimosa, ktorá mala krajinu priviesť k predčasným voľbám. 11. Marca. 2012 bol zvolený za predsedu strany PASOK, keď nahradil bývalého predsedu Jeorja Papandreua, následne bol nahradený na poste ministra financií, keď odstúpil, lebo sa musel venovať predvolebnému vedeniu strany.

Po májových predčasných voľbách vyhrala strana Nea Dimokratia, ale nepodarilo sa jej vytvoriť vládu, pretože PASOK dosiahol len 13%, čo bol zatiaľ najhorší výsledok v histórií strany. V júnových parlamentných voľbách získala Nea Dimokratia 29% hlasov a opäť vyhrala voľby, pričom si polepšila takmer o 9%. PASOK si udržal takmer rovnaké číslo, ako v predchádzajúcich volbách, dosiahol 12,28%. Samaras následne vytvoril vládu národnej záchrany po dohode s Evangelosom Venizelosom a s Fotisom Kuvelisom, predsedom ľavicovej strany DIMAR. Venizelos sa stal jedným z vládnych lídrov, ale neobdržal žiadnu ministerskú pozíciu. Premiérom sa stal Antonis Samaras.

Vláda mala za cieľ pokračovať v úsporných opatreniach. Samarasova vláda pripravila širší úsporný balíček, ktorý má za cieľ ušetriť viac ako 13 miliárd eur, začo Grécko dostane 30 miliárd z druhej záchrannej pôžičky. Tento balíček, nazvaný ako Memorandum III. má byť podľa gréckej vlády posledným veľkým úsporným opatrením. Práve politika Venizelosa a koaličného partnera Kuvelisa pomohla vyjednať menej tvrdé podmienky tohto úsporného opatrenia, aké žiadali grécki veritelia, teda Európska únia, menový fond a európska národná banka. V parlamente balíček prešiel tesnou väčšinou, 153. poslancami, pretože 6 poslancov z koaličnej strany PASOK hlasovalo proti, rovnako ako aj jeden poslanec z Nea Dimokratia. Venizelos sa následne rozhodol týchto 6 poslancov zo strany vylúčiť. Medzi vylúčenými bol aj jeden z najvýznamnejších členov strany a viacnásobný minister Kostas Skandalidis. DIMAR nesúhlasila s časťou úsporného programu, preto sa zdržala hlasovania, čím sa zároveň Samarasova vláda dostala do ťažkej pozície, ale nakoniec sa Kuvelis vládu rozhodol podržať v nasledujúcich rozhodnutiach. V ťažkej pozícií stála aj samotná strana PASOK a Venizelos, preto sa podľa neoficiálnych informácií v strane istú dobu hovorilo o výmene predsedu, hoci Venizelos je pokračovateľom tvrdej úspornej a proeurópskej politiky svojho predchodcu Jeorja Papandreua.

Po rozhodnutí premiéra Samarasa v júni 2013 zrušiť grécku štátnu televíziu a rádio ERT opustil vládu Fotis Kuvelis a jeho strana DIMAR, Venizelos sa po dohode o novom, menšom vysielacom kanály rozhodol vo vláde zotrvať a neriskovať predčasné voľby, preto bola celá vláda, pozostávajúca teraz z Nea Dimokratia a PASOK pozmenená, pričom Venizelos sa stal jej podpredsedom a aj ministrom zahraničných vecí.

V decembri 2014, potom čo sa parlamentom nepodarilo zvoliť gréckeho prezidenta zo strany PASOK vystúpil Jeorjos Papandreu, ktorý mal iné názory s Venizelom a tak si vytvoril vlastnú stranu. Spolu sním odišlo mnoho významných členov. Vo voľbách v januári 2015 získal PASOK len 4,68 % a po víťazstve Alexisa Tsiprasa je tak v opozícií. Venizelos zlý volebný výsledok pripísal odchodom Papandrea a zotrval na čele strany. V ďalšej voľbe predsedu strany PASOK, v júni 2015 však bol porazený a na čele strany ho vystriedala Fofi Gennimata.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://patsman.blogspot.sk/2006/09/blog-post_19.html

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]