Evzones

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Evzones alebo Evzoni (po grécky: Εύζωνες, Ευζώνοι) je názov pre historickú elitnú ľahkú pechotu a horskú jednotku gréckej armády. Dnes sú to členovia Proedriki Froura (prezidentskej stráže). V Aténach strážia hrob Neznámeho vojaka (Άγνωστος Στρατιώτης), Helénsky parlament a Prezidentský palác. Evzones sa hovorovo nazývajú aj Tsoliades (po grécky: Τσολιάδες).

Jednotka je známa na celom svete vďaka svojej tradičnej uniforme, ktorá sa vyvinula z oblečenia tzv. kleftov, ktorí bojovali proti tureckej okupácii. Najzvláštnejšia časť tejto uniformy je fustanella, ktorá sa podobá na škótsku sukňu. Nesmierna odvaha a špecifický odev urobili Evzones populárnymi a to najmä v zahraničí.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Po príchode kráľa Otta do Grécka, sa grécka armáda nanovo zreorganizovala. Bavori, ktorí prišli spolu s kráľom vytvorili podstatnú „európsku“ časť pechoty. V týchto oddieloch bola aj jednotka, ktorú prezývali „ostrostrelci“ alebo „Evzones“. Ďalších desať jednotiek týchto „ostrostrelcov“ už vytvorili z Grékov, ktorí nosili ako uniformu kroj kleftov – tradičných gréckych bojovníkov. V roku 1836 tieto oddiely zredukovali na štyri a z ostatných vytvorili v roku 1843 osem tzv. „Horských gárd“. Tieto jednotky boli určené hlavne na stráženie grécko-tureckých hraníc, kde bojovali proti zbojníkom a povstalcom.

V ďalších rokoch sa Evzones zapájali do rôznych bojov spolu s gréckou armádou a väčšinou tvorili jej predvoj. Bojovali v Balkánskej vojne, ako elitné strelecké jednotky v prvej svetovej vojne a v grécko-talianskej vojne. Počas nemeckej invázie v roku 1941, keď Nemci vystúpili na aténsku Akropolu stala udalosť, ktorú pozná každý Grék a vďaka ktorej, si Evzones získali slávu: Nemci prikázali mladému vojakovi z jednotiek Evzones, aby stiahol grécku vlajku a nahradil ju zástavou s hákovým krížom. Mladý vojak tak urobil, ale odmietol ju odovzdať Nemcom. Radšej sa zakrútil do gréckej vlajky a vrhol sa dolu z Akropoly.

V roku 1943, keď Nemecko okupovalo krajinu, kolaborantská vláda vytvorila mnoho jednotiek, ktoré nosili uniformu Evzones a spolupracovali na operáciách zameraných proti gréckym partizánom. Posmešne ich nazývali Germanotsoliades alebo Tagmatasfalites a po oslobodení v roku 1944 ich rozpustili. Po vojne nová grécka vláda opäť zreorganizovala armádu, ale jednotky Evzones už neobnovili. Ich elitné postavenie využili na vytvorenie nových špeciálnych LOK síl, s výnimkou ceremoniálnej jednotky, ktorá tvorila kráľovskú gardu (Βασιλική Φρουρά). V roku 1974 padla v Grécku monarchia a kráľovská garda Evzones sa premenovala na Proedriki Froura (Προεδρική Φρουρά) – prezidentskú stráž.

Súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

Dnes je jednotka už len čisto ceremoniálna. Jej úlohou je 24-hodinová stráž hrobu neznámeho vojaka a prezidentského paláca. Takisto ich môžeme vidieť na Akropole každú nedeľu pri oficiálnom sťahovaní a vyťahovaní gréckej vlajky. Členovia Evzones tiež sprevádzajú prezidenta na oficiálnych návštevách a pri vítaní zahraničných návštev. Členovia stráže sú ubytovaní na ulici Herodes Atticus v Aténach, neďaleko prezidentského paláca.

Uniforma[upraviť | upraviť kód]

Macedónska uniforma Evzones

Ich oblečenie tvoria štyri typy uniforiem, vychádzajúce z tradičných krojov: krétska (ceremoniálna), macedónska (počas zimy), pevninská (počas leta) a pontská (ceremoniálna). Tento typ uniformy pochádza z roku 1837. Spočiatku túto tradičnú uniformu nosili iba príslušníci ľahkej pechoty, ale od roku 1867 sa vďaka svojej popularite stala oficiálnou uniformou Evzones. Počas rokov prešla iba malými zmenami.