Eweština

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Eweština (ewe) môže byť aj iný názov pre skupinu jazykov gbe (do ktorej patrí aj napr. fončina)[1][2], pozri gbe.
Eweština
(Eʋegbe)
ŠtátyTogo Togo
Ghana Ghana
Počet hovoriacichcca. 3 000 000
Klasifikácianigersko-konžské jazyky
Písmolatinka
Postavenie
Regulátornie je
Jazykové kódy
ISO 639-1ee
Wikipédia
Pomenovaniehttps://ee.wikipedia.org/
Pozri aj: JazykZoznam jazykov

Eweština[3] (iné názvy: ewe[3], ewejčina[4]; po evesky: Eʋegbe) je jazyk zo skupiny kwaských jazykov, používaný približne tromi miliónmi hovoriacich v Ghane a Togu. Je to jazyk Eweov (Ewov).

Patrí do podskupiny jazykov gbe (iný názov: eweština/ewe v širšom zmysle), rozšírených medzi východnou Ghanou a západnou Nigériou. Ďalšími príbuznými jazykmi sú jazyky fončina (fon) a adža (adja, aja). Rovnako ako ostatné jazyky gbe je aj eweština tónovým jazykom. Eweština je, čo sa týka výslovnosti, veľmi ťažký jazyk, pre nerodeného hovoriaceho je napríklad skoro neprekonateľným problémom rozoznať rozdiel medzi d a ɖ, o a ɔ, e a ɛ, a takisto je obrovským problémom vysloviť ƒ, kp a gb.

Vďaka Diedrichovi Hermannovi Westermannovi, ktorý zverejnil plno slovníkov a gramatiky tohto jazyka a ďalších, príbuzných jazykov, je eweština jedným z najlepšie zdokumentovaných jazykov Afriky.

Ide o jeden z dvoch národných jazykov Toga, tým druhým je kabiye.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. eweština. In: Slovník cudzích slov (akademický)
  2. Ewe. In: Brockhaus - die Enzyklopädie Digital. [CD-ROM] Mannheim: Bibliogr. Inst. und Brockhaus, 2003. ISBN 3-7653-9377-0
  3. a b eweština. In: Slovník cudzích slov (akademický)
  4. KALOUSEK, Jiří; ŠUBRT, Josef; VANDOVÁ, Alena. S maliarom okolo sveta. 1. vyd. Bratislava : Mladé letá, 1989. 480 s. ISBN 80-06-00084-0. S. 281.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eveština na českej Wikipédii.