Excalibur (meč)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pani Jazera dáva Artušovi meč Excalibur

Excalibur alebo Caliburn (vo waleštine Caledfwlch) je mýtický meč kráľa Artuša. Podľa legendy dokázal vytiahnutím tohto meča z Kameňa osudu Artuš svoje právo byť kráľom Anglicka.

Podľa niektorých verzií povesti dostane Artuš Excalibur od Jazernej panej po tom, ako pôvodný meč, ktorý vytiahol z kameňa, zlomí. Stane sa tak v konflikte pri zjednocovaní kráľovstva, keď ho použije s nesprávnym úmyslom. Merlin ho privedie k mocnej jazernej čarodejníčke - nad hladinu sa vynorí jej ruka držiaca Excalibur. Artuš s čarovným mečom sa stáva neporaziteľným. Používa ho na to, aby oslobodil krajinu od zločinu a konfliktov.[1]

Podobným spôsobom je meč i vrátený, keď sa po jeho odhodení do jazera vynorí ruka, ktorá ho zachytí.

Podľa niektorých legiend ho Pani Jazera dala čarodejníkovi Merlinovi. Ten ho čarami "zaklial" do kameňa, odkiaľ ho mal vytiahnuť iba budúci kráľ Anglicka. A to bol práve Artuš. Neskôr, keď Artuš zomrel, ho Merlin opäť vráti Panej Jazera. Podľa legiend tu bude čakať na návrat kráľa Artuša, ktorý sa vráti, až ho bude Anglicko potrebovať. Podľa legendy totiž Artuš nikdy nezomrel. A podľa legendy sa v Artušových rukách každý meč premení na Excalibur.

Podobné zbrane[upraviť | upraviť zdroj]

Úloha vytiahnuť meč z kameňa (umiestneného na rieke hneď za Kamelotom) sa objavuje aj v neskoršom artušovskom príbehu o Galahadovi, ktorého splnenie úlohy naznačuje, že je predurčený nájsť Svätý grál, ako to predpovedali aj Merlinove proroctvá. Táto mocná, ale prekliata zbraň, známa okrem iných názvov aj ako Dobrodružný meč, tiež pochádza z Avalonu; najprv ju ukradne a až do svojej smrti ovláda Balin pri zabíjaní vlastného brata, potom sa jej nakrátko ujme Galahad a napokon ju použije Lancelot, aby ním v dlhom záverečnom súboji smrteľne zranil svojho bývalého priateľa Gawaina. V Perlesvovi, starej francúzskej legende o Artušovi, Lancelot pri dvoch príležitostiach vytiahne z kameňa ďalšie zbrane.

Vo waleskej mytológii sa hovorí, že Dyrnwyn ("Biela rukoväť"), jeden z Trinástich pokladov ostrova Británia, je mocný meč patriaci Rhydderchovi Haelovi, jednému z Troch štedrých mužov Británie spomínaných vo waleských triádach. Keď ho vytasil hodný alebo dobre urodzený muž, celá čepeľ sa rozžeravila ohňom. Rhydderch sa nikdy nezdráhal odovzdať zbraň komukoľvek, odtiaľ pochádza jeho prezývka Hael "Štedrý", ale obdarovaní, len čo sa dozvedeli o jeho zvláštnych vlastnostiach, meč vždy odmietli. Podobné zbrane sú opísané aj v iných mytológiách. Írska mytológia spomína zbraň Caladbolg, meč Fergusa mac Róicha, ktorý bol tiež známy svojou neuveriteľnou silou a nosili ho niektorí z najväčších írskych hrdinov. Názov, ktorý môže v írčine znamenať aj "tvrdý cep", sa objavuje v množnom čísle, caladbuilc, ako všeobecný výraz pre "veľké meče" v Togail Troi ("Zničenie Tróje"), írskom preklade klasického príbehu z 10. storočia.  Meč s názvom Claíomh Solais, čo je írsky výraz znamenajúci "meč svetla" alebo "žiarivý meč", sa objavuje vo viacerých ústne prenášaných írskych ľudových rozprávkach. Meč v kameni má analógiu v niektorých verziách príbehu o Sigurdovi, ktorého otec Žigmund vytiahne meč Gram zo stromu Barnstokkr, kde ho vložil nórsky boh Odin. Legenda o meči v kameni sa spája aj s talianskym svätcom Galganom z 12. storoči a v príbehu "Toskánsky Excalibur".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. PARKER, STANTON. Mytológia, mýty, povesti a legendy. 1. vydanie. vyd. Praha : Fortuna Print, 2006. ISBN 80-89144-59-4.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]