Preskočiť na obsah

FC Hansa Rostock

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
FC Hansa Rostock
Celý názovFußballclub Hansa Rostock e. V.
PrezývkaHansa, Hanseaten, Kogge
Hansa-Kogge, Ostseestädter
Založený1965
ŠtadiónOstseestadion, Rostock
Kapacita29 000
PredsedaNemecko Robert Marienl
TrénerBulharsko Pavel Dočev
Liga2. Bundesliga
2021/2213. miesto
Domáce farby
Hosťovské farby

FC Hansa Rostock alebo celým menom Fußballclub Hansa Rostock e. V. je futbalový klub z nemeckého mesta Rostock. FC Hansa Rostock bol založený 28. decembra 1965. V časoch Východného Nemecka klub vyhral jeden ligový titul a jedenkrát národný pohár. V súčasnosti hrá druhú najvyššiu nemeckú futbalovú súťaž.

História[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1954 vznikol v meste športový klub Sportclub Empor Rostock, ktorý však združoval viacero športových odvetví. Na severe krajiny však stále chýbal futbalový tím, ktorý by hral najvyššiu súťaž. Futbalový oddiel však musel byť do mesta presunutý zo saského mestečka Lauter, kde hrával najvyššiu súťaž oddiel BSG Empor Lauter. Bolo rozhodnuté, že v Sasku je dostatok futbalových tímov v prvej lige a tak presunutie práve BSG Empor Lauter do Meklenburska-Predpomoranska nebolo problémom. Nepomohli ani protesty miestnych obyvateľov v meste Lauter a od sezóny 1954/55 hrával najvyššiu súťaž už Rostock, ktorý tak nahradil Lauter. Od roku 1954 tým pádom vznikol nový tím s menom SC Empor Rostock. Hneď v prvej sezóne sa Rostock umiestnil na deviatom mieste, no v nasledujúcom roku sa umiestnil posledný a zostúpil do 2. ligy. V druhej lige strávil iba jednu sezónu, po ktorej hneď postúpil, keď obsadil druhé miesto. Od roku 1958 až do sezóny 1974/75 hral Rostock stabilne najvyššiu súťaž. Medzi rokmi 1962 a 1964 sa umiestnil tri krát po sebe na druhom mieste prvej ligy a zaznamenal tiež niekoľko účastí vo finále národného pohára.

Vznik klubu[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1965 došlo k reorganizácií športu v krajine, čo malo vplyv aj na futbal v Rostocku. Vznikol tak futbalový klub Fußball Club Hansa Rostock. Meno Hansa sa viazalo na históriu mesta Rostock spojenú s hanzovnou ligou zo 14. storočia. Ani napriek novému menu sa klubu veľmi nedarilo, v prvej lige sa umiestňoval skôr v spodnej časti tabuľky. V roku 1975 dokonca skončila Hansa Rostock predposledná a zostúpila. Nasledovalo niekoľko sezón, kedy bola Hansa striedavo rok v prvej a rok v druhej lige. Až od sezóny 1980/81 sa klub dokázal trvalejšie usadiť v prvej lige, no stále sa pohyboval iba v strede tabuľky. V roku 1986 na jeden rok znova Hansa vypadla, no až do zjednotena Nemecka hrala znovu najvyššiu súťaž. Najväčší úspech zaznamenala Hansa Rostock až v poslednej sezóne východonemeckej ligy, kedy získala titul, vďaka čomu v nasledujúcej sezóne hrala Pohár majstrov európskych krajín.

Účinkovanie klubu v nemeckých súťažiach[upraviť | upraviť zdroj]

Ako majster mala Hansa po zjednotení Nemecka právo hrať v Bundeslige. V najvyššej nemeckej súťaži však vydržala iba jednu sezónu a zostúpila. V 2. Bundeslige strávil klub tri sezóny a od roku 1995 sa prebojoval opäť do najvyššej súťaže, kde vydržal 10 sezón v rade. Tu obsadil dva krát šieste miesto, inak hral väčšinou o záchranu. V roku 2005 zostúpila Hansa na dve sezóny do druhej ligy, no v sezóne 2007/08 sa jej ešte podarilo vrátiť na jednu sezónu do najvyššej súťaže. Nasledoval zostup do druhej ligy a následne až do tretej najvyššej súťaže, kde hrá Hansa do súčasnosti. V sezóne 2016/17 obsadila Hansa Rostock 15 miesto.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Štadión počas zápasu

Pôvodný štadión Ostseestadion bol postavený už v roku 1954. V roku 2001 bol prebudovaný a jeho kapacita sa upravila na súčasných 29 tisíc miest.

Rivalita a fanúšikovia[upraviť | upraviť zdroj]

Fanúšikovská základňa Rostocku patrí medzi najväčšie v Nemecku, čo spôsobuje aj problémy s veľkým počtom futbalových chuligánov. Rivalita vládne s fanúšikmi klubov Energie Cottbus a FC St. Pauli.

Názvy klubu[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1954 – SC Empor Rostock (Sportclub Empor Rostock)
  • 1965 – FC Hansa Rostock (Fußballclub Hansa Rostock e. V.)

Športové úspechy[upraviť | upraviť zdroj]

Východonemecká liga: 1

Východonemecká 2. liga - skupina A: 4

Východonemecký pohár: 1

2. Bundesliga: 1

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku F.C. Hansa Rostock na anglickej Wikipédii.