Preskočiť na obsah

Fallout (séria)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Fallout je séria počítačových hier. Prvý diel série Fallout vznikol v roku 1997. Bol vytvorený spoločnosťou Black Isle Studios a vydaný spoločnosťou Interplay. Fallout v preklade znamená rádioaktívny spád, čo vypovedá o prostredí, v ktorom sa herný dej odohráva.

Celá séria zahŕňa štyri RPG (Fallout, Fallout 2,Fallout 3 a Fallout 4), skrachovaný projekt Van Buren a so sériou málo súvisiace Fallout Tactics a Fallout: Brotherhood of Steel určený pre PlayStation 2 a Xbox. Fallout vytvoril vo svete RPG unikátny systém a dodnes je oceňovaný pravidelným zaraďovaním do rebríčkov najlepších hier všetkých čias.

Hry série

[upraviť | upraviť zdroj]

So sériou súvisiace hry:

Herný svet

[upraviť | upraviť zdroj]

Herný svet série zahŕňa oblasť západného pobrežia USA, predovšetkým oblasť Kalifornie (Fallout 4 sa odohráva v Bostone). Autori ho stvárnili ako zobrazenie predstáv ľudí z obdobia Studenej vojny o post-apokalyptickom svete. Preto sa v ňom nachádza mnoho retro prvkov (hlavne z 50. rokov), upozornení na zbytočnosť a krutosť vojny a veľké množstvo pop-kultúrnych narážok a odkazov.

Herný systém

[upraviť | upraviť zdroj]

Fallout bol prelomom hlavne pre svoj do tej doby(a aj potom) neobyčajne rozsiahly a flexibilný herný svet. Hráč má veľmi rozsiahle možnosti konania postavy a pretvárania herného sveta.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Fallout (videohra)

Ďalšou silnou stránkou hry je originálny príbeh zasadený do post-apokalyptického sveta. Hra začína krátkym retro filmom v štýle 50.rokov podfabeným dobovou hudbou a potom prechádza do čiernobieleho intra, ktoré hráča zoznámi s príbehom.

V roku 2077 bol svet pripravený atómovou vojnou o posledné ložiská ropy a uránu. Táto vojna vyhladila takmer celé ľudstvo,okrem pár šťastlivcov, ktorí sa stihli ukryť do krytov, tzv.Vaultov. Príbeh začína v roku 2157 vo Vaulte 13 niekde v kalifornských horách. V tomto Vaulte sa totiž pokazí tzv.vodný čip riadiaci čistene vody, bez ktorého je Vault schopný prežiť maximálne 150 dní. Preto je vybraný jeden z občanov Vaultu, aby priniesol vodný čip napriek tomu,že tak ako ostatní občania Vaultu nevie nič o okolitom svete. Hra začína v okamihu keď tohto občana Správca vyvedie pred vchod do Vaultu.

Vodný čip nakoniec nájdete a hneď ako ho prinesiete do Vaultu, čaká vás ďalšia úloha. Počas cesty ste totiž narazili na Jednotu supermutantov, organizáciu vedenú Vodcom, ktorý plánuje zjednotiť ľudstvo jeho premenou na supermutantov. Musíte zničiť Nádrže na výrobu supermutantov aj zneškodniť samotného Vodcu.

Po splnení úlohy sa ako hrdina vraciate do Vaultu, avšak návrat vám Správca nepovolí. Obáva sa že podľa vášho príkladu Vault opustia všetci obyvatelia. Hra končí odchodom vašej postavy na sever do pustatiny.

Druhý diel začína približne 80 rokov po skončení prvého. Ste obyvateľ osady Arroyo založenej Zakladateľom, hrdinom z prvého dielu a navyše jeho potomok. Preto ste bol vybraný na záchranu Arroya pred suchom tým, že nájdete a prinesiete Garden of Eden Creation Kit (G.E.C.K. – Súprava vytvor si vlastný raj), ktorý je schopný vytvoriť život v pustatine.

Vaše putovanie je asi 4-krát rozsiahlejšie ako prvý diel. Na konci zničíte ropnú plošinu, sídlo Enklávy, zvyšku americkej vlády. Enkláva vedená americkým prezidentom sa totiž snaží vyhladiť všetkých mutantov, za ktorých považuje aj obyvateľov Arroya.

Fallout 2 obsahuje oproti prvému dielu viac predmetov, auto pre vašu potrebu a viac možností na kontrolu vašich spolubojovníkov.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Fallout 3

Interplay predal licenciu firme Bethesda Softworks, ktorá vydala už tretie pokračovanie na jeseň 2008. Príbeh sa však tentoraz odohráva vo Washingtone D.C. a jeho okolí. Postavou je opäť obyvateľ Vaultu, ktorý je nútený ho opustiť a vydá sa hľadať svojho otca, vedca ktorý pracuje na čističke rádioaktívnej vody ktorá by mala zásobovať celý Capital Wasteland, alebo Hlavnomestskú Pustatinu čistou vodou.

Ďalším pokračovaním série je rozšírenie Falloutu 3 - Fallout New Vegas, ktorého dej sa odohráva v Nevade, Kalifornii a Arizone, v post-apokalyptických pozostatkoch mesta Las Vegas.

Bližšie informácie v hlavnom článku: Fallout 4

Pokračovanie vydané v roku 2015.