Fallout (videohra)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fallout

Logo hry
Základné informácie
Autor/VývojárBlack Isle Studios[1]
VydavateľInterplay Entertainment
DistribútorInterplay Entertainment
NávrhTim Cain
SériaFallout
EngineFallout engine
Posledná plná verzia1.1 (21. november 1997)
Dátum vydaniaDOS/Windows
30. september 1997
Žánerpost-apokalyptické RPG
Módhra pre jedného hráča
PrístupnosťESRB: M (Mature)
USK: 16+
ELSPA: 15+
OFLC (NZ): R16
OFLC (Au): M15+
PlatformaMS-DOS, Microsoft Windows, Mac OS, Mac OS X
MédiumCD
Odporúčaná konfiguráciaDOS: Pentium 90 MHz
32 MB RAM
2x CD-ROM
SVGA
SoundBlaster zvuková karta
VstupMyš,[2] Klávesnica
Ďalšie odkazy
Web stránka hryhttp://www.interplay.com/

Pozri aj Videoherný portál

Fallout je počítačová RPG hra vyvinutá štúdiom Black Isle Studios a vydaná v roku 1997 (Interplay Entertainment). Príbeh sa odohráva v post-apokalyptickom období neskorého 22. storočia. Celý príbeh je inšpirovaný svetovou nukleárnou paranojou po druhej svetovej vojne.

Hra sa niekedy pokladá za voľne inšpirovaný remake hry Wasteland.[3][4]

Hranie[upraviť | upraviť zdroj]

Hranie hry Fallout zahŕňa cestovanie po hernom svete, navštevovanie lokalít, nadväzovanie kontaktov s miestnym obyvateľstvom a to v reálnom čase. Niekedy majú obyvatelia určitý typ dilemy, ktorú musí hráč vyriešiť, v čom mu pomáha jeho karma a body skúseností (EXP). Hráč sa môže rozhodnúť rôzne úlohy plniť alebo ich odmietnuť, prípadne splniť úlohu za opačnú frakciu alebo konať úplne nezávisle. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou hry je stretnutie s nepriateľmi, ktoré sa dá riešiť bojom alebo mierovou cestou ako je zakrádanie a diplomacia.

Boj[upraviť | upraviť zdroj]

Boj v hre je riešený ťahovým spôsobom. Hra využíva systém akčných bodov. Rôzne akcie v boji vyžadujú rôzny počet akčných bodov, ktorých počet sa môže zvýšiť využitím liečiv a špeciálnych vlastností (tzv. perkov). Ručný boj ponúka viac typov útokov ako je Kop alebo Úder, podobne to platí aj pre boj so sečnými, tupými a inými ručnými zbraňami. Hráč môže mať používať najviac dve zbrane a prepína medzi nimi pomocou príslušného tlačidla. Jedným zo znakov herného charakteru je Vnímanie, ktoré zvyšuje dosah strelných zbraní a šancu zásahu.

Vývoj postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj postavy je rozdelený do štyroch kategórií:

 • Atribúty
 • Schopnosti (Skill)
 • Črty (Trait)
 • Perky

Maximálna úroveň akú môže postava dosiahnuť, bez patchovania hry, je 21.[5]

Základné atribúty[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná postava sa riadi systémom SPECIAL (Akronym pre Strength (Sila), Perception (Vnímanie), Endurance (Odolnosť), Charisma (Charizma), Intelligence (Inteligencia), Agility (Čulosť) a Luck (Šťastie)), ktorý bol navrhnutý špeciálne pre Fallout a použitý aj v ďalších hrách tejto série. V hre je sedem základných atribútov postavy, ktorých zvyšovanie pridáva postave určité bonusy.[6] Niektoré perky a udalosti v hre slúžia na dodatočné zvýšenie týchto atribútov.

Schopnosti (Skills)[upraviť | upraviť zdroj]

V hre je 18 rôznych schopností, ktorých hodnota sa pohybuje od 0 do 200 percent. Základné hodnoty pre úroveň 1 sú závislé od od siedmich hlavných atribútov a pohybujú sa medzi 0 až 50 percentami. Vždy keď hráč postúpi na vyššiu úroveň získa body skúseností, ktoré potom používa na zvýšenie schopností svojej postavy. Hráč si vyberá tri schopnosti, ktoré sa počas hrania zvyšujú dvakrát rýchlejšie.

Schopnosti sú rozdelené do troch kategórií:

 • Malé zbrane, Veľké zbrane, Energetické zbrane, Bez zbrane, Ručné zbrane, Hádzanie
 • Prvá pomoc, Doktor, Zakrádanie, Pakľúč, Zlodej, Pasce, Veda, Opravár
 • Príhovor, Obchodník, Hazardné hry, V prírode

Po celom svete môže hráč nájsť rôzne knihy, ktoré tieto schopnosti tiež permanentne zvyšujú až do dosiahnutia určitého percenta, po ktorého prekročení už knihy strácajú efekt. Niektoré herné NPC môžu pomocou tréningu schopnosti tiež zvýšiť.

Schopnosti je možné zvýšiť aj oblečením určitých vecí, podobne ako aj stimulantmi, ktoré ale majú aj nežiadané účinky. Napríklad pakľúč zvyšuje schopnosť pakľúč.

Črty (traits) a perky[upraviť | upraviť zdroj]

Črty sú špeciálne kvality postavy, ktoré vylepšujú rôzne efekty v hre. Pri vytváraní postavy si hráč vyberá dve voliteľné črty. Keď je črta zvolená, nie je možné ju zmeniť s výnimkou využitia perku "mutácia", ktorý jednu zmeniť dovoľuje.

Perky sú špeciálnou súčasťou systému úrovní. Každé tri úrovne (alebo štyri, ak si hráč zvolí črtu "skúsený") hráč získava nový perk podľa vlastného výberu. Perky zaručujú vylepšenia postavy, ktoré sa väčšinou nedajú získať cez normálne zvyšovanie úrovne postavy. Perky zahŕňajú napríklad zvýšenie počtu akčných bodov na jedno kolo alebo možnosť rýchlejšieho liečenia. Na rozdiel od čŕt, perky sú iba užitočné.

Karma a reputácia[upraviť | upraviť zdroj]

Hra sleduje aj morálne kvality hernej postavy využívaním štatistiky nazývanej Karma a série reputácií. Body karmy sa získavajú robením dobrých skutkov, a odoberajú sa pri robení zla. Aj napriek tejto štatistike je dopad karmy na hru minimálny. Reputácie v hre fungujú podobne ako perky pri niektorých akciách.

V hre Fallout je možné získať tri reputácie:

 • Šampión (Champion) - túto reputáciu je možné získať ak hráč stojí na strane spravodlivosti. Vylepšuje komunikáciu s "dobrými" charaktermi a celkovo ovplyvňuje NPC pozitívne.
 • Zbesilec (Berserker) - je protikladom šampióna, a získava sa pri zabití veľkého počtu nevinných ľudí. Táto reputácia vylepšuje komunikáciu so "zlými" živlami v hre.
 • Vrah detí (Childkiller) - túto reputáciu hráč získava po zabití dvoch a viacerých detí a po hernej postave začne pátrať skupina nájomných žoldnierov.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Protagonista vo Falloute je obyvateľom jedného z vládnych protiatómových krytov nazývaných Vaulty. V hre ho nazývajú obyvateľom vaultu (Vault Dweller).

Príbeh sa odohráva niekoľko desaťročí po svetovom vojenskom konflikte, ktorý vznikol kvôli nedostatku pohonných látok. Niekoľko národov bojovalo medzi sebou o posledné zásoby fosílnych palív. Boje začali v apríli 2052 a pokračovali až do 23. októbra 2077. Čína zabrala Aljašku v zime 2066, čím vyprovokovala USA. USA využili na zásobovanie kanadské zdroje aj napriek protestom zo strany Kanady. Nakoniec USA obsadili Kanadu vo februári 2076 a Aljašku získali naspäť o jedenásť mesiacov neskôr. Po rokoch konfliktu, 23. októbra 2077, nastal nukleárny útok. Nikto nevedel kto zaútočil prvý, ale za menej ako dve hodiny bola zničená väčšina hlavných miest. Následky výbuchov pretrvajú počas ďalších 100 rokov. Dôsledkom sú zvyšky ľudstva žijúce v podzemných vaultoch, niektorí ale naďalej prežívajú na povrchu.

Hra začína v roku 2161 v južnej Kalifornii vo Vaulte 13. Vodný čip tohto vaultu, vďaka ktorému funguje recyklácia vody, je nenávratne poškodený. Dozorca Vaultu (Vault Overseer) žiada hlavného hrdinu o nájdenie náhrady. Dostane prenosné zariadenie nazývané "PIP-Boy 2000", s ktorým je možné sledovať mapu, plnenie úloh a iné. Vyzbrojený PIP-Boyom 2000 a úbohým vybavením, malou sumou fľaškových viečok (fungujú ako platidlo) je hlavný hrdina vyslaný preč z Vaultu 13 za svojou úlohou.

Zo začiatku má hráč 150 herných dní na nájdenie a prinesenie náhrady vodného čipu. Tento čas sa dá predĺžiť o ďalších 100 dní ak hráč presvedčí obchodníkov v mieste zvanom "Hub", aby zaslali do Vaultu 13 vodnú karavánu. Po získaní a vrátení čipu je Vault Dweller poverený zničením armády mutantov, ktorá ohrozuje ľudstvo. Mutant označovaný ako "Majster" (The Master), predtým známy ako Richard Grey, rozširuje predvojnový geneticky vytvorený vírus nazývaný "Nútený evolučný vírus" (Forced Evolutionary Virus) kvôli zmene ľudstva na rasu "Super Mutantov". Je to jeho plán pre perfektný svet. Hráč ho musí zabiť a zničiť jeho základňu, čim zabráni invázii mutantov.

Ak hráč nesplní obidva ciele do 500 herných dní, armáda mutantov objaví Vault 13 a vnikne dnu, čím ukončí hru. Tento čas je kratší o 100 dní ak hráč nepresvedčí vodných obchodníkov. Video o vniknutí mutantov do Vaultu sa premietne ak hráč nestihne splniť úlohy v danom čase, to isté video sa premietne ak hráč súhlasí s pridaním sa k armáde mutantov.

Vo verzii 1.1 je čas 500 dní (prípadne 400) do útoku na Vault 13 zvýšený na 13 rokov herného času, čo dáva hráčovi dostatok času na preskúmanie celého sveta.

Hráč môže Majstra poraziť zničením základne Super Mutantov. Keď sú obidve hrozby eliminované, záverečná scéna automaticky vracia hráča do Vaultu 13. Kde mu Overseer oznámi, že sa príliš zmenil a má negatívny vplyv na jeho obyvateľov. Jeho „odmenou“ je exil v púšti, pre „dobro Vaultu“. Existuje alternatívny koniec, kde Vault Dweller vytiahne zbraň a potom, ako ho Overseer pošle do exilu, ho zastrelí. Tento koniec je nevyhnutný ak má hráč zápornú karmu alebo črtu "Krvavý bordel" (Bloody Mess).

Pomáhajúce NPC[upraviť | upraviť zdroj]

NPC, ktoré sa k hráčovi počas hry môžu pridať sa nachádzajú na rôznych miestach pustiny Falloutu. Na rozdiel od Fallout 2 má hra obmedzený počet NPC, ktoré sa k vám naraz môžu pridať. Takisto na rozdiel od Fallout 2 nie je možné meniť štatistiky brnenia pri jednotlivých postavách (neplatí pre hlavnú postavu), dajú sa meniť jedine zbrane.

 • Ian - nachádza sa v osade Temné Piesky (Shady Sands). Je prvou NPC, ktorú si môže hráč do skupiny pribrať. Je skúseným cestovateľom a strelcom. Môže používať pištoľ a samopal. Na nešťastie má zlozvyk zblízka často zasiahnuť hlavnú postavu alebo iné priateľské postavy. Ako brnenie používa kožený kabát.
 • Tandi - s ňou sa prvýkrát hráč stretne tiež v Temných Pieskoch. Je týmto mestom znudená a túži po dobrodružstve. Nakoniec je unesená Khanmi, a hráč má možnosť ju zachrániť. Po záchrane bude všade nasledovať hlavnú postavu, až pokiaľ sa nevráti do Temných Pieskov. Funguje ako neoficiálne priberateľné NPC. Neskôr sa znova objaví ako prezident NCR vo Fallout 2.
 • Dogmeat - je pes a je to jediné zvieracie NPC, ktoré môže hráč pribrať. Hráč ho stretne v "Meste odpadu" (Junktown) pred Philovým domom. Psa priláka tým, že si oblečie kožený kabát alebo ho nakŕmi leguánom na paličke (miestny názov jedla). Tiež sa objaví vo Fallout 2 ako tzv. „easter egg“ („veľkonočné vajce“ - drobný vtip v hre) a najať ho je možné aj vo Fallout 3.
 • Tycho - bývalý púštny tulák, teraz žijúci v Meste odpadu. Môže používať pušku, brokovnicu a kopiju.
 • Katja - môže sa pridať v knižnici na vrakovisku v Los Angeles. Vie bojovať neozbrojená a nosiť samopal.

PIP-Boy a Vault Boy[upraviť | upraviť zdroj]

PIP-Boy (anglicky: Personal Information Processor-Boy) je zápästný počítač, ktorý hráč využíva vo všetkých hrách série: Fallout, Fallout 2, Fallout 3 a Fallout Tactics: Brotherhood of Steel. Pomáha pri úlohách, inventári, boji, práci s mapou, prehľade oblastí a štatistikách. Vo Fallout 1 a 2 sa nazýva PIP-Boy 2000, zatiaľ čo Fallout 3 predstavil model PIP-Boy 3000. Dôvod rozdielu nie je známy. Fallout Tactics obsahuje modifikovanú verziu PIP-Boy 2000BE.

Vault Boy (Chlapec z Vaultu) je maskot firmy Vault-Tec (spoločnosti, ktorá postavila Vaulty) a je často objavujúcim sa znakom vo všetkých hrách série. Zahŕňa PIP-Boy, modely oblečenia a zbraní, ilustrované štatistiky a atribúty. Často sa objavuje priamo v hre v rôznych vyobrazeniach ako sú plagáty, billboardy, časopisy a iné.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Hre prepožičalo hlasy množstvo známych hercov. Rozprávača si zahral Ron Perlman, ktorý je hlasom i v ďalších tituloch zo série: Fallout 2, Fallout Tactics a Fallout 3. Ďalší herci:

Black Isle chceli použiť ako úvodnú pieseň "I Don't Want to Set the World on Fire", na ktorú chceli získať licenciu, ale mali problémy s autorskými právami.[7] Licenciu neskôr získala Bethesda Softworks pre hru Fallout 3. Akú úvodná pieseň bola nakoniec použitá skladba "Maybe" od toho istého umelca.

Hodnotenie hry[upraviť | upraviť zdroj]

Fallout sa umiestnil na 4. mieste v zozname najlepších hier všetkých čias, ktorý vytvoril PC Gamer v roku 2001, na 5. mieste v zozname 25 najlepších hier všetkých čias od IGN a odvtedy je stále zahŕňaný do ich "Zoznamu najväčších hier všetkých čias". Bol však i kritizovaný za to, že niektoré črty a schopnosti sú prakticky nepoužiteľné a hranie za nebojujúci charakter je veľmi ťažké.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fallout (video game) na anglickej Wikipédii.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. CHEONG, Ian. Game Info [online]. GameSpy, [cit. 2006-07-25]. Dostupné online.
 2. Fallout Frequently Asked Questions [online]. Anonymous, 1998-05-19, [cit. 2009-03-20]. Dostupné online.
 3. BARTON, Matt. Part 2: The Golden Age (1985-1993) [online]. Gamasutra, 2007-02-23, [cit. 2009-03-26]. Dostupné online.
 4. IGN Presents the History of Fallout [online]. 2009-01-28, [cit. 2009-01-30]. S. 3. Dostupné online.
 5. JORNER, Per. The Nearly Ultimate Fallout 2 Guide [online]. 2008, [cit. 2009-03-20]. Dostupné online. Archivované 2010-07-14 z originálu.
 6. Rollings, Andrew; Adams, Ernest. Andrew Rollings and Ernest Adams on game design. [s.l.] : New Riders, 2003. ISBN 1592730019. S. 108, 357–360.
 7. AVELLONE, Chris. Fallout Bible #9 [online]. Black Isle Studios, 2002-11-06, [cit. 2007-06-16]. Dostupné online.