Faye Dunawayová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Faye Dunaway)
Faye Dunaway
v roku 2008
Celé menoDorothy Faye Dunaway
Narodenie 14. január 1941 (83 rokov)
Bascom, Florida, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1961 – súčasnosť
ManželPeter Wolf (1974 - r. 1979)
Terry O'Neill (1983 - r. 1987)
Deti1

Dorothy Faye Dunawayová (* 14. január 1941, Bascom, Florida, USA) je americká herečka. Je držiteľkou Oscara za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe za film Network (1976).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v meste Bascom na Floride, matke v domácnosti Grace April (rodenej Smith) a armádnemu úradníkovi Johnovi MacDowell Dunawayovi. Študovala bostonskú a štátnu floridskú univerzitu, herectvo však ukončila na floridskej univerzite. V roku 1962 nastúpila do Národného divadla a akadémie (American National Theatre and Academy).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Dunawayová a Warren Beaty vo filme Bonnie a Clyde (1967).

Prvú filmovú príležitosť získala vo filme Hurry Sundown z roku 1967. V tom istom roku prijala jednu zo svojich najvýznamnejších rolí, keď stvárnila príťažlivú vrahyňu Bonnie Parker vo filme Bonnie a Clyde, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Film jej tiež zaistil postavenie sex-symbolu. Nasledujúceho roku sa objavila spolu so Stevom McQueenom v kriminálnej dráme The Thomas Crown Affair (1968), v roku 1969 v Tichej dohode režiséra Eliu Kazana. Arthur Penn si ju v roku 1970 vybral do antiwesternu Malý veľký Muž.

V roku 1973 si zahrala rolu intrigánky Milady de Winter vo filmovej adaptácii Traja mušketieri. O rok neskôr sa objavila v katastrofickom filme Sklenené peklo. Vo filme hrala po boku Paula Newmana a Freda Astaira. Po boku Jacka Nicholsona si zahrala vo filme Čínska štvrť, kde za svoj herecký výkon získala nominácie na Academy Awards, Zlatý glóbus či BAFTA. V roku 1975 hrala po boku Roberta Redforda vo filme Tri dni Kondora. Herecký výkon Dunawayovej bol ocenený filmovými kritikmi.

V roku 1976 bola obsadená do role Paddy Chayefsky vo filme Network. Vo filme sa objavila po boku Beatrice Straight, Petera Fincha a Williama Holdena. Za svoj herecký výkon získala ocenenie Academy Awards v kategórii najlepšia herečka a jej herecká kolegyňa Beatrice Straight získala tiež Academy Awards v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. V rovnakom roku si zahrala v dráme The Disappearance of Aimee s herečkou Bette Davis.

V roku 1981 stvárnila herečku Joan Crawford vo filme Mamička najdrahšia, ktorý bol sfilmovaný podľa kontroverznej knižnej predlohy Crawfordovej dcéry, Christiny Crawford. Režisér filmu Frank Perry ubezpečil Dunawayovú, že film bude hovoriť skutočný príbeh, ale nakoniec sa ukázalo, že kniha bola nástrojom na pošpinenie mena Crawfordovej. Filmový kritici hodnotili herecký výkon Dunawayovej pozitívne a dodali, že napriek nesúvislému filmu bol herecký výkon hlavnej protagonistky "zázrakom".

V roku 1984 hrala vo filme Supergirl. V rovnakom roku bola obsadená do televízneho seriálu Ellis Island, za ktorý získala svoju druhú cenu Zlatý glóbus. O rok neskôr stvárnila hlavnú ženskú postavu v televíznom filme Večera pre trinástich, podľa knižnej predlohy Agathy Christie. Jej hereckým kolegom vo filme, ktorý stvárnil Hercula Poirota, bol Peter Ustinov.

V roku 1987 hrala po boku herca Mickeyho Rourkeho vo filme Štamgast. Dunawayová získala pozitívne recenzie za jej herecký výkon a bol označený ako jeden z najlepších filmov, na ktorých Dunawayová pracovala. V roku 1989 prijala úlohu Za svitu luny, nakoľko chcela spolupracovať s režisérkou Linou Wertmüller. Po boku Elizabeth McGovern, Natashy Richardson a Roberta Duvalla vo filme Príbeh služobníčky z roku 1990. Film nezískal dobré hodnotenie, ale zato herecký výkon Dunawayovej bol nadmieru pozitívne hodnotený.

V roku 1993 hosťovala v televíznom seriáli Columbo. Peter Falk napísal scenár k epizóde, ale roky nevedel nájsť herečku, ktorá by stvárnila bohatú Lauren. Neskôr ju ponúkol Dunawayovej, ktorá ju okamžite prijala. Získala nomináciu na Emmy a Zlatý glóbus. V rovnakom roku hrala s hercom Johnym Deppom vo filme Arizonský sen, kde za svoj herecký výkon získala Dunawayová ocenenie Strieborný medveď.

Dunawayová na Filmovom festivale v Cannes, v roku 2016.

2. októbra 1996 získala hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

V roku 1998 hrala postavu Willhelminy Cooper v životopisnej dráme Gia spolu s Angelinou Jolie. Film zaistil Dunawayovej tretie ocenenie Zlatý glóbus. Bola jej ponúknutá rola Sary Goldfarb z trilleru Requiem za sen. Dunawayová rolu odmietla kvôli filmu Temné zákutia z roku 2000.

V roku 2001 sa ujala réžie a hlavnej úlohy v krátkom osemnásťminútovom filme Yellow Bird podľa predlohy Tennessee Williamsa. O rok neskôr stvárnila matku Ian Somerhaldera vo filme Pravidlá vášne. Stvárnila menšie epizódne úlohy v televíznych seriáloch ako Alias či Klinika Grace. V roku 2009 hrala v televíznom filme Nora Robertsová: Prekliata zátoka.

V roku 2014 bola ocenená na Filmovom festivale Lumiére za jej herecký prínos. V roku 2016 bola obsadená do dramatického filmu o viere, The Case for Christ. O rok neskôr účinkovala v kanadskom filme Darkyňa smrti po boku Nicolasa Cagea.

V divadle Broadway mala v roku 2019 stvárniť Katherine Hepburn v divadelnom predstavení Čaj o piatej. V júli toho istého roku dostala okamžitú výpoveď za nevhodné správanie na pracovisku. V roku 2021 účinkovala vo filme The Man Who Drew God, ktorý by mal mať premiéru v roku 2022.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Vplyv[upraviť | upraviť zdroj]

Dunawayová je označovaná za jednu z najkrajších a najväčších herečiek svojej generácie a ja znakom Nového Hollywoodu. Herečka Joan Crawford ju ocenila, keď povedala, že podľa nej je Dunawayová jedinou herečkou, ktorá má na to sa stať skutočnou hviezdou. Dunawayová je tiež známa pre svoj zmysel pre detail a patrí medzi náročné herečky. Režisér Roman Polański, ktorý režíroval film Čínska štvrť, v ktorom Dunawayova hrala, priznal, že sa s ňou ťažko spolupracuje. Tiež priznal, že nepozná žiadnu herečku, ktorá berie svoju prácu tak vážne. Dunawayová tieto tvrdenia nevyvracala a dodala, že jej povinnosťou je robiť skutočne kvalitnú prácu a nikdy by nebola úspešná, ak by tak nerobila.

Vzťahy[upraviť | upraviť zdroj]

Bola dvakrát vydatá, prvýkrát za speváka Petra Wolfa v rokoch 19741979 a druhýkrát za britského fotografa Terryho O'Neilla v rokoch 19841987, s ktorým má jedno dieťa Liama O'Neilla (* 1980). Kvôli manželstvu sa odsťahovala do Anglicka a účinkovala len vo filmoch, ktoré jej umožňovali skombinovať osobný a pracovný život. Jej herecká kariéra preto utrpela straty a bola obsadovaná v 80. rokoch prevažne v nízkorozpočtových filmoch. Po rozvode v roku 1987 sa odsťahovala späť do Spojených štátov. V roku 2003 jej bývalý manžel vyhlásil, že Liam nie je vlastné, ale adoptované dieťa.

Dunawayová priznala, že jej najväčšou láskou bol Marcello Mastroianni v roku 1968. Keďže Mastroianni bol ženatý a Dunawayová sa túžila vydať, Mastroianni sa odmietol znovu ženiť a pár sa rozišiel. V roku 1987 Mastroianni priznal, že Dunawayová bola jeho jedinou a skutočnou láskou.

Náboženstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Odmalička bola protestantkou, ale začiatkom 90. rokov konvertovala k rímskokatolíckemu vierovyznaniu. Priznala, že navštevuje ranné omše.

Herecká filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Film Role Poznámka
1967 Hurry Sundown Lou McDowell Cena BAFTA
The Happening Sandy
Bonnie a Clyde Bonnie Parker Cena BAFTA
Nominácia - Oscar
Nominácia - Zlatý glóbus
1968 The Thomas Crown Affair Vicki Anderson
Amanti Julia
1969 The Extraordinary Seaman Jennifer Winslow
Tichá dohoda Gwen
The Extraordinary Seaman Julia
1970 Malý veľký muž Louise Pendrake
Puzzle of a Downfall Child Lou Andreas Sand Nominácia - Zlatý glóbus
1971 The Deadly Trap Jill
Doc Katie Elder
1973 Oklahoma Crude Lena Doyle
Traja mušketieri Milady de Winter
1974 Čínska štvrť Evelyn Cross Mulwray Nominácia - Oscar
Nominácia - BAFTA
Nominácia - Zlatý glóbus
Sklenené peklo Susan Franklin
Traja mušketieri II. Milady de Winter
1975 Tri dni Kondora Kathy Hale Nominácia - Zlatý glóbus
1976 Network Diana Christensen Oscar
Cena Davida di Donatello
Zlatý glóbus
Cena filmových kritikov Kansas City
Nominácia - BAFTA
Voyage of the Damned Denise Kreisler
1978 Eyes of Laura Mars Laura Mars
1979 The Champ Annie
1980 The First Deadly Sin Barbara Delaney
1981 ...mamička najdrahšia Joan Crawford
Evita Peron Evita Peron
1983 The Wicked Lady Lady Barbara Skelton
1984 Ordeal by Innocence Rachel Argyle
Supergirl Selena
Ellis Island Maud Charteris Zlatý glóbus
Terror in the Aisles
1985 Večera pre trinástich Jane Wilkinson
1987 Barfly Wanda Wilcox Nominácia - Zlatý glóbus
1988 Polnočná križovatka Helen Barton
The Gamble Matilda Von Wallenstein La Partita
Burning Secret Sonya Tuchman
1989 Frames from the Edge Sama seba Dokument
Noc s mesačným svitom Colbert Orig In una notte di chiaro di luna
Počkaj do jari, Bandini Hildegarde
1990 The Handmaid's Tale Serena Joy
Dvaja Jakeovia Evelyn Mulwray Iba hlas
1991 Scorchers Thais
1992 Double Edge Faye Milano Lahav Hatzui
1993 Arizonský sen Elaine Stalker
Náhradníčka Charlene Towne
1995 Unzipped Sama seba Dokument
Don Juan DeMarco Marilyn Mickler
Drunks Becky
1996 Dunston: Sám v hoteli Dubrow
Albino Alligator Janet Boudreaux
Cela smrti Lee Cayhall Bowen
1997 In Praise of Older Women Condesa
The Twilight of the Golds Phyllis Gold Nominácia - CableACE Award
Nominácia - Screen Actors Guild Award
Rebecca Van Hopper TV minisérie
1998 Gia Wilhelmina Cooper Zlatý glóbus
Nominácia - Satellite Award
1999 Love Lies Bleeding Josephine Butler
Aféra Thomasa Crowna Psychiatrička
Posol: Príbeh Johanky z Arku Jolanda Aragonská
2000 Temné zákutia Kitty Olchin
Stanley's Gig Leila
Running Mates Meg Gable Nominácia - Zlatý glóbus
2001 Yellow Bird Aurora Beavis Krátkometrážny (18 minút), tiež režisérka filmu
Festival in Cannes Cameo
2002 Mid-Century Blue / Mother
Changing Hearts Betty Miller
Pravidlá vášne Eve Denton
Man of Faith Mae West
2003 Sprisahanie Ms. K
2004 Last Goodbye Sean Winston
El Padrino Atty. Gen. Navarro
Jennifer's Shadow Mary Ellen Cassi
2005 Ghosts Never Sleep Kathleen Dolan
2006 Cut Off Marilyn Burton
Love Hollywood Style God
Rain Isabel Hudson
2007 Cougar Club Edith Birnbaum
Say It in Russian Jacqueline de Rossy
The Gene Generation Josephine Hayden
2008 Flick Poručníci Annie McKenzie
La Rabbia Madre
2009 The Seduction of Dr. Fugazzi Detektív Rowland
Nora Robertsová: Prekliata zátoka Odette
The Magic Stone Filomena
Balladyna Dr Ash Americko-poľská koprodukcia

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Faye Dunaway na anglickej Wikipédii.