Federálna vesmírna agentúra Ruska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Znak

Federálna vesmírna agentúra Ruska (rus. Федеральное космическое агентство России) známa tiež pod skratkou Roskosmos predtým Ruská letecká a vesmírna agentúra (RKA) je vládna agentúra zodpovedná za ruský vesmírny program a letecký výskum.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Ruská kozmická agentúra vznikla po rozpade Sovietskeho zväzu a zrušení sovietskeho vesmírneho programu v roku 1992. Nadviazala na veľa svetových prvenstiev – prvú balistickú raketu, umelú družicu Zeme, prvého kozmonauta na obežnú dráhu, prvý prieskum Mesiaca, Venuše a Marsu. Postupom času však stratila vedúce miesto na poli dobývania vesmíru, najmä z dôvodu nedostatku financií.

Súčasný program[upraviť | upraviť zdroj]

Roskosmos je partner NASA v programe ISS a vyslala už troch kozmických turistov, ktorí zaplatili za let 20 miliónov dolárov. Ponúka tiež oblet Mesiaca za 100 miliónov dolárov. Prevádzkuje nosiče Sojuz, kozmické lode Sojuz a v spolupráci s ESA vyvíja malú viacnásobne použiteľnú pristávaciu kabínu Kliper.

Správa[upraviť | upraviť zdroj]

Vedenie Roskosmosu sídli v Moskve, ale štarty prebiehajú najmä z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Pre štarty vojenských zariadení je primárne určený kozmodróm Plesetsk. Organizácia zamestnáva asi 300 ľudí, riaditeľom je Anatolij Perminov. Väčšina prác je zaisťovaná externe. Hlavným dodávateľom je spoločnosť RKK Energija s vlastným strediskom riadenia letov v Koroleve pri Moskve.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]