Ferdinand Frederick Henri Moissan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Henri Moissan
francúzsky chemik
francúzsky chemik
Narodenie 28. september 1852
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 20. február 1907 (54 rokov)
Paríž, Francúzsko
Podpis Ferdinand Frederick Henri Moissan, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Ferdinand Frederick Henri Moissan
Nositeľ Nobelovej ceny

Ferdinand Frederick Henri Moissan (* 28. september 1852 – † 20. február 1907) bol francúzsky chemik, ktorý v roku 1906 získal Nobelovu cenu za chémiu za izolovanie fluóru zo zlúčeniny.

Existencia fluóru bola známa už veľa rokov, ale všetky snahy o prípravu tohto prvku skroskotali a niektoré experimenty zanikli už v počiatkoch.

Keď dokázal oddeliť flór od zlúčeniny, ten okamžite reagoval s prvkom v jeho blízkosti. Iba zlato neprepúšťalo fluorité atómy. Moissanovi sa to podarilo elektrolýzou roztoku hydrogén fosforečnanu draselného (KHF) a kyseliny fluorovodíkovej (HF). Táto zmes bola potrebná, pretože HF je nevodič. Prístroj na elektrolýzu bol vybavený platinovo-irídiovými elektródami, platinu schladil a udržal teplotu prístroja na -50 °C. Výsledok bol ten, že kompletne izoloval vodík, tvorený na záporných elektródach od fluóru, ktorý sa tvoril pri kladných elektródach. Tento proces sa stále využíva na produkciu fluóru. Moissan študoval správanie fluóru do veľkej hĺbky. Moissan objavil v roku 1893 v Diablovom kaňóne v Arizone nový veľmi jagavý mineral SiC (má väčší lesk ako diamant, ale v súčasnosti známejši vo forme brúsiva karborundum). Tento minerál bol v roku 1905 po ňom pomenovaný (moissanit). V súčasnosti sa vyrába umelo aj vo forme drahokamov (gulička o priemere 6 – 7 mm stojí cca. 1 000 USD).

Moissan náhle zomrel v Paríži 27. februára. Krátko po jeho návrate zo Štokholmu, kde mu udelili Nobelovu cenu. Nie je isté, či jeho experimenty nespôsobili jeho náhlu smrť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]