Fest Anča

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Fest Anča je medzinárodný festival animácie, jediný slovenský multimediálny festival zameraný na animovaný film predovšetkým pre dospelého diváka.

Cieľom Fest Anče je zvyšovať povedomie o animovanom filme ako o plnohodnotnej umeleckej forme a vzdelávať o rôznych podobách animácie. Hlavný program festivalu zahŕňa výber tých najdôležitejších animovaných filmov za posledné dva roky a predstavuje umelecky, produkčne, či historicky významné diela súčasnosti a histórie animovaného filmu. Okrem medzinárodnej súťaže, tematických a špeciálnych fokusov ponúka prednášky, výstavy, workshopy, koncerty, premietania pre deti a ďalšie sprievodné akcie.

Fest Anča sa každoročne koná v Žiline, v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v Novej Synagóge a ďalších kultúrnych priestoroch mesta. Využíva ich unikátne, neformálne prostredie, čím presahuje zaužívaný koncept filmového festivalu a zároveň búra pomyselné bariéry medzi divákom, organizátormi a festivalovými hosťami.

Aktuálnou (údaj z roku 2016) riaditeľkou festivalu je Žofia Bosáková, programovým riaditeľom Maroš Brojo. V priebehu roka sa organizujú projekcie filmov a besedy s tvorcami pod názvom Kino Fest Anča a distribuujú víťazné filmy Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča pod názvom Best of Fest Anča.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Fest Anča 2008[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý ročník festivalu sa uskutočnil v žilinskom kultúrnom centre Stanica v dňoch 1. - 3. augusta 2008. Jeho cieľom bolo presvedčiť návštevníkom o mylnom presvedčení, že animované filmy sú určené iba pre detské publikum či infantilných jedincov. Na prvom ročníku bola širokej verejnosti predstavená svetová animácia, klasická i súčasná. Špeciálnymi hosťami festivalu boli švédsky tvorca komiksov Max Andersson a slovenský spisovateľ, scenárista a výtvarník Albert Marenčin. Súčasťou festivalu boli aj večerné open-air projekcie, živá hudba, performance, párty a worshopy animácie. Posledný deň festivalu bolo na radnici v Žiline udelených 5 ocenení:

 • Anča Award - Ivana Šebestová za film Štyri (Slovensko), Blu za film Muto (Taliansko), Tomer Eshed za film Naša nádherná príroda (Nemecko)
 • Cena internetového diváka portálu Huste.TV - film Super Grupper Jonathan Gruppera, Andrey Smirnowa (Izrael)
 • MAya Award - film Život muchy Barbory Berezňákovej (Slovensko)

Fest Anča 2009[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý ročník festivalu sa uskutočnil v žilinskom kultúrnom centre Stanica v dňoch 31. júla - 2. augusta 2009. Novinkou bola sekcia súčasného slovenského animovaného filmu a rozšírenie festivalu o premietaciu sálu S2. Premiéru mala sprievodná akcia Animation Karaoke Battle. Na festivale sa tiež uskutočnila výstava francúzskeho nízkonákladového vydavateľstva komiksov a sieťotlačí Le Dernier Cri! Špeciálnymi hosťami boli britský výtvarník Phil Mulloy a francúzsky výtvarník Pakito Bolino. V medzinárodnej súťaži animovaných filmov kratších ako 30 minút rozhodovala porota v zložení Ivana Zajacová (SK), Wiola Sowa (PL), Phil Mulloy (GB), Mihai Mitrica (RO) a Pakito Bolino (FR) o udelení troch cien a o udelení zvláštneho uznania.

 • Anča Award - Marc Héricher za film Ollo (Francúzsko) za výnimočnú a emocionálne nabitú obraznosť a zmysel pre záhadu, Mirai Mizue za film Jam (Japonsko) za jednoduchosť a silu výtvarného spracovania, Jeremy Clapin za film Skhizein (Francúzsko) za úprimné vyrozprávanie príbehu
 • Zvláštne uznanie poroty - Thorsten Fleisch za film Energia! (Nemecko) za intenzívny efekt prírodnej sily, dosiahnutý prostriedkami nenaratívnej animácie
 • MAya Award - Peter Harakaly za film Mrkva (Slovensko)
 • Cenu internetového diváka portálu Huste.TV - Lukáš Sigmund za film Mafia II. (Slovensko)

Fest Anča 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Tretí ročník festivalu bol zameraný na nezávislých režisérov USA. Uskutočnil sa opäť v žilinskom kultúrnom centre Stanica 30. júla - 1. augusta 2010. Novinkou bol festivalový videodenník s názvom Festivalové sekundy. Krstilo sa DVD Animation is not mŕtva - kompilácia 14 slovenských animovaných filmov mladej generácie súčasných režisérov. Špeciálnym hosťom bola izraelská ilustrátorka Rutu Modan, ktorá bola spolu s Michalom Strussom a Igorom Prasselom členkou poroty rozhodujúcej o víťazoch Anča Award a udelení zvláštneho uznania.

 • Anča Award - film Old Fangs (r. Adrien Merigeau, Írsko), druhé miesto slovenský film Viliam Veroniky Obertovej, tretie miesto film Hand Soap (r. Kei Oyama, Japonsko)
 • Zvláštne uznanie poroty - film Sam's Hot Dogs (r. David Lopez Retamero, Veľká Británia) a film Nespavanje ne ubija (Marko Meštrovic, Chorvátsko)
 • Internetová súťaž TAKMER, umožňovala divákom vybrať z desiatich filmov, ktoré sa nedostali do medzinárodnej súťaže Fest Anče, svojho favorita - uspel film HAT (r. Michael Fragstein, Nemecko)

Fest Anča 2011[upraviť | upraviť zdroj]

Štvrtý ročník festivalu zameraný na retrospektívu legendy slovenskej animovanej tvroby Viktora Kubala, sa uskutočnil v žilinskom kultúrnom centre Stanica 1. - 3. júla 2011. Okrem Stanice festival prebiehal v centre mesta Žilina a premietalo sa aj v nákupnom centre Mirage. Uskutočnila sa svetová premiéra experimentálneho filmu Konzerva Rudolfa Urca, pribudlo nové ocenenie Anča Music Video Award. Špeciálnymi hosťami festivalu boli ruský výtvarník Ivan Maximov a Američan Pip Chodorov zameraný na experimentálny film. Členovia poroty boli Ivan Maximov (Rusko), Eva Michalková (Slovensko) a Veljko Popović (Chorvátsko).

 • Anča Award - film Krokodíl (r. Kaspar Jancis, Estónsko), Rozhnevaný muž (r. Anita Killi, Nórsko) a Stanley Pickle (r. Victoria Mather, Veľká Británia)
 • Anča Music Video Award - filmy Lose This Child (r. Yuval a Merav Nathan, Izrael), Kofeín (r. Patricii Luna, Rusko a Danae Diaz, Španielsko) a Baby I‘m yours (r. Irina Dakeva, Francúzsko); videoklipy hodnotili porotcovia Pip Chodorov (USA) a Tamás Liszka (Maďarsko)

Fest Anča 2012[upraviť | upraviť zdroj]

Piaty ročník festivalu sa uskutočnil okrem žilinského kultúrneho centra Stanica aj v Novej Synagóge 28. júna - 1. júla 2012. Súčasťou festivalu bola výstava Frejm Baj Frejm, ktorá predstavila médium animácie v tvorbe súčasných výtvarných umelcov. Špeciálnymi hosťami boli estónsky výtvarník Matti Kütt, slovenská scenáristka a dramaturgička Zuzana Gindl-Tatárová, švajčiarsky programový riaditeľ nezávislých umeleckých kín Riffraff Frank Braun a Španielka Anna Solanas venujúca sa bábkovej animácii. Hlavnú cenu Anča Award udeľovali porotcovia Frank Braun, Zuzana Gindl-Tatárová a Anna Solanas.

 • Anča Award - poľský animovaný film Marty Pajek Snová šnúra
 • čestné uznania - krátky animovaný film Ach, Willy v réžii Emmy De Swaef a Marca Jamesa Roelsa z Belgicka a film Veľký dom režiséra Kristjana Holma z Estónska
 • cena pre študentský animovaný film - O rôznych druhoch papiera režisérskeho tímu Samy Barras, Romain Blondelle, Hélène Marchal a Céline Seillé z Francúzska
 • Čestné uznanie - študentský film BAKA!! Immanuela Wagnera zo Švajčiarska
 • Anča Music Video Award - animovaný videoklip Kôpka režisérky Allison Schulnik z USA (porotcovia Noro Držiak (SK), Alexandr Jančík (CZ) a Johnny Kelly (IR))

Fest Anča 2013[upraviť | upraviť zdroj]

Šiesty ročník festivalu s retrospektívnou prehliadkou História slovenského animovaného videoklipu, sa uskutočnil v Stanici Žilina-Záriečie v dňoch 27. - 30. júna 2013. Novinkami boli vznik oficiálnej kategórie Anča Student Award - cena za najlepší študentský animovaný film, výber najbizarnejších filmov prihlásených do súťaže Anča in Wonderland, vznik fóra We Need to Talk About Animation! v spolupráci s Asociáciou producentov animovaného filmu (APAF), zameraného na diskusiu a výmenu skúseností z oblasti výučby animovanej tvorby. Prvýkrát sa tiež uskutočnil tzv. Detský deň, venovaný programu pre deti. Špeciálnymi hosťami festivalu boli nemecký umelecký riaditeľ rôznych nemeckých festivalov experimentálneho a animovaného filmu Mike Reiss, česká režisérka animovaných a hraných filmov Michaela Pavlátová a Belgičanka Emma de Swaef, ktorá vyrába a animuje bábky do reklamných spotov, filmov a dokumentov.

 • Anča Award - film Matúša Vizára Pandy (Slovensko)
 • Špeciálne uznanie - porotcovia udeľovali samostatne: Emma de Swaef za film Nenápadná slza (r. Carlo Vogele, Francúzsko), Ulrich Wegenast za film Zajacovo (r. Ana Nedeljković, Nikola Majdak jr., Srbsko) a Michaela Pavlátová za film Double Fikret (r. Haiyang Wang, Čína)
 • Anča Student Award - film Zapoj a hraj (r. Michael Frei, Švajčiarsko)
 • Anča Music Video Award - Zbohom Macadam (r. Dimitri Stankowicz, Francúzsko), Turniket (r. Jordan Bruner, USA) a Daj mi šancu v réžii Gina Thorstensen (NO) a Nacho Rodríguez (ESP)
 • Cena detského diváka - film Dokelu (r. Richard Phelan, Veľká Británia)

Fest Anča 2014[upraviť | upraviť zdroj]

Siedmy ročník festivalu zameraný na nemecky hovoriace krajiny sa uskutočnil 18. - 22. júna 2014 v Žiline. Súčasťou festivalu bola slovenská premiéra Raná animácia v sovietskej Ukrajine a retrospektívna prehliadka Československé večerníčky 60. a 70. rokov. Pribudli tri nové ocenenia: Anča Slovak Award (udelenie ceny za najlepší slovenský animovaný film, ktorý vznikol za posledné dva roky), Di Award (ocenený film sa dostane priamo do slovenských kín ako predfilm jedného z distribučných titulov spoločnosti Film Europe) a Anča Kids Award (cena za najlepší animovaný film pre deti). Novinkou boli tiež Fest Anča Game Days (oboznámenie širokej verejnosti so slovenskou a českou videohernou tvorbou a spájanie slovenských a českých vývojárov formou prednášok a neformálneho stretnutia), Industry program Fest Anča Nové talenty a sekcia Webseriály. Špeciálnymi hosťami festivalu boli švajčiarsky tvorca animovaných filmov Georges Schwizgebel a nemecký tvorca filmov, videí a inštalácií Max Hattler.

 • Anča Award - Záver (r. Alan Holly, Írsko)
 • Max Hattler Personal Special Mention - K Tvojmu srdcu (r. Ewa Borysewicz, Poľsko)
 • Peter Badač Personal Special Mention - Zbor na turné (r. Edmunds Jansons, Lotyšsko)
 • Michael Frei Personal Special Mention - Mama (r. Ugo Bienvenu, Kevin Manach, Francúzsko)
 • Anča Student Award - Niekde tam (r. Nicolas Ménard, Veľká Británia)
 • Anča Student Special Mention - Neuveriteľne tvárny muž (r. Karolina Specht, Poľsko)
 • Anča Music Video Award - Mañana Forever (r. Benjael Halfmaderholz, Nemecko)
 • Anča Music Video Award Special Mention - Best Friend (r. Kijek/Adamski, Poľsko)
 • Anča Music Video Award Special Mention - We’ve Been Lovin (r. Gavin C Robinson, Veľká Británia)
 • Anča Kids Award - My (r. Ulrich Totier, Francúzsko)
 • Anča Slovak Award - Fongopolis (r. Joanna Kożuch, Slovensko)
 • Anča Slovak Award Special Mention - V rade (r. Kamila Kučíková, Slovensko)
 • Di Award - Ako vzniká tornádo (r. Veronika Kocourková, Slovensko)

Fest Anča 2015[upraviť | upraviť zdroj]

Ôsmy ročník festivalu zameraný na estónsky animovaný film sa uskutočnil 24. - 28. júna 2015 v Žiline. Novinkou bol Alternatívny Kontajner stage s experimentálnou hudbou. Po uliciach mesta jazdili na trojkolkách dvaja brazílski umelci VJ Suave a svojimi projekciami oživovali náhodne vybrané budovy alebo priestory. Špeciálnymi hosťami festivalu bolo svetoznáme estónske animátorské duo Priit & Olga Pärn a írsky režisér a dvojnásobný držiteľ nominácie na Oscara za najlepší celovečerný animovaný film Tomm Moore.

 • Anča Award - Nemôžeme žiť bez kozmu (RU, r. Konstantin Bronzit)
 • Tomm Moore Special Mention - Námesačný (CA, r. Theodore Ushev)
 • Tunde Volenbroek Special Mention - Svet zajtrajška (USA, r. Don Hertzfeldt)
 • Alexandra Hetmerová Special Mention - Ostrov tuleňov (LV, r. Edmunds Jansons)
 • Anča Student Award - S odstupom (GB, r. Daisy Jacobs)
 • Anča Music Video Award - Hey Now (GB, r. Chris Ullns)
 • Anča Music Video Special Mention 1 - New Topia (USA, r. Adam Fuchs - aka “lilfuchs”)
 • Anča Music Video Special Mention 2 - The Trip (BR, r. Antonio Vicentini)
 • Anča Slovak Award - Half Bábka (SK, BE, r. Jasmine Elsen)
 • Anča Slovak Special Mention - Nina (SK, r. Ové Pictures - Veronika Obertová, Michaela Čopíková)
 • Anča Kids Award - Zebra (DE, r. Julia Ocker)
 • Anča Kids Special Mention - Medvedí príbeh (CL, r. Gabriel Osorio)
 • Fest Anča New Talents - Koniec (SK, r. Dávid Štumpf, Michaela Mihályiová)
 • Anča Di Award - Kovbojsko (SK, r. Dávid Štumpf)
 • Anča Di Award - Aion (SK, r. Petra Heleninová)

Sprievodné podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Pecha Kucha Ancha
 • Animation Karaoke Battle - súťaž, ktorej podstatou je akýmkoľvek tvorivým spôsobom sprevádzať náhodne vybraný animovaný film
 • Game Days - oboznámenie širokej verejnosti so slovenskou a českou videohernou tvorbou a spájanie slovenských a českých vývojárov formou prednášok a neformálneho stretnutia
 • Nové talenty - fórum, ktoré je určené filmovým profesionálom a zaoberá sa vývojom a prezentáciou animovaných projektov

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Anča Award - medzinárodná súťaž animovaných filmov do 30 minút, ktoré vznikli za posledné dva roky
 • Anča Student Award - cena za najlepší študentský film za posledné dva roky
 • Anča Music Video Award - medzinárodná súťaž animovaných videoklipov, ktoré vznikli za posledné dva roky
 • Anča Kids' Award - cena za najlepší animovaný film pre deti
 • Anča Slovak Award - cena za najlepší slovenský animovaný film, ktorý vznikol za posledné dva roky
 • Anča Di Award - špeciálna distribučná cena udelená dvom slovenským krátkym animovaným filmom, ocenené filmy sa dostanú priamo do slovenských kín alebo DVD distribúcie ako predfilmy distribučných titulov spoločnosti Film Europe

Anča Award (2008 - 2015)[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2008: Štyri (r. Ivana Šebestová, 2007, Slovensko)
 • 2009: Ollo (r. Marc Héricher, 2008, Francúzsko)
 • 2010: Old Fangs (r. Adrien Merigeau, 2009, Írsko)
 • 2011: Krokodíl / Crocodile (r. Kaspar Jancis, 2009, Estónsko)
 • 2012: Snová šnúra / Snępowina (r. Marta Pajek, 2011, Poľsko)
 • 2013: Pandy (Matúš Vizár, 2013, Slovensko)
 • 2014: Záver / Coda (r. Alan Holly, 2013, Írsko)
 • 2015: Nemôžeme žiť bez kozmu / Mi ne mozhem zhit bez kosmosa (r. Konstantin Bronzit, 2014, Rusko)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • http://festanca.sk
 • KREKOVIČ, Miloš: Simpsonovcov píšeme bez cenzúry. In TV Oko, č. 29. 2013, s. 4-7.
 • KRIŠKOVÁ, Lea: V súčasnosti nás obmedzuje len nedostatok fantázie, času či peňazí. In Kinečko, roč. 6, č. 26. 2015, s. 8.
 • KOVALČÍK, Juraj: Fest Anča 2010. In Homo Felix, roč. 1, č. 2. 2010, s. 26-29.
 • ŠOŠKOVÁ, Eva: Áno slovenským animovaným filmom na Fest Anči. In Kinečko, roč. 5, č. 21. 2014, s. 11.
 • NÉMETHOVÁ, Jana: Svetové filmy a hviezdy idú do Žiliny. In SME, roč. 22, č. 139 (18.6. 2014), s. 16.
 • KREKOVIČ, Miloš: Kto zvládne stovku animácií denne? In SME, roč. 22, č. 144 (24.6. 2014), s. 14.
 • HEJTMÁNKOVÁ, Mária: Fest Anča. In Kinečko, roč. 5, č. 21. 2014, s. 11
 • SOTÁKOVÁ, Zuzana: Musíme si pohovoriť o animácii. In Film.sk, roč. 15, č. 6. 2014, s. 9.
 • KREKOVIČ, Miloš: Robí to inak ako Disney a Pixar. In Denník N, roč. 1, č. 100 (24.6. 2015), s. 13.

Súradnice: 49°13′06″S 18°43′52″V / 49,218427°S 18,730992°V / 49.218427; 18.730992