Fisher-Price

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Fisher-Price, Inc.
FisherPriceLogo.png

Právna forma verejná obchodná spoločnosť
Odvetvie hračky
Založená 1930
Sídlo East Aurora, Spojené štáty
Obrat Green Arrow Up.svg 2,02 miliárd USD (2005)
Vlastník Mattel Inc.
Slogan spoločnosti Hraj sa. Smej sa. Objavuj.
Webová stránka www.fisher-price.com

Fisher-Price je spoločnosť vyrábajúca hračky pre malé deti od novorodeniat po deti predškolského veku. Od roku 1993 patrí k filiálkam spoločnosti Mattel.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Firmu v roku 1930 založili Herman Fisher, Irving Price s manželkou Margaret Evans Priceovou, ilustrátorkou a výtvarníčkou, a Helen Schelleová. Fisher predtým predával hry a vymýšľal reklamy pre spoločnosť z Churchville. Price opustil obchodný reťazec a Helen Schelleová pôvodne viedla hračkárstvo Penny Walker v Binghamtone. Spoločnost Fisher-Price sa pri výrobe hračiek sústredila predovšetkým na pevnú konštrukciu z kvalitných materiálov. Prvé hračky sa vyrábali z ťažkých kovových súčiastok a dreva borovice ťažkej, ktoré bolo veľmi odolné a netrieštilo sa. Farebné detaily a ozdoby sa dorábali litograficky. Prvú sériu hračiek navrhla pani Priceová na základe postavičiek zo svojich kníh pre deti.

V roku 1931 trojica zakladateľov priviezla šestnásť drevených výrobkov na Americký medzinárodný veľtrh hračiek v New Yorku, kde sa stretli s úspechom. Prvá predaná hračka Fisher-Price v roku 1931 sa volala „Dr. Doodle“. V päťdesiatych rokoch začala firma vo výrobe používať plast ako trvanlivejší materiál s jasnejšími farbami. Prvý výrobok z plastu bola včielka „Buzzy Bee“. Na konci päťdesiatych rokov vyrábali vo Fisher-Price tridsať deväť plastových hračiek.

V roku 1969 odišiel Herman Fisher vo veku 71 rokov do dôchodku a firmu Fisher-Price kúpila spoločnosť Quaker Oats Company. V roku 1991 sa Fisher-Price osamostatnila a o dva roky neskôr, v novembri 1993, sa stala pobočkou v plnom vlastníctve materského podniku Mattel. Výroba sa nanovo zamerala na hračky pre deti do predškolského veku a spoločnosť začala expandovať na medzinárodný trh. V roku 1997 sa už všetky výrobky firmy Mattel pre predškolské deti predávali pod značkou Fisher-Price.

Výrobky[upraviť | upraviť zdroj]

Od začiatku 30. rokov vyrobila Fisher-Price viac ako 5 000 rôznych hračiek. Okrem toho navrhuje a predáva produkty zamerané na starostlivosť o deti (monitory dychu, autosedačky, hojdačky, skákadlá, ...) a vyvíja elektronické hračky pre predškolákov. V roku 2009 kúpila všetky práva k postavičkám zo seriálu Lokomotíva Tomáš. Medzi ďalšie licencované výrobky patria napríklad hračky z Disneyho série Medvedík Pú alebo Sezamová ulica.

V súčasnosti vyrába Fisher-Price tiež niekoľko produktových rad, napr.:

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fisher-Price na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]