Flame war

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Flame war (slovensky 'ohnivá diskusia' a pod.) je označenie internetovej diskusie, ktorá prekročila hranicu pre účastníkov prínosnej výmeny názorov a stala sa hádkou. Pojem pochádza z anglicky hovoriaceho internetového prostredia, v slovenčine sa používa v širšom význame, zahrňujúcom i diskusie, ktoré môžu byť v podstate konštruktívne, ale vyhrotené do emotívnej podoby.

Flame wars boli typickým fenoménom Usenetu (Net News) a emailových konferencií v prvej polovici 90. rokov 20. storočia, ale priestor pre flame war poskytuje ktorékoľvek médium, umožňujúce debatu. V súčasnosti sa flame wars v slovenskom internetovom prostredí často odohrávajú v diskusných fórach pod článkami webových magazínov. Je predmetom mnohých špekulácií, či sa na vzniku flame wars podieľajú rozdiely internetových diskusií oproti diskusiám vo fyzickom svete, napríklad neprítomnosť neverbálnej komunikácie, používanie nickov, možnosť založiť si niekoľko identít len za účelom diskusií.

Sprievodným znakom flame war je obvykle rádový nárast počtu príspevkov, čo zvlášť pri emailových konferenciách obvykle obťažuje účastníkov, ktorí sa hádky nezúčastňujú. Aj preto sú flame wars v internetových komunitách vnímané dosť negatívne.

„Rýdzi“ flame war sa vyznačuje zvláštnym účelom zasielaných príspevkov - cieľom je protivníka nie presvedčiť, ale poraziť, prípadne nahnevať. Pravý „flame“ je úmyselne nepriateľský a urážlivý k oponentovi, a flame war rastie ďalšími reakciami, ktoré opäť majú podobu flamovania. Sprievodným rysom takejto flame war zvykne byť zhoršenie sociálnych vzťahov v komunite.

Témy a obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Častými témami flame wars sú dlhodobé spory, alebo kontroverzné otázky súvisiace s osobným presvedčením, napríklad spory horlivých zástancov operačných systémov Microsoft Windows a Linux, alebo diskusie o interrupciách.

Námetom flame war však môže byť v podstate čokoľvek – pre príspevky, ktoré v danej komunite takmer iste musia vyvolať prudkú reakciu, sa niekedy používa označenie flamebait. Typickým príkladom je príspevok antagonistický k zameraniu komunity, napríklad kreacionistický príspevok zaslaný do fóra zameraného na evolučnú biológiu.

Sväté vojny[upraviť | upraviť zdroj]

Svätá vojna, je pojem, ktorý používajú hackeri, je intenzívny, často prudký a dlhodobý spor, založený na rozdieloch „viery“, obhajovanej so zapálom podobným ideologickým alebo náboženským konfliktom. Vo veku technológií sa táto viera často týka predností tej či onej technológie, pričom rozum trocha alebo značne ustupuje citom.

Slávne sväté vojny sa odohrávali napríklad medzi priaznivcami Unixu a ITS (ktorého priaznivci vydali UNIX-HATERS Handbook). Ďalšie konflikty sú „editorové vojny(angl. editor wars) medzi tými programátormi Unixu, ktorí na editáciu kódu používajú vi, a tými, ktorí používajú emacs.

Účastníci flame war[upraviť | upraviť zdroj]

Pre charakteristické spôsoby v správaní v online fórach sa vžilo zvláštne označenie.

Flamer[upraviť | upraviť zdroj]

Častý účastník flame wars, prípade účastník, ktorého príspevky flame war často začínajú, býva označovaný ako flamer. Na rozdiel od trolla, ktorý predovšetkým vyhľadáva konflikt flameri úporne obhajujú svoje názory v takzvaných svätých vojnách, niekedy aj niekoľko generácií.

Troll[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalším podobným pojmom je troll, pre ktorého je typické provokovanie pri zasielaní príspevkov. Kým flamer môže jednoducho len agresívne obhajovať kontroverzné názory, účelom príspevkov trolla je vyvolať reakciu online komunity, alebo diskusiu nejako rozvrátiť. Troll sa pritom obvykle s názormi vo svojom príspevku vôbec neidentifikuje. Obvyklou formou trollingu je zasielanie príspevkov celkom nesúvisiacich s témou diskusie (off-topic), vulgarít, politických vyjadrení, argumentov s očividnou faktickou chybou a podobne.

Trollhunter

Na provokáciu trolla obyčajne reaguje niektorý účastník diskusie, ktorý sa domnieva, že „toto nie je možné nechať bez odozvy“. V anglickom prostredí aj pre túto funkciu v diskusii existuje špecifické označenie trollhunterlovec trollov. V horšom prípade má jeho príspevok sám podobu flamu a konflikt sa môže ďalej rozrastať.

Don't feed the trolls!

Ďalším typom reakcie je „toto je najlepšie ignorovať“ – podľa tohto názoru ak bude komunita trolla ignorovať, prestane ho jeho činnosť baviť. V angličtine pre vyjadrenie tohto postoja existuje niekoľko ustálených porekadiel, napríklad

  • Don't feed the trolls! – Doslova nekŕmte trollov – význam je: nerobte to, čo troll chce (t. j. rozhorčené reakcie)
  • YHBT. YHL. HAND. – You have been trolled. You have lost. Have a nice day. – Doslova Boli ste trollovaný. Prehrali ste. Užite si to. Používa sa ako odpoveď na príspevok lovca trollov, ktorý sa dal vyprovokovať k reakcii.