Preskočiť na obsah

Fontány a fontánky v Prešove

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Neptúnova fontána

Fontány[upraviť | upraviť zdroj]

Fontána je výraz pochádzajúci z latinčiny a znamená veľkú ozdobnú nádrž na vodu s vodometom. Voda vo fontáne môže tiecť alebo striekať. Vodomet a vodostrek, nie vodotrysk, sú synonymá a označujú zariadenie striekajúce vodu do výšky.

Na území mesta Prešov je niekoľko fontán. Najstaršia je Neptúnova fontána v parku na Hlavnej ulici, ktorá pochádza z roku 1789. Bola postavená na mieste pôvodnej vodnej nádrže – cisterny. Najväčšia prešovská fontána je na Námestí mieru a bola daná do užívania v roku 1989.

Fontány v Prešove sú neoddeliteľnou súčasťou verejných priestranstiev. Majú nielen estetický, ale aj zdravotný význam. Sú významným zvlhčovačom ovzdušia a tiež ionizujú ovzdušie Na prevádzku fontán potrebuje mesto ročne asi 1,25 milióna korún. V rekonštrukcii je fontána pri OC Centrum. Nefunkčné sú fontány na Kováčskej a Svätoplukovej ulici. Fontány v Prešove sú v činnosti od apríla do konca októbra. Významnejšie opravy na fontánach začali v roku 2003. Fontány Mládeže, Opál, Divízia a fontána Neptún boli opravované v roku 2005.[1]

Zoznam fontán v Prešove[upraviť | upraviť zdroj]

1. Veľká fontána - námestie Mieru

2. Neptún - Hlavná ulica

3. Divízia - Masarykova ulica

4. Šváby - Švábska ulica

5. Opál - ulica Martina Benku

6. Angelinum - ulica Sekčovská

7. Mládeže - ulica Obrancov Mieru

8. Centrál - ulica Československej armády

9. Družba - námestie Kráľovnej pokoja

10. Šmeralova - Šmeralova ulica

[1]

Picie fontány[upraviť | upraviť zdroj]

Pitná fontánka je zariadenie na prívod pitnej vody, ktorá vystrekuje vodu po stisnutí tlačidla.

V meste Prešov sú štyri pitné fontánky, ktoré vlastní mesto. Okrem praktickej funkcie, keďže sú umelecky stvárnené, plnia aj funkciu estetickú. Tri sú umiestnené na Hlavnej ulici a jedna na Námestí mieru ako časť veľkej fontány. Mechanizmus ovládania pitných fontánok je rôzny. Niektoré treba stlačiť rukou iné nohou, alebo pomocou mechanickej páky. Najmä v horúcich dňoch túto možnosť osvieženia určite ocení každý obyvateľ Prešova, návštevník či turista. Najčastejšie používaná je pitná fontánka pred radnicou. Jej ročná spotreba vody je približne 20 m³.

Zoznam picích fontán v Prešove[upraviť | upraviť zdroj]

1. Hríb - Hlavná ulica pri Spolku svätého Vojtecha

2. Mušľa - Hlavná ulica pred radnicou

3. Lekno - Hlavná ulica pred OD Tesco

4. Dargovská - Oravská Dargovská ulica pri detskom ihrisku [1]

Najznámejšie fontány[upraviť | upraviť zdroj]

Neptúnova fontána[upraviť | upraviť zdroj]

je najstaršou aj najkrajšou fontánou v meste. Pochádza z roku 1789. Bola postavená na mieste pôvodnej mestskej vodnej nádrže - cisterny. Ako prejav vďačnosti ju nechal zhotoviť haličský židovský obchodník Marek Holländer za to, že mu mestská rada povolila usadiť sa a podnikať v Prešove. Až do čias Jozefa II. nesmeli v Prešove, okrem času trhov, bývať žiadni židia. Sochu Neptúna s trojzubcom, ktorý je na ostrove obklopený morskými živočíchmi vytvoril košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky. Súsošie bolo dokončené v roku 1826.

Divízia[upraviť | upraviť zdroj]

Pre svoje umelecké diela asi najobľúbenejšia a najhodnotnejšia prešovská fontána.Pôvodne pri odovzdávaní do užívania v roku 1959 mala názov Pionierska.

Veľká fontána[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšia prešovská fontána je na Námestí mieru a bola daná do užívania v roku 1989 ako svetelná a hudbu hrajúca fontána.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Prešovský magazín,číslo 5, ročník 58,str.8 a 9

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]