Preskočiť na obsah

Foróneus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Foróneus (starogr. Φορωνεύς – Foróneus, lat. Phoroneus) je v gréckej mytológii syn riečneho boha Inacha a jeho manželky Melie [1](podľa iných verzií Kinny[2] alebo Argeie [3]), jeho súrodencami boli Aigialeus[1] a [4]. Bol kráľ Argu.

Podľa starovekých argejských povestí nedal Titan Prometeus prvý ľuďom oheň, ale bol ním Foréneus, ktorý objavil používanie ohňa.[5] Navyše usadil ľudí v spoločných osadách a naučil ich prvým prácam.

Foróneus získal kontrolu nad celým Peloponézom a založil kráľovstvo Foroneia a aj mesto Foroneus, prvé mesto na Peloponéze, kde usadil ľudí rozptýlených v okolitej krajine.[6] Foróneus mal dve manželky, prvou bola nymfa Telediké. S ňou mal dve deti, Niobu a Apida.[1] S nymfou Kerdou splodil syna Kara[7], prvého kráľa Megary. Jeho ďalším, ale nelegitímnym synom bol Europs.[8] Po smrti bol Foróneus pochovaný v Argu, kde jeho údajný hrob videl ešte v druhom storočí Pausanias, keď navštívil Argos.[9] Jeho syn Apis sa stal jeho následníkom.

Pausanias píše, že podľa argijskej tradície bol Foréneus prvým človekom na svete, jeho otec nebol ľudskou bytosťou, ale riečnym bohom.[6] Podobne ako bol podľa mezopotámskych tradícii prvým človekom Adapa a podľa židovských Adam.[10].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c Apollodoros, Kronika, 2,1,1.
  2. Hyginus, Fabulae 145.
  3. Hyginus, Fabulae 143
  4. Pausanias, Periégésis tés Hellados, 3,18,13.
  5. Pausanias, Periégésis tés Hellados, 2,19,5.
  6. a b Pausanias, Periégésis tés Hellados, 2,15,5.
  7. Pausanias, Periégésis tés Hellados, 2,21,1.
  8. Pausanias, Periégésis tés Hellados, 2,34,4.
  9. Pausanias, Periégésis tés Hellados, 2,20,3.
  10. Genezis 1,1-3,24

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]