Formát obrázkov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Formát obrázku je štandardizovaný spôsob uloženia digitálnych obrázkov. Súbor obrázku je súbor, ktorý je označený príponou. Najpoužívanejšie na internete a celkovo najznámejšie sú dva grafické formáty: *.jpg a *.gif. Formát .jpg je lepší na použitie pri fotografiách, formát .gif na všetko ostatné.

Formáty obrázku majú svoje výhody a nevýhody. Každý formát pracuje na inom princípe a je vhodný pre iné aplikácie a oblasti nasadenia. Pri tvorbe stránky sa tvorcovia snažia, aby veľkosť obrázku bola čo najmenšia (aby sa rýchlejšie zobrazil v internetovom prehliadači), čím vzniká aj strata kvality obrázku. Známe internetové prehliadače podporujú formáty: JPEG, GIF, PNG a BMP.

JPEG, JPG, JPE (Joint Photographic Experts Group)[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorené súbory majú koncovku *.jpg. Svoje najväčšie spopularizovanie zažil s príchodom digitálnych fotoaparátov. Formát JPG je vhodný na ukladanie fotografií a obrázkov, kde sa vyskytujú veľké farebné plochy. Tento formát využíva stratovú kompresiu, to znamená, že časti informácií vypúšťa. Ľudské oko tú stratu väčšinou ani nespozná. Miera kompresie sa dá nastaviť v grafickom programe (napr. Adobe Photoshop, Gimp). Nevýhodou je, že neumožňuje vytvárať priehľadné alebo animované obrázky.

GIF (Graphics Interchange Format)[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorené súbory majú koncovku * .gif. Používa bezstratovú kompresiu, takže súbory sú relatívne väčšie ako JPEG, ale zato sú presné, zachovávajú farby a kontúry. Dokáže uložiť iba 256 farieb, čo je pre fotografie málo. Najčastejšie sa s ním stretneme v jednoduchých animáciách, používa sa tiež pre logá a rôzne ikony.

PNG (Portable Network Graphics)[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorené súbory majú koncovku *.png. Je to bezstratový formát, ktorý bol plánovaný ako alternatíva, alebo vylepšenie formátu GIF. Napríklad PNG nie je obmedzený na 256 farieb, je možné použiť až 24-bitovú farebnú hĺbku (16,7 miliónov farieb) a zároveň vie pracovať aj s transparentnosťou. Našiel svoje využitie vo webdizajne tak isto ako formát GIF. Oproti GIFu je dátovo náročnejší a nepodporuje animácie. Výhodou je, že podporuje priehľadnosť obrázkov.

BMP (bitová mapa)[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvorené súbory majú koncovku *.bmp. je to jeden z najstarších, ale nie priamo najstarší dátový formát na uloženie rastrových obrázkov, používaný hlavne na operačných systémoch Microsoft Windows a OS/2. Formát nie je komprimovaný a pracuje s farebnou hĺbkou 24 bitov. V súčasnej dobe ho nahradili ostatné zmienené formáty.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]