Frédéric Auguste Bartholdi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Frédéric Auguste Bartholdi
francúzsky sochár a architekt
Frédéric Auguste Bartholdi
Narodenie2. august 1834
Colmar, Francúzsko
Úmrtie4. október 1904 (70 rokov)
Paríž, Francúzsko
PodpisFrédéric Auguste Bartholdi, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Frédéric Auguste Bartholdi

Frédéric Auguste Bartholdi (* 2. august 1834, Colmar, Francúzsko – † 4. október 1904, Paríž) bol francúzsky sochár a architekt.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Colmare vo francúzskom Alsasku, kde tiež vyštudoval architektúru. V jej štúdiu pokračoval potom v Paríži, kde súčasne študoval maliarstvo. Časom sa ale stal jedným z najoslavovanejších sochárov 19. storočia, keď sa preslávil tak v Európe, ako aj v Severnej Amerike.

Jeho najznámejším dielom je bezpochyby Socha Slobody, darovaná francúzskou vládou v roku 1886 Spojeným štátom. Tvár sochy je vraj vytvorená podľa tváre Bartholdiho matky. Pred začatím tejto zákazky Bartholdi osobne navštívil Spojené štáty a vybral prístav v New Yorku ako vhodné miesto pre postavenie sochy.

Veľmi známe je aj jeho európske dielo Belfortský lev v Belforte vo Francúzsku. Obrovská socha leva, vytesaná do skalnej steny, oslavuje nezmerné úsilie Francúzov o zastavenie pruského vpádu na konci Prusko-francúzskej vojny.

Socha Slobody

Ostatné veľké Bartholdiho diela zahŕňajú mnoho sôch postavených na rôznych miestach sveta, vrátane jeho domovského mesta Colmaru, Clermont-Ferrandu a Paríža. Medzi týmito dielami sú okrem iného:

Zomrel na tuberkulózu 4. októbra 1904 v Paríži. Je pochovaný na cintoríne v Montparnasse.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]