François Marie Charles Fourier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
François Marie Charles Fourier
François Marie Charles Fourier
francúzsky utopický socialista

Narodenie 7. apríl 1772
Besançon, Francúzsko
Úmrtie 19. október 1837 (65 rokov)
Paríž, Francúzsko

François Marie Charles Fourier (* 7. apríl 1772, Besançon, Francúzsko – † 19. október 1837, Paríž) bol francúzsky utopický socialista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vychádzal z myšlienok francúzskych materialistov o rozhodujúcom vplyve prostredia a výchovy na formovanie človeka. Ľudské vášne a sklony samy osebe nie sú zlé, chyba nie je v človeku, ale v spoločnosti, v ktorej žije. Preto treba vytvoriť také zriadenie, ktoré by umožňovalo plné uspokojenie ľudských vášní, ich rozvinutie a rozkvet. Základom takejto spoločnosti má byť falanga, ktorej každý člen má okrem iného právo na prácu. Jedným z hlavných princípov existencie faláng je však osobná sloboda, ktorú stavia nad rovnosť. Falanga sa riadi pravidlami, ktoré sa dodržiavajú za všeobecného súhlasu.

Je považovaný za objaviteľa analógie 4 druhov pohybov: materiálneho, organického, animálneho a sociálneho. Tieto druhy pohybov spolu súvisia a ovplyvňujú sa - sú súčasťami jedného univerzálneho pohybu. Dejiny vývoja spoločnosti rozdeľuje na štyri vývojové stupne: divošstvo, barbarstvo, patriarchát a civilizáciu, posledný stupeň sa podľa neho prekrýva s občianskou spoločnosťou. V civilizácii podľa neho vzniká bieda z nadbytku. Tieto úvahy ho vedú ku kritike dobového kapitalizmu a k objaveniu kríz z nadvýroby. Fourier nikdy neodmietal osobné vlastníctvo. Východiskovým systémom je podľa neho poriadok všeobecnej harmónie, spoločnosť však musí predovšetkým uznať a zabezpečiť právo na prácu. Základom jeho novej spoločnosti je projekt tzv. faláng.

Medzi štyri pochybné vedy zaraďuje Fourier filozofiu, morálku, politiku a ekonómiu. Fourier bol jedným z prvých, ktorí formulovali právo na minimálnu životnú úroveň. Jedinec samotný podľa neho neznamená nič. Fourier rozdeľuje ľudskosť do štyroch úrovní. Prvou úrovňou ľudskosti je kompletné ľudské telo skladajúce sa z muža a ženy, druhou úrovňou je kompletná ľudská duša, ktorá sa skladá z 810 rôznych vlastností harmonizovaných vo víre/falange, tretia úroveň ľudskosti pozostáva zo spojenej planéty a jej obyvateľov a poslednou štvrtou úrovňou je solárny systém, vzhluky systémov, galaxie, a vesmír.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.