François Marie Charles Fourier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
François Marie Charles Fourier
francúzsky utopický socialista
francúzsky utopický socialista
Narodenie7. apríl 1772
Besançon, Francúzsko
Úmrtie19. október 1837 (65 rokov)
Paríž, Francúzsko
PodpisFrançois Marie Charles Fourier, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons François Marie Charles Fourier

François Marie Charles Fourier (* 7. apríl 1772, Besançon, Francúzsko – † 19. október 1837, Paríž) bol francúzsky utopický socialista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vychádzal z myšlienok francúzskych materialistov o rozhodujúcom vplyve prostredia a výchovy na formovanie človeka. Ľudské vášne a sklony samy osebe nie sú zlé, chyba nie je v človeku, ale v spoločnosti, v ktorej žije. Preto treba vytvoriť také zriadenie, ktoré by umožňovalo plné uspokojenie ľudských vášní, ich rozvinutie a rozkvet. Základom takejto spoločnosti má byť falanga, ktorej každý člen má okrem iného právo na prácu. Jedným z hlavných princípov existencie faláng je však osobná sloboda, ktorú stavia nad rovnosť. Falanga sa riadi pravidlami, ktoré sa dodržiavajú za všeobecného súhlasu.

Je považovaný za objaviteľa analógie 4 druhov pohybov: materiálneho, organického, animálneho a sociálneho. Tieto druhy pohybov spolu súvisia a ovplyvňujú sa - sú súčasťami jedného univerzálneho pohybu. Dejiny vývoja spoločnosti rozdeľuje na štyri vývojové stupne: divošstvo, barbarstvo, patriarchát a civilizáciu, posledný stupeň sa podľa neho prekrýva s občianskou spoločnosťou. V civilizácii podľa neho vzniká bieda z nadbytku. Tieto úvahy ho vedú ku kritike dobového kapitalizmu a k objaveniu kríz z nadvýroby. Fourier nikdy neodmietal osobné vlastníctvo. Východiskovým systémom je podľa neho poriadok všeobecnej harmónie, spoločnosť však musí predovšetkým uznať a zabezpečiť právo na prácu. Základom jeho novej spoločnosti je projekt tzv. faláng.

Medzi štyri pochybné vedy zaraďuje Fourier filozofiu, morálku, politiku a ekonómiu. Fourier bol jedným z prvých, ktorí formulovali právo na minimálnu životnú úroveň. Jedinec samotný podľa neho neznamená nič. Fourier rozdeľuje ľudskosť do štyroch úrovní. Prvou úrovňou ľudskosti je kompletné ľudské telo skladajúce sa z muža a ženy, druhou úrovňou je kompletná ľudská duša, ktorá sa skladá z 810 rôznych vlastností harmonizovaných vo víre/falange, tretia úroveň ľudskosti pozostáva zo spojenej planéty a jej obyvateľov a poslednou štvrtou úrovňou je solárny systém, vzhluky systémov, galaxie, a vesmír. patriarcha (cirkev)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.