Francis Bacon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O anglicko-írskom maliarovi pozri Francis Bacon (maliar).
Francis Bacon
Západná filozofia
Renesančná filozofia
Francis Bacon
Biografické údaje
MenoFrancis Bacon
Narodenie22. január, 1561
Londýn, Anglické kráľovstvo
Úmrtie9. apríl 1626 (65 rokov)
Londýn, Anglické kráľovstvo
Dielo
Škola/tradíciaempirizmus, materializmus
PodpisFrancis Bacon, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Francis Bacon
(plné texty diel autora)
Spolupracuj na CommonsFrancis Bacon
(multimediálne súbory na commons)

Francis Bacon, 1. barón z Verulamu a vikomt zo St. Albans (* 22. január 1561, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 9. apríl 1626, tamtiež) bol anglický filozof a štátnik (lord kancelár počas vlády Jakuba I.).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine lorda strážcu pečate a vzdelanie získaval už od roku 1573 (ako dvanásťročný) na Trinity College v Cambridge. Ako veľmi mladý sprevádzal anglického veľvyslanca na francúzsky dvor kráľa Henricha III., no už v roku 1579 sa vrátil po otcovej smrti domov. Tu sa sústredil na svoju kariéru na dvore anglickej kráľovnej Alžbety I. Po štúdiách práva sa v roku 1584 stal členom parlamentu, pričom podporoval Roberta Devereux, lorda Essexa, a hoci vystupoval na obranu kráľovnej, ani to mu nevynieslo vytúžené postavenie a kariéru, ale len post mimoriadneho advokáta kráľovnej a čestný titul radcu. Ani podpora kráľovninho favorita lorda Essexa mu nezabránila v tom, aby sa zaoberal vyšetrovaním jeho sprisahania proti kráľovnej v roku 1601, pričom si vzal na svedomie i odsúdenie a smrť svojho dovtedajšieho dobrodinca.

Počas vlády Jakuba I. sa mu konečne naskytla možnosť postúpiť na rebríčku, nakoľko nový kráľ podporoval učencov. V roku 1603 ho Jakub I. vymenoval za rytiera, v roku 1607 bol vymenovaný za advokáta, od roku 1613 pôsobil v úrade generálneho prokurátora, od roku 1616 bol členom tajnej rady, v roku 1617 bol lordom strážcom pečate a v roku 1618 to dotiahol až do úradu lorda kancelára a taktiež sa stal barónom z Verulamu. V roku 1621 ho kráľ vymenoval za vikomta St. Alban, no v tom istom roku bol tiež obvinený z úplatkárstva a zbavený úradov, odsúdený k pokute 10 000 libier šterlingov a dokonca aj krátko väznený v londýnskom Toweri. Bacon síce oľutoval svoje činy a zaplatil pokutu, no nakoľko bol obľúbencom kráľa a nevedelo sa, či sa nestal len obeťou intríg, kráľ mu dal po pár dňoch milosť a pokutu mu odpustil, v roku 1624 bol kráľom dokonca zbavený všetkých obvinení. Zvyšok života sa venoval práci na filozofických spisoch a zomrel o dva roky neskôr na zápal pľúc.

Myšlienky a tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem politickej kariéry prispel i k vede, hlavne k filozofii, histórii a literatúre. Je považovaný za otca empirizmu a experimentálnej metódy. Rozvinul nové chápanie úloh vedy a základy indukcie. Cieľom poznania je zvyšovať moc človeka nad prírodou, prostriedkom k dosiahnutiu tohto cieľa je objavenie príčin javov. K tomu je však potrebná reforma metódy, ktorú treba začať očistením rozumu od idolov čiže neustále hroziacich omylov vyplývajúcich zo sklonov rozumu, nedokonalosti a nepresnosti jazyka, nekritického preberania cudzích názorov. Podľa Bacona sú naše vedecké teórie konštruované spôsobom, ktorým vidíme objekty a ľudská bytosť je teda odsúdená len k hypotézam. Vymyslel tiež šifru k zabezpečeniu diplomatickej korešpondencie a zaoberal sa schémou univerzálneho jazyka. Jeho filozofické a literárne diela sú zamerané proti scholastike a sú písané väčšinou po latinsky.

V roku 1597 prehlásil veľmi slávnu vetu: Scientia potestas est, ktorá sa dá preložiť ako: „Vedomosť je moc“.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1597Essays (Eseje), súbor krátkych textov, obsahujúci politické, morálne i filozofické úvahy
  • 1605The Advancement of Learning (Pokrok vedenia), pojednanie o rozvoji a pokroku vied
  • 1620Novum organum scientiarum (Nový organon vedy)
  • 1622History of Henry the Seventh (História Henricha VII.)
  • 1622 – 1627Instauratio magna, I – III (Veľké obrodenie), pôvodný názov diela Novum organum scientiarum
  • 1623De Augmentis Scientiarum (O pokroku vied)
  • 1624Apophthegms New and Old (Nové a staré aforizmy)
  • 1626New Atlantis (Nová Atlantída), dielo nadväzujúce na Thomasa Morea
  • 1857 – 1874The Works of Francis Bacon, I – XIV

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT Zdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok