Francis Gary Powers

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Francis Gary Powers
americký letec,
zostrelený počas špionážneho letu nad ZSSR
Francis Gary Powers
Narodenie17. august 1929
Jenkins, Kentucky, USA
Úmrtie1. august 1977 (47 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Francis Gary Powers

Francis Gary Powers (* 17. august 1929, Jenkins, Kentucky, USA – † 1. august 1977, Los Angeles, Kalifornia, USA) bol pilot amerického letectva, neskôr CIA, ktorého počas studenej vojny zostrelili pri prieskumnom lete nad Sovietskym zväzom. Okolnosti tohto zostrelu sú známe ako aféra U-2.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

U-2 dizajnér Kelly Johnson (vľavo) s pilotom F. G. Powersom (vpravo)

Narodil sa v mestečku Jenkins, študoval na Milligan College v Tennessee. V roku 1950 vstúpil do letectva a slúžil ako pilot stíhačky F-84 Thunderjet na základni v Georgii a v Kórei. Vzhľadom na svoje výkony na jednomotorovom prúdovom lietadle ho oslovila americká spravodajská služba CIA na spoluprácu. Ponuku prijal, a v roku 1956 sa stal pilotom lietadla Lockheed U-2.

Powers pracoval pre CIA štyri roky. 1. mája 1960 jeho prieskumné lietadlo Lockheed U-2 zostrelila salva niekoľkých protilietadlových rakiet nad územím Sovietskeho zväzu blízko Sverdlovska. Táto udalosť a dianie, ktoré nasledovalo, sú známe ako aféra U-2. Powersa v Sovietskom zväze odsúdil najvyšší vojenský súd na desať rokov pobytu v pracovných táboroch za špionáž, napokon po dvoch rokoch ho na moste špiónov vymenili za sovietskeho špióna Rudolfa Abela, ktorého chytili Američania.

Po svojom návrate do Spojených štátov ho vypočúvala CIA a objavil sa pred vyšetrovacou komisiou Senátu. Hoci ho kritizovali za to, že neaktivoval deštrukčný mechanizmus prieskumných zariadení, prípadne, že nepožil kyanidovú kapsulu, vyšetrovatelia zo CIA aj zo senátneho výboru zistili, že Powers za daných okolností nemohol konať inak.

O svojich zážitkoch napísal Powers knihu Operation Overflight: A Memoir of the U-2 Incident.

Konštruktér lietadla U-2, Clarence L. Johnson ho neskôr zamestnal ako testovacieho pilota v spoločnosti Lockheed. Powers zahynul 1. augusta 1977 v Los Angeles pri havárii vrtuľníka televíznej stanice KNBC, ktorý pilotoval. Vrtuľníku pri návrate na heliport došlo palivo – na vine bol pravdepodobne ukazovateľ paliva.

Francis Gary Powers je pochovaný na Arlington National Cemetery, kde je napríklad pochovaný aj John Fitzgerald Kennedy. Za svoje činy obdržal in memoriam niekoľko vyznamenaní.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]