Frank Costello

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frank Costello
Costello počas výsluchu, 1951
Costello počas výsluchu, 1951
Narodenie26. január 1891
Lauropoli, Taliansko
Úmrtie18. február 1973 (82 rokov)
New York, Spojené štáty
Známy vďakagangster
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Frank Costello

Francesco Castiglia, známy ako Frank Costello (* 26. január 1891, Lauropoli, Taliansko – † 18. február 1973, New York) bol jeden z najvplyvnejších predstaviteľov taliansko-amerického organizovaného zločinu v 1. polovici 20. storočia. Kvôli svojim kontaktom s politikmi, sudcami a políciou bol tento mafiánsky boss nazývaný The Prime Minister (Premiér).

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1891 sa narodil v Kalábrii ako Francesco Castiglia. V štyroch rokoch sa spolu so svojou rodinou presťahoval do Spojených štátov, do New Yorku. Tam sa stal členom pouličného gangu a začal si hovoriť Frank Costello. Medzi jeho aktivity patrili krádeže a vlámania.

V New Yorku sa tiež zoznámil s Lucky Lucianom. Začali spolu prevádzkovať výherné automaty, hazardné hry a za prohibície sa venovali obchodu s alkoholom. Costello sa čoskoro stal človekom, ktorý vedel podplatiť kohokoľvek.

Po skončení prohibície v roku 1933 sa Costello sústredil najmä na prevádzku herní.

Nástupca Lucky Luciana[upraviť | upraviť zdroj]

Keď bol v roku 1936 poslaný Lucky Luciano do väzenia, bol Costello poverený funkciou výkonného šéfa. Vito Genovese sa stal jeho podšéfom. Za Costellovho vedenia sa organizácii darilo, a to nielen v New Yorku, ale aj v ostatných mestách, kde mal Costello svojich ľudí (napr. Meyer Lansky bol na Floride a Bugsy Siegel sa staral o záležitosti v Los Angeles). Costello riadil tiež kasína v Las Vegas a na Kube. Costellov zástupca, Vito Genovese, však medzitým musel odísť do Talianska kvôli súdnemu stíhaniu. Vrátil sa v roku 1946, keď boli svedkovia v jeho procese umlčaní.

V rovnakom roku bol naopak Lucky Luciano deportovaný do Talianska. Genovese sa teda chcel dostať na vedúcu pozíciu miesto Franka Costella. Bránil mu v tom však okrem iného Costellov priateľ, Albert Anastasia, ktorý bol známy ako človek, ktorý vraždy nezadáva, ale vykonáva.

Výsluchy[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1950 a 1951 dochádzalo v Amerike k rozsiahlym výsluchom osôb, ktorí boli v podozrení zo spojenia s organizovaným zločinom. Túto akciu viedol senátor Estes Kefauver. Frank Costello bol tiež vypočúvaný a jeho prejav prenášala televízia. Nebolo mu však vidieť do tváre, len na ruky. Hoci toho mnoho nepovedal, jeho hlas mal inšpirovať Marlona Branda v úlohe Vita Corleona vo filme Krstný otec.

Medzi rokmi 1952 a 1956 stál Costello niekoľkokrát pred súdom, väzeniu sa však vždy úspešne vyhol alebo tam strávil len pár mesiacov.

Atentát[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli 1957 sa Franka Costella pokúsil zastreliť Vincente Gigante, stalo sa tak na príkaz Vita Genovese. Costello však prežil. V tom istom roku bol však zabitý Albert Anastasia.

Costello sa rozhodol, že odíde do ústrania a odovzdá vedenie organizácie Genovesovi. Ten sa teda stal novým bossom.

Neskôr bol Genovese za pomoci Meyera Lanskyho a Lucky Luciana vlákaný do drogového obchodu, ktorý skončil obžalobou a väzením. Genovese strávil za mrežami 10 rokov, než tam v roku 1969 zomrel.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Frank Costello zostával ďalej dôležitým článkom mafie, aj keď už nemal riadiacu funkciu.

Zomrel prirodzenou smrťou na srdcový infarkt 18. februára 1973 v newyorskej nemocnici.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Frank Costello na českej Wikipédii.