Preskočiť na obsah

Franklin Story Musgrave

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Franklin Story Musgrave
astronaut NASA
Franklin Story Musgrave
Narodenie19. august 1935 (88 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
Predchádzajúce zamestnanielekár
Čas vo vesmíre53 dní 9 hodín 55 minút
Kozmonaut od1967
MisieSTS-6, STS-51-F, STS-33, STS-44, STS-61, STS-80
Znaky misií
Kozmonaut do1997

Franklin Story Musgrave (* 19. august 1935, Boston) je bývalý americký astronaut z programu Skylab a letov s raketoplánmi STS.

Mladosť a výcvik

[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval syracuskú univerzitu (Syracuse University) a v roku 1958 na nej získal titul inžiniera matematiky a štatistiky. Potom pokračoval jednoročným štúdiom na kalifornskej univerzite v Los Angeles (University of California), v roku 1959 si odtiaľ odniesol diplom z výpočtovej techniky. O šesť rokov neskôr, v roku 1964, skončil ďalšiu školu, kolumbijskú univerzitu (Columbia University), odkiaľ si odniesol doktorát z oboru medicíny. A potom pokračoval už piatou vysokou školou, na univerzite v Kentucky (University of Kentucky) obhájil doktorát fyziológie. Po štúdiu slúžil v americkom námorníctve odkiaľ sa v roku 1967 dostal do šiestej skupiny kozmonautov. Bol vedeckým pracovníkom v záložnej posádke Skylabu 2, potom sa preškolil na raketoplány. Stal sa 116. kozmonautom Zeme. Je ženatý (manželka Patricia) a má päť detí.

Lety do vesmíru

[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel s Challengerom, päťdenná misia STS-6. Štart na Kennedyho vesmírnom stredisku na myse Canaveral, cieľ vojenská základňa Edwards Air Force Base v Kalifornii. Štvorčlenná posádka v zložení: Paul Weitz ako veliteľ, pilot plk. Karol Bobko a letoví špecialisti dr. Story Musgrave a Donald Peterson na obežnej dráhe vypustila družicu TDRS-A.

O dva roky letel opäť s Challengerom. Tentokrát bola posádka sedemčlenná: plukovník Charles Fullerton ako veliteľ, pilot plukovník Roy Bridges, ďalej dr. Karl Henize, dr. Franklin Musgrave, dr. Anthony England, dr. Loren Acton a dr. John Bartoe. Do vesmíru leteli s laboratóriom Spacelab 2. Let bol takmer osemdenný, štart aj cieľ bol rovnaký ako predchádzajúci let.

Tretiu výpravu STS-33-D uskutočnil až za štyri roky. Tentokrát v raketopláne Discovery, bol to prísne tajný let pripravený a platený armádou. Posádka: plk. Frederick Gregory, pilot plk. John Blaha, ďalej kpt. Manley Carter, dr. Franklin Musgrave, Kathryn Thorntonová. Počas letu vypustili špionážnu družicu typu Magnum. Štart aj pristátie na rovnakých miestach, ako predchádzajúce lety.

Po štvrtýkrát letel v roku 1991 na raketopláne Atlantis, misia STS-44-A. Veliteľom bol opäť plk. USAF Frederick Gregory a pilotom plk. USAF Terrence Henricks, ďalej leteli plk.James Voss, kpt. Mario Runco Jr., dr. Story Musgrave., nadpráporčík Thomas Hennen. Aj tento let mal vojenské poslanie. Počas neho bola vypustená vojenská družica DSP Block 14. Počas letu sa na dráhe stretli so stanicou Mir, z ktorej ich pozdravila sovietska posádka. Štart aj pristátie na rovnakých miestach, ako predchádzajúce lety.

Piaty, desaťdenný let absolvoval na modernom raketopláne Endeavour v roku 1993. Misia STS-61 mala jednu hlavnú úlohu, opraviť Hubblov vesmírny ďalekohľad (HST). Bezchybne to zabezpečila posádka v zložení plk. Richard Covey, kpt. Kenneth Bowersox, dr. Story F. Musgrave, dr. Kathryn Thorntonová , Claude Nicollier, dr. Jeffrey Hoffman a Thomas Akers. Aj tento let mal štart na Floride a pristátie v Kalifornii.

Na poslednú výpravu (STS-80) sa vydal na palube raketoplánu Columbia v roku 1996, tedy vo svojich 61 rokoch a bola to cesta najdlhšia. Počas tohto letu, ktorý trval 18 dní (pôvodný plán bol 16 dní), posádka vypustila a opäť zachytila dve vedecké družice - ORFEUS-SPAS II a WSF-3. Posádka bola päťčlenná v zložení : Kenneth Cockrell, Kent Rominger, Tamara Jerniganová, Thomas Jones a Story Musgrave. Netradične kvôli počasiu bolo pristátie na Floride.

Počas svojich šiestich letov v období 13 rokov na obežnej dráhe Zeme strávil 53 dní a to na všetkých prevádzkovaných raketoplánoch.

Rok po ukončení svojej kariéry kozmonauta z NASA odišiel a stal sa komentátorom amerických staníc CNN a PBS Nova. V roku 1997 býval na Floride v Kissimmee.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.
  • Antonín Vítek. Musgrave, Franklin Story [online]. 2004-12-18, [cit. 2008-03-05]. Dostupné online.