Preskočiť na obsah

Franz Xaver Süßmayr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Franz Xaver Süßmayr
rakúsky skladateľ
Narodenie1766
Schwanenstadt, Rakúsko
Úmrtie17. september 1803
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Franz Xaver Süßmayr

Franz Xaver Süßmayr (* 1766, Schwanenstadt, Rakúsko – † 17. september 1803, Viedeň) bol rakúsky hudobný skladateľ.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé hudobné vzdelanie sa mu dostalo od jeho otca, neskôr od roku 1779, keď vstúpil na gymnázium kremsmünsterského kláštora, bol spočiatku vedený ako Organista et Altista (organista a altista), neskôr taktiež ako Tenor et Violinista (tenorista a huslista). Čo sa týka vzdelania v ostatných oboroch, v ktorých sa učil, dosiahol vzdelanie, aké bolo dopriate len máloktorému hudobníkovi jeho doby.

V neskorších rokoch jeho pobytu v Kremsmünsteri bol stále častejšie pozývaný ku komponovaniu cirkevnej hudby a od roku 1785 taktiež ku kompozícii hudby k divadelným hrám, ktoré boli uvádzané v Kremsmünsteri.

Roku 1787 skončili jeho školské roky, ale až v roku 1788 nachádzame záznamy o tom, že žil vo Viedni. V tom istom roku sa pravdepodobne po prvýkrát stretol s Mozartom, nakoľko sa v jednom zo stratených dopisov zmieňuje, že jeho opereta Der rauschige Hans, ktorá sa datuje k 6. marcu 1788, vznikla „pod vedením oduševneného, nesmrteľného Mozarta“.

Bol žiakom Antonia Salieriho a podľa Konstance Mozartovej bol v rokoch 1790 – 1791 zároveň žiakom W. A. Mozarta. Mozart s ním údajne počas svojich posledných dní diskutoval svoje Rekviem, takže sa podľa rôznych ústnych zdrojov a niekoľkých poznámok („Zettelchen“) zanechaných v partoch usudzuje, že po Mozartovej smrti Rekviem dokončil. Hoci sú jeho dokončenia často kritizované (skomponoval/inštrumentoval posledných päť častí), sú štandardne uvádzané pri súčasných uvedeniach. Od roku 1792 bol dirigentom vo viedenskom Nationaltheatri a od roku 1794 Kapellmeisteradjunkt Josepha Weigla v Kärntnertortheateri. Je považovaný za úspešného skladateľa viedenského singspielu a skomponoval približne 30 scénických diel. K jeho hlavným prácam patria opery Mojžiš alebo vyvedenie z Egypta (Moses oder Der Auszug aus Aegypten, 1792), Zrkadlo Arkádií (Der Spiegel von Arkadien, 1794), Idris a Zanida (Idris und Zenaide, 1795) či Soliman II. (1799). Okrem toho komponoval taktiež inštrumentálnu hudbu, kantáty a omše.

Je pochovaný na cintoríne Sankt Marxer.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • H. H. Hausner: Franz Xayer Süßmayr. Viedeň 1964
  • W. Wlcek: Franz Xaver Süßmayr als Kirchenkomponist. Disertace, Viedeň 1953, vytlačené 1978
  • Christoph Wolff: Mozarts Requiem. Geschichte, Musik, Dokumente. Mit Studienpartitur. Bärenreiter, Kassel 1991, 4. korr. Auflage 2003, ISBN 3-7618-1242-6
  • E. Duda: Das musikalische Werk F. X. Süßmayrs. 2000

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Franz Xaver Süssmayr na českej Wikipédii.