Free Derry Corner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Free Derry Corner v auguste 2009

Free Derry Corner je historická pamiatka v štvrti Bogside v meste Derry v Severnom Írsku medzi ulicami Lecky Road, Rossville Street a Fahan Street. Voľne stojaci múr pripomína tzv. Free Derry – autonómnu nacionalistickú oblasť ktorá existovala v meste Derry v rokoch 1969 až 1972. Blízko sa nachádza pamätník hladovky írskych väzňov v roku 1981. Tiež sa tam nachádza pamätník venovaný obetiam polovojenských aktivít Dočasnej írskej republikánskej armády (PIRA) v brigáde Derry.

V januári 1969 miestny aktivista John "Caker" Casey napísal na múr nápis: "You are now entering Free Derry". Keď britský minister vnútra Jim Callaghan navštívil Derry v auguste 1969 bol múr natretý na bielo a nápis "You are now entering Free Derry" bol profesionálne prefarbený na čierno.[1] Domy na Lecky Road a Fahan Street boli následne zbúrané ale múr bol zachovaný. Odvtedy bol veľakrát premaľovaní.

Námestie sa stalo známe ako Free Derry Corner vďaka obyvateľom. Námestie sa nachádza na okraji štvrte Bogside a spoločne s okolitými ulicami bolo svedkom Bitky o Bogside v roku 1969 a Krvavej nedele v roku 1972. Námestie bolo prvým miestom kde vypukli pouličné nepokoje počas bitky. Po Bitke o Bogside obyvatelia oslavovali na Free Derry Corner.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. McCann, Eamonn, War and an Irish Town, s. 68
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Free Derry Corner na anglickej Wikipédii.