Freemium

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Freemium je obchodný model, ktorý ponúka základnú časť produktu alebo služby zdarma, ale využívanie celého produktu je spoplatnené. Najčastejšie sa využíva pri digitálnych a online službách a produktoch. Názov je zložené slovo a vznikol spojením dvoch anglických slov "Free" a "Premium". [1]

Tento model rozdeľuje jadro produktu od jeho rozšírených funkcií. Jadro produktu, alebo jeho hlavná časť je dostupná všetkým užívateľom zdarma (free). Rozšírená verzia so všetkými funkciami (premium) je spoplatnená a zvyčajne ju využíva úzky okruh zákazníkov[2].

Čo nie je freemium[upraviť | upraviť zdroj]

Často sa za freemium mylne označujú skúšobné alebo demo verzie produktov. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že skúšobné verzie produktov zvyčajne umožňujú zákazníkom využívať všetky ich funkcie, ale, ak si produkt nekúpia, tak len po obmedzený čas. Freemium model ponúka základnú službu vždy zdarma. Nesprávne sa za freemium môžu tiež označovať všetky obchodné modely, ktoré ponúkajú svoje produkty zdarma, ale iným spôsobom, ako bolo uvedené vyššie.

Známe freemium produkty[upraviť | upraviť zdroj]

Známym príkladom je Skype, ktorý ponúka svoje služby zdarma. Za poplatok však užívatelia majú prístup k prémiovým produktom ako odkazová schránka, konferenčné hovory, posielanie sms a celosvetové volanie na telefón[3].

Tiež skoro každý zoznamovací portál využíva freemium model, na slovensku napríklad Partner na úrovni, Stretni.sk, pokec.sk či Dvaja.sme.sk

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. . Dostupné online. Archivované 2013-08-14 z originálu.
  2. . Dostupné online.
  3. . [www.skype.com Dostupné online.]