Front a vlasť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Front a vlasť (Týždenník Technickej brigády) bol časopis, ktorý vychádzal v Taliansku a vydávalo ho Propagačné oddelenie Veliteľstva Technickej brigády v rokoch 1943 – 1944. Bol to vlastne frontový týždenník, ktorého úlohou bolo podávať informácie z frontu (psychologicky vplývať na vojakov) a zachytávať akékoľvek detaily frontového života.

Prvá strana bola venovaná dobovej propagande, v zmysle ideologických predispozícií sa riešili politické otázky; na ďalších stranách boli zaujímavé rubriky ako pozdravy z frontu, vzdelávanie sa v taliančine, žarty, šport, občas nejaké básne a beletria. V redakcii uvedeného periodika sa stretli napríklad nadrealistický básnik Štefan Žáry a Ján Motulko, ktorého literárna veda neraz stotožňuje s autormi slovenskej katolíckej moderny. Zodpovedným redaktorom prvého čísla bol Pavol Makovník, neskôr najčastejšie Ján R. Schmidt. Starší názov periodika, vydávaného ešte na Slovensku bol Slovenský vojak, resp. Frontové noviny slovenského vojaka.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • BRUNCLÍK, Jozef. Introvertnosťou ku katarzii: Lyrický svet v tvorbe Jána Motulka. Nitra : FF UKF v Nitre, 2014, s. 45.
  • CHORVÁT, Peter. Vojenská služba Štefana Žáryho v slovenskej armáde. In Vojenská história. ISSN 1338-7154, 2013, roč. 17, č. 4, s. 139 – 144.
  • ŠTEFANSKÝ, Václav. Slovenskí vojaci v Taliansku 1943 – 1945. Bratislava: Vydavateľská a informačná agentúra MO SR, 2000. 116 s. ISBN 80-88842-32-8.