Gódžú rjú

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

MOŽNÉ PORUŠENIE AUTORSKÝCH PRÁV
align="right"

Zdá sa, že text, ktorý tu bol predtým umiestnený, porušuje autorské práva textu z nižšie uvedených zdrojov:

http://www.karatezvolen.sk/kumite.html

Táto stránka bola zaradená do kategórie Články s možným porušením autorských práv.

  1. Prosíme Vás, aby ste túto stránku nateraz neupravovali.
  2. Ak máte povolenie na použitie tu umiestneného textu za podmienok našej GNU Free Documentation Licence alebo CC-BY-SA, alebo ak ste majiteľom autorských práv k danému textu, prosíme Vás, aby ste to oznámili na diskusnej stránke. Váš text obnovíme, keď sa budete riadiť inštrukciami popísanými v návode Publikácia diela predtým publikovaného mimo Wikipédie, resp. v Wikipédia:OTRS.
  3. Neobnovujte znovu materiál, ktorý tu bol umiestnený. Bude odstránený. V prípade vyjasnenia autorských práv ho sami obnovíme.
  4. Ale bez ohľadu na to, či v tomto prípade naozaj ide o porušenie autorských práv, naďalej uvítame akékoľvek vyhovujúce príspevky. Píšte ich prosím na túto dočasnú podstránku, z ktorej budú do článku obnovené.
  5. Ak nebude stav autorských práv tohto textu vyriešený do jedného týždňa po jeho označení, bude text zmazaný.
  • Ak ste nemali povolenie na použitie tohto textu, prosíme Vás, aby ste buď napísali aspoň minimálny článok (čiže krátky článok s elementárnymi informáciami na danú tému) na dočasnej podstránke, alebo nebránili zmazaniu tohto textu.
  • Poznamenávame, že umiestňovanie materiálov chránených autorskými právami, ktoré nemajú výslovné písomné dovolenie od majiteľa autorských práv, je potenciálnym porušením aplikovateľného práva a našich zásad o autorských právach. Osobám, ktoré už viackrát porušili autorské práva, môže byť dočasne znemožnené upravovanie stránok na Wikipédii.
Ak ste umiestnili túto šablónu do článku, vyhľadajte v histórii článku zodpovedného redaktora a na jeho diskusnú stránku vložte oznam:

== Gódžú rjú ==
{{copytext|Gódžú rjú}}--~~~~

Čódžun Mijagi
Kaligrafický zápis slova jap. 剛柔流 – gódžú rjú

Gódžú rjú (jap. 剛柔流 - tvrdo-jemný štýl) je jedným zo štýlov karate.

Založil ho majster Čódžun Mijagi (1888-1953), žiak majstra Kanrjóa Higaonnu (1853-1916), ktorý bol šíriteľom smeru Te (jap. „ruka“ - označenie pre klasické karate na Okinawe). Gódžú rjú využíva v obrane mäkké (džú) kruhové pohyby a na protiútok zasa tvrdé () priamočiare techniky. Na Slovensku je Gódžu-rjú najrozšírenejšou školou karate.

Existuje niekoľko stupňov technickej vyspelosti: 9x kju (žiacky stupeň) a 10x dan (majstrovský stupeň). Technické stupne navonok od seba odlišujú opasky (obi).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]


Externé odkazy:

https://www.karateweb.sk/index.php?p=kata