Galwayský záliv

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha Galwayského zálivu v rámci Írska

Galwayský záliv (-slovenský normovaný názov; angl. Galway Bay, ír. Cuan na Gaillimhe alebo Loch Lurgain)[1] je záliv v severovýchodnej časti Atlantického oceánu. Nachádza sa na západnom pobreží Írska, medzi pobrežím grófstva Galway (na severe a východe), grófstva Clare (na juhu) a súostrovím Aranské ostrovy (na západe). S Atlantikom ho spája štyri prielivy: North Sound (na spojnici mysu Golam Head a ostrova Inishmore), Gregory's Sound (medzi ostrovmi Inishmore a Inishmaan), Foul Sound (medzi ostrovmi Inishmaan a Inisheer) a South Sound (medzi mysom Doolin Point a ostrovom Inisheer).

V zálive leží niekoľko menších ostrovov, napr. Eddy Island, Mweenish Island, Tawin Island. Pobrežie zálivu je značne členité a pozostávajúce z mnohých menších zátok: Ballyvaughan Bay, Aughnish Bay, Kinvarra Bay na južnom pobreží, Dunbulcaun Bay na východe, Cashla Bay, Greatman's Bay na severnom pobreží. Do zálivu ústia viaceré rieky: Corrib, Dunkellin, Owenboliska.

Na pobreží sa nachádzajú tieto mestá a mestečká: Burren, Galway, Kinvara, Oranmore, Salthill, Spiddal.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Zoznam exoným [online]. Ústav geodézie, kartografie a katastra SR, rev. 2011-06-01, [cit. 2014-11-09]. Dostupné online.