Game & Watch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Game & Watch

Logo
Základné informácie
VýrobcaNintendo
Dátum uvedenia na trhJaponsko 1980
Typprenosná herná konzola
Generáciadruhá generácia
ProcesorSharp SM5xx
NasledovníkGame Boy

Pozri aj Videoherný portál

Game & Watch bola séria prenosných 4-bitových herných konzol vyrábaných japonskou firmou Nintendo medzi rokmi 1980 a 1991. Tvorcom tejto série bol legendárny herný dizajnér Gunpei Yokoi, ktorý neskôr navrhol aj Game Boy. Nápad na vytvorenie takejto konzoly Yokoi dostal potom, ako raz vo vlaku videl jedného cestujúceho znudene sa hrať s kalkulačkou.[1]

Každá Game & Watch konzola v sebe mala predinštalovanú iba jednu hru, neboli používané akékoľvek externé médiá. Okrem hry mala každá konzola v sebe zabudované aj hodiny a budík.

Samotný dizajn hier bol kvôli obmedzeným technickým možnostiam primitívny, hralo sa iba na vysoké skóre. Úplne prvý model Game & Watch obsahoval jednoduchú žonglovaciu hru Ball. V prvých hrách vystupovali jednoduché čiernobiele postavičky (neskôr pomenované Mr. Game & Watch), ale neskôr sa začali vyrábať aj modely so špeciálnymi verziami Donkey Kong a Super Mario hier.

Väčšina hier mala dva herné módy: mód A a mód B. Mód A predstavoval klasickú hru, zatiaľ čo mód B bol zväčša ťažšou (rýchlejšou) obťažnosťou, ale existovalo zopár výnimiek, pri ktorých sa herné módy výrazne líšili. Módy sa zapínali stlačením príslušného hardvérového tlačidla.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. [1], ¨Iwata Asks: Game & Watch¨ diskusia japonských dizajnérov Nintenda, apríl 2010

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Game & Watch