Game of Thrones

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hra o tróny
Game of Thrones 2011 logo.svg
Slovenský názov Hra o tróny
Originálny názov Game of Thrones
Žáner Fantasy
Dráma
Námet David Benioff
D. B. Weiss
(George R. R. Martin
Pieseň ľadu a ohňa)
Scenár zoznam scenáristov
Réžia zoznam režisérov
Titulná pieseň Ramin Djawadi
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 6
Počet častí 60 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent David Benioff
D. B. Weiss
Carolyn Strauss
Frank Doelger
Bernadette Caulfield
George R. R. Martin
Kamera rôzni kameramani
Strih rôzni strihači
Dĺžka časti 50–69 minút
Produkčná spoločnosť Home Box Office
Television 360
Bighead Littlehead
Grok! Television (2011–2012)
Generator Entertainment (2011)
Vysielanie
Pôvodné 17. apríl 2011 – 2018
HBO
Formát obrazu Full HD (1080p)
Externé odkazy
Webstránka HBO

Game of Thrones je americký dobrodružno-fantastický televízny seriál z produkcie televízie HBO, vytvorený podľa knižnej série od George R. R. Martina s názvom Pieseň ľadu a ohňa (A Song of Ice and Fire), ktorej prvá časť sa volá Hra o tróny (A Game of Thrones). Natáča sa v štúdiu v Belfaste a v iných lokalitách ako Malta, Chorvátsko, Grónsko a Maroko. Seriál mal premiéru na kanáli HBO, Spojené štáty, 17. apríla 2011.

Seriál sa odohráva na fiktívnych kontinentoch Westeros a Essos na konci roky trvajúceho leta a pozostáva z mnohých prepojených dejových línií. Prvá séria sleduje členov rôznych šľachtických rodín počas občianskej vojny o Železný trón Siedmich kráľovstiev (Seven Kingdoms). Druhá séria nadväzuje a ďalej tiež rozvíja novú hrozbu – nastávajúca zima a mýtické stvorenia Severu (the North). Tretia séria sa zameriava na posledných potomkov zosadenej dynastie a ich snahu opäť sa dostať na Železný trón. Seriál využíva morálnu rôznorodosť hlavných postáv na riešenie problémov sociálnej hierarchie, viery, cti, korupcie, občianskej vojny, zločinu a trestu.

Seriál Game of Thrones prilákal rekordné množstvo divákov a získal si neobyčajne rozmanitý a aktívny medzinárodný fanklub. Seriál bol kritikmi veľmi dobre prijatý, avšak časté používanie nahoty a násilia zapríčinilo aj viaceré negatívne recenzie. Aj napriek tomu však seriál získal mnohé ocenenia a nominácie, vrátanie nominácie na Primetime Emmy Award v kategórii mimoriadny dramatický seriál a to pre všetky tri doteraz ukončené série, nomináciu Golden Globe Award pre najlepší televízny seriál v kategórii drámy, Hugo Award pre najlepšiu dramatickú prezentáciu v dlhej a taktiež aj krátkej forme, a Peabody Award. Účinkujúci herci tiež nahromadili početné ocenenia, medzi nimi Peter Dinklage získal Primetime Emmy Award pre mimoriadny výkon vo vedľajšej úlohe v dramatickom seriáli a Golden Globe Award pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe – seriál, mini-séria alebo televízny film, všetko za jeho úlohu Tyriona Lannistera.

Siedma séria bude mať premiéru 16. júla 2017.[1]

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Game of Thrones približne nasleduje tri dejové línie knižnej série 'A Song of Ice and Fire'. Odohráva sa vo fiktívnych Siedmich kráľovstvách Westerosu a opisuje násilné mocenské potýčky šľachtických rodín v ich úsilí získať moc nad Železným trónom. Ako sa seriál odvíja, postupne sa odhaľujú nové nástrahy – ďaleko na severe a tiež v zámorskom kontinente Essos.

Romány G. R. R. Martina a ich seriálová adaptácia v mnohom čerpajú z európskej histórie. Prvotnú inšpiráciu na tento román autor získal z anglickej vojny ruží (1455 – 1485) medzi dvoma šľachtickými rodmi Lancasterovcov a Yorkovcov, ktoré sú v knihe odzrkadlené ako rody Lannister a Stark. Väčšina Westerosu so svojimi hradmi a rytierskymi turnajmi pripomína vrcholný stredovek v západnej Európe.

Intrigánska Cersei je napríklad veľmi podobná Izabele (1295 – 1358), známej ako 'francúzska vlčica'. Izabela a jej rodina, presnejšie ich zobrazenie v historickom románe Prekliati Králi od Mauricea Druona, boli jednou z hlavných inšpirácii Martinovej práce. Historických inšpirácií však v knihách (a seriáli) nájdeme omnoho viac: Hadriánov Val (ako inšpirácia pre 'the Wall' vo Westerose), pád Rímu a legenda o Atlantíde (spojené v starobylej Valýrii), grécky oheň (ako 'divoký oheň'), islandské ságy o Vikingoch (ako základ pre bojovníkov zo Železných ostrovov 'Iron Islands'), ďalej mongolské hordy (slúžiace ako predloha pre dothrackých kočovníkov), prvky Storočnej Vojny (1337 – 1453) či talianskej renesancie (c. 1400 – 1500). Ohromná popularita kníh a seriálu sa pripisuje Martinovej schopnosti stmeliť tieto rozmanité prvky do bezchybného celku, ktorý vytvára vierohodnú históriu pre jeho fiktívny svet.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámka: Geografické názvy, miesta a v určitých prípadoch aj tituly sú uvádzané aj s pôvodným anglickým názvom v zátvorkách

1. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál začína, keď Neda Starka (Sean Bean) požiada kráľ Robert Baratheon (Mark Addy), aby sa stal jeho pravou rukou (Hand of the King). Ned a jeho žena Catelyn (Michelle Fairley) dostanú dopis od Catelyninej sestry Lysy (Kate Dickie), v ktorom píše, že za smrťou predošlej kráľovej pravej ruky stojí rod Lannisterovcov, do ktorého patrí aj kráľova manželka Cersei (Lena Headey). Ned musí odcestovať na juh pomáhať kráľovi a zistiť, kto zabil predchádzajúcu pravú ruku kráľa, Jona Arryna (John Standing) a zároveň chrániť svoju rodinu pred Lannisterovcami. Počas pátrania po dôvodoch smrti Jona Arryna sa dozvedá tajomstvá o Lannisterovcoch, ktoré chcel Arryn verejne odhaliť.

Medzitým za Úzkym morom (Narrow Sea) na kontinente Essos arogantný vyhnanec Viserys Targaryen (Harry Lloyd), syn predchádzajúceho kráľa, ktorý bol zosadený z trónu, stále verí vo svoje právo o trón. Svoju mladšiu sestru Daenerys Targaryen (Emilia Clarke), ktorú roky fyzicky a psychicky týral, vydá vodcovi bojovného kmeňa Dothrakov, Khalovi Drogovi (Jason Momoa), výmenou za armádu, s ktorou sa chce vrátiť na Westeros a zmocniť sa trónu. Avšak Daenerysina mocnejúca láska pre Droga a znovu nájdená duševná sila preváži nad Viserysovými plánmi.

Na Múre (The Wall) sa Nedov bastard Jon Snow (Kit Harington) pridá ku Nočnej hliadke (Night’s Watch), starodávnemu bratstvu, ktoré sa zasprisahalo dohliadať nad obrovským Múrom, ktorý oddeľuje Sedem kráľovstiev (Seven Kingdoms) od nebezpečia, ktoré leží za ním. Avšak staroveká sila, ktorú všetci považovali za mŕtvu, začne ohrozovať krajinu.

Herci a postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako ako v jeho knižnej predlohe, aj seriál Game of Thrones má, čo sa postáv týka, masívne obsadenie – predpokladá sa, že najväčšie v televízii. Počas produkcie tretej sezóny sa zaznamenalo neuveriteľných 257 členov hereckého štábu. Nasledujúci prehľad preto spomína iba stručný výber postáv v Game of Thrones. Sú to postavy, ktoré autori označili ako členov hlavného obsadenia.

Lord Eddard 'Ned' Stark (Sean Bean) je hlava rodiny Starkov, ktorej členovia sú zapletení vo väčšine dejových línií. On a jeho manželka Catelyn Tully (Michelle Fairley) majú spolu päť detí: najstarší Robb (Richard Madden), jemná Sansa (Sophie Turner), nezbedná Arya (Maisie Williams), zvedavý Bran (Isaac Hempstead-Wright) a najmladší Rickon (Art Parkinson). Nedov väzeň a zverenec Theon Greyjoy (Alfie Allen) tiež býval so Starkami, kým sa nedostal pod ruky sadistickému Ramsayovi Boltonovi (Iwan Rheon). Na zámku Zimohrad (Winterfell) tiež vyrastal Nedov nemanželský syn, Jon Snow (Kit Harington), ktorý vstúpil do služby v bratstve Vrán na Nočnej Stráži (Night's Watch). Jeho verným kamarátom sa stal Samwell Tarly (John Bradley).

Takmer na opačnom konci Westerosu, v Červenej Pevnosti (Red Keep), žije Nedov priateľ z detstva, kráľ Robert Baratheon (Mark Addy), v nie veľmi funkčnom politickom manželstve s kraľovnou Cersei Lannister (Lena Headey), ktorá ho tajne podvádza so svojím bratom, dvojčaťom, Jaimem Lannisterom (Nikolaj Coster-Waldau). Kráľovná nenávidí svojho mladšieho brata, inteligentného trpaslíka Tyriona (Peter Dinklage). Cersei má tri deti, sadistického princa Joffreyho (Jack Gleeson), milučkú princeznú Myrcelu a malého princa Tommena. Patriarchom ich rodiny je mocný a chýrne bohatý lord Tywin Lannister (Charles Dance).

V kráľovej Malej Rade (Small Council) zasadajú radcovia, vrátanie prefíkaného majstra mincí, lorda Petyra Baelisha (Aidan Gillen) prezývaného 'Malíček', a majstra našepkávačov, eunucha Varysa (Conleth Cunningham).

Jedna z najbohatších rodín, šľachtický rod Tyrellov, je na kráľovskom dvore zastúpená krásnou Margaery (Natalie Dormer).

Zatiaľ za Úzkym Morom (Narrow Sea) súrodenci Viserys (Harry Lloyd) a Daenerys (Emilia Clarke) z rodu Targeryenovcov – vyhostené deti bývalého kráľa, ktorého zosadil Robert Baratheon – utekajú pred starými nepriateľmi a snažia sa získať prostriedky na návrat domov a znovuzískanie svojho právoplatného dedičstva a trónu. Daenerys je vydaná za bojovníka menom Khal Drogo (Jason Mamoa), vodcu kočovného kmeňa Dothrakov. V jej kráľovskej stráži je aj vyhostený rytier z Medvedieho Ostrova (Bear Island), ser Jorah Mormont (Iain Glen).

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5 6 7
Peter Dinklage Tyrion Lannister Hlavná
Nikolaj Coster-Waldau Jaime Lannister Hlavná
Lena Headey Cersei Lannister Hlavná
Emilia Clarke Daenerys Targaryen Hlavná
Kit Harington Jon Snow Hlavná
Aidan Gillen Petyr Baelish Hlavná
Iain Glen Jorah Mormont Hlavná
Sophie Turner Sansa Stark Hlavná
Maisie Williams Arya Stark Hlavná
Alfie Allen Theon Greyjoy Hlavná
Isaac Hempstead Wright Bran Stark Hlavná Hlavná
Rory McCann Sandor Clegane Hlavná Hlavná
Jack Gleeson Joffrey Baratheon Hlavná
Michelle Fairley Catelyn Stark Hlavná
Richard Madden Robb Stark Hlavná
Jason Momoa Khal Drogo Hlavná
Sean Bean Ned Stark Hlavná
Mark Addy Robert Baratheon Hlavná
Harry Lloyd Viserys Targaryen Hlavná
Conleth Hill Varys Vedľajšia Hlavná
John Bradley Samwell Tarly Vedľajšia Hlavná
Jerome Flynn Bronn Vedľajšia Hlavná
Charles Dance Tywin Lannister Vedľajšia Hlavná
Sibel Kekilli Shae Vedľajšia Hlavná
James Cosmo Jeor Mormont Vedľajšia Hlavná
Joe Dempsie Gendry Vedľajšia Hlavná  ?
Dean-Charles Chapman Tommen Baratheon Vedľajšia Vedľajšia Hlavná
Tom Wlaschiha Jaqen H'ghar Hosť Vedľajšia Hlavná  ?
Liam Cunningham Davos Seaworth Hlavná
Carice van Houten Melisandre Hlavná
Natalie Dormer Margaery Tyrell Hlavná
Stephen Dillane Stannis Baratheon Hlavná
Rose Leslie Ygritte Vedľajšia Hlavná
Oona Chaplin Talisa Stark Vedľajšia Hlavná
Gwendoline Christie Brienne of Tarth Vedľajšia Hlavná
Hannah Murray Gilly Vedľajšia Hlavná
Michael McElhatton Roose Bolton Vedľajšia Hlavná
Kristofer Hivju Tormund Giantsbane Vedľajšia Hlavná
Iwan Rheon Ramsay Bolton Vedľajšia Hlavná
Michiel Huisman Daario Naharis Vedľajšia Hlavná  ?
Nathalie Emmanuel Missandei Vedľajšia Hlavná
Indira Varma Ellaria Sand Vedľajšia Hlavná
Jonathan Pryce The High Sparrow Vedľajšia Hlavná

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Séria
1 2 3 4 5 6 7
Julian Glover Grand Maester Pycelle Vedľajšia
Finn Jones Loras Tyrell Hosť Vedľajšia
Kristian Nairn Hodor Vedľajšia Vedľajšia
Hafthór Júlíus Björnsson Gregor Clegane Vedľajšia Vedľajšia
Ian Beattie Meryn Trant Vedľajšia
Owen Teale Alliser Thorne Vedľajšia Vedľajšia
Brian Fortune Othell Yarwyck Vedľajšia Vedľajšia
Ian Gelder Kevan Lannister Vedľajšia Hosť Vedľajšia
Eugene Simon Lancel Lannister Vedľajšia Vedľajšia
Nell Tiger Free Myrcella Baratheon Vedľajšia Vedľajšia Hosť
Art Parkinson Rickon Stark Vedľajšia Vedľajšia
Natalia Tena Osha Vedľajšia Vedľajšia
Dominic Carter Janos Slynt Vedľajšia Vedľajšia
Ian McElhinney Barristan Selmy Vedľajšia Vedľajšia
Peter Vaughan Maester Aemon Vedľajšia Hosť Vedľajšia
Mark Stanley Grenn Vedľajšia
Ben Hawkey Hot Pie Hosť Vedľajšia Hosť  ?
Josef Altin Pypar Vedľajšia Hosť Vedľajšia
Luke Barnes Rast Vedľajšia Vedľajšia
Esme Bianco Ros Vedľajšia
Ron Donachie Rodrik Cassel Vedľajšia Vedľajšia
Donald Sumpter Maester Luwin Vedľajšia
Amrita Acharia Irri Vedľajšia
Roxanne McKee Doreah Vedľajšia
Ben Crompton Eddison Tollett Vedľajšia
Daniel Portman Podrick Payne Vedľajšia
Gemma Whelan Yara Greyjoy Vedľajšia Hosť Vedľajšia
Tara Fitzgerald Selyse Florent Hosť Vedľajšia
Diana Rigg Olenna Tyrell Vedľajšia
Anton Lesser Qyburn Vedľajšia  ?
Jacob Anderson Grey Worm Vedľajšia
Ellie Kendrick Meera Reed Vedľajšia Vedľajšia
Kerry Ingram Shireen Baratheon Vedľajšia
Thomas Brodie-Sangster Jojen Reed Vedľajšia
Roger Ashton-Griffiths Mace Tyrell Vedľajšia
Brenock O'Connor Olly Vedľajšia
Faye Marsay The Waif Vedľajšia
Michael Condron Bowen Marsh Vedľajšia

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Pôvodne vysielané Stanica USA
Premiéra série USA Finále série USA
1 10 17. apríl 2011 19. jún 2011 HBO
2 10 1. apríl 2012 3. jún 2012
3 10 31. marec 2013 9. jún 2013
4 10 6. apríl 2014 15. jún 2014
5 10 12. apríl 2015 14. jún 2015
6 10 24. apríl 2016 26. jún 2016
7 7[1] 16. júl 2017[2] 27. august 2017[2]

1. séria (2011)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
1
1
Winter Is Coming
Tim Van Patten
David Benioff & D. B. Weiss
17. apríl 2011
2
2
The Kingsroad
Tim Van Patten
David Benioff & D. B. Weiss
24. apríl 2011
3
3
Lord Snow
Brian Kirk
David Benioff & D. B. Weiss
1. máj 2011
4
4
Cripples, Bastards and Broken Things
Brian Kirk
Bryan Cogman
8. máj 2011
5
5
The Wolf and the Lion
Brian Kirk
David Benioff & D. B. Weiss
15. máj 2011
6
6
A Golden Crown
Daniel Minahan
Storyline: David Benioff & D. B. Weiss
Scenár: Jane Espenson, David Benioff & D. B. Weiss
22. máj 2011
7
7
You Win or You Die
Daniel Minahan
David Benioff & D. B. Weiss
29. máj 2011
8
8
The Pointy End
Daniel Minahan
George R. R. Martin
5. jún 2011
9
9
Baelor
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
12. jún 2011
10
10
Fire and Blood
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
19. jún 2011

2. séria (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
11
1
The North Remembers
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
1. apríl 2012
12
2
The Night Lands
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
8. apríl 2012
13
3
What Is Dead May Never Die
Alik Sakharov
Bryan Cogman
15. apríl 2012
14
4
Garden of Bones
David Petrarca
Vanessa Taylor
22. apríl 2012
15
5
The Ghost of Harrenhal
David Petrarca
David Benioff & D. B. Weiss
29. apríl 2012
16
6
The Old Gods and the New
David Nutter
Vanessa Taylor
6. máj 2012
17
7
A Man Without Honor
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
13. máj 2012
18
8
The Prince of Winterfell
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
20. máj 2012
19
9
Blackwater
Neil Marshall
George R. R. Martin
27. máj 2012
20
10
Valar Morghulis
Alan Taylor
David Benioff & D. B. Weiss
3. jún 2012

3. séria (2013)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
21
1
Valar Dohaeris
Daniel Minahan
David Benioff & D. B. Weiss
31. marec 2013
22
2
Dark Wings, Dark Words
Daniel Minahan
Vanessa Taylor
7. apríl 2013
23
3
Walk of Punishment
David Benioff
David Benioff & D. B. Weiss
14. apríl 2013
24
4
And Now His Watch Is Ended
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
21. apríl 2013
25
5
Kissed by Fire
Alex Graves
Bryan Cogman
28. apríl 2013
26
6
The Climb
Alik Sakharov
David Benioff & D. B. Weiss
5. máj 2013
27
7
The Bear and the Maiden Fair
Michelle MacLaren
George R. R. Martin
12. máj 2013
28
8
Second Sons
Michelle MacLaren
David Benioff & D. B. Weiss
19. máj 2013
29
9
The Rains of Castamere
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
2. jún 2013
30
10
Mhysa
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
9. jún 2013

4. séria (2014)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
31
1
Two Swords
D. B. Weiss
David Benioff & D. B. Weiss
6. apríl 2014
32
2
The Lion and the Rose
Alex Graves
George R. R. Martin
13. apríl 2014
33
3
Breaker of Chains
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
20. apríl 2014
34
4
Oathkeeper
Michelle MacLaren
Bryan Cogman
27. apríl 2014
35
5
First of His Name
Michelle MacLaren
David Benioff & D. B. Weiss
4. máj 2014
36
6
The Laws of Gods and Men
Alik Sakharov
Bryan Cogman
11. máj 2014
37
7
Mockingbird
Alik Sakharov
David Benioff & D. B. Weiss
18. máj 2014
38
8
The Mountain and the Viper
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
1. jún 2014
39
9
The Watchers on the Wall
Neil Marshall
David Benioff & D. B. Weiss
8. jún 2014
40
10
The Children
Alex Graves
David Benioff & D. B. Weiss
15. jún 2014

5. séria (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
41
1
The Wars to Come
Michael Slovis
David Benioff & D. B. Weiss
12. apríl 2015
42
2
The House of Black and White
Michael Slovis
David Benioff & D. B. Weiss
19. apríl 2015
43
3
High Sparrow
Mark Mylod
David Benioff & D. B. Weiss
26. apríl 2015
44
4
Sons of the Harpy
Mark Mylod
Dave Hill
3. máj 2015
45
5
Kill the Boy
Jeremy Podeswa
Bryan Cogman
10. máj 2015
46
6
Unbowed, Unbent, Unbroken
Jeremy Podeswa
Bryan Cogman
17. máj 2015
47
7
The Gift
Miguel Sapochnik
David Benioff & D. B. Weiss
24. máj 2015
48
8
Hardhome
Miguel Sapochnik
David Benioff & D. B. Weiss
31. máj 2015
49
9
The Dance of Dragons
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
7. jún 2015
50
10
Mother's Mercy
David Nutter
David Benioff & D. B. Weiss
14. jún 2015

6. séria (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
51
1
The Red Woman
Jeremy Podeswa
David Benioff & D. B. Weiss
24. apríl 2016
52
2
Home
Jeremy Podeswa
Dave Hill
1. máj 2016
53
3
Oathbreaker
Daniel Sackheim
David Benioff & D. B. Weiss
8. máj 2016
54
4
Book of the Stranger
Daniel Sackheim
David Benioff & D. B. Weiss
15. máj 2016
55
5
The Door
Jack Bender
David Benioff & D. B. Weiss
22. máj 2016
56
6
Blood of My Blood
Jack Bender
Bryan Cogman
29. máj 2016
57
7
The Broken Man
Mark Mylod
Bryan Cogman
5. jún 2016
58
8
No One
Mark Mylod
David Benioff & D. B. Weiss
12. jún 2016
59
9
Battle of the Bastards
Miguel Sapochnik
David Benioff & D. B. Weiss
19. jún 2016
60
10
The Winds of Winter
Miguel Sapochnik
David Benioff & D. B. Weiss
26. jún 2016

7. séria (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

Kvôli časovej náročnosti produkcie[3] sa siedma séria sa začne vysielať 16. júla 2017 a bude mať 7 častí.[1] Na režisérsku stoličku siedmej série majú zasadnúť Alan Taylor (doteraz zrežíroval 6 častí), Jeremy Podeswa a Mark Mylod (obaja doteraz po 4 časti) a Matt Shakman (nový režisér, známy napr. vďaka seriálom Fargo, Mad Men alebo Dr. House).

# Názov
USA
Réžia Scenár Premiéra
USA
61
1
Jeremy Podeswa[4]
16. júl 2017[1]
62
2
Mark Mylod[5]
23. júl 2017[2]
63
3
Mark Mylod[6]
30. júl 2017[2]
64
4
Matt Shakman[7]
6. august 2017[2]
65
5
Matt Shakman[8]
13. august 2017[2]
66
6
Alan Taylor[9]
20. august 2017[2]
67
7
Jeremy Podeswa[10]
27. august 2017[2]

8. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Ôsma séria bude poslednou a bude sa skladať zo šiestich častí. Dave Hill napíše scenár k prvej časti, Bryan Cogman k druhej a zvyšné štyri budú rozdelené medzi tvorcov seriálu, Benioffa a Weissa.[11]

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Scenár[upraviť | upraviť zdroj]

Scenáre pre Game of Thrones zatiaľ písalo sedem scenáristov. Najviac častí napísali showrunneri David Benioff a D. B. Weiss. Autor ságy Pieseň ľadu a ohňa George R. R. Martin napísal po jednej časti pre každú z prvých štyroch sérií. Martin nenapísal žiaden ďalší scenár pretože sa zameriaval na dokončenie šiestej knihy The Winds of Winter.[12] Jane Espenson napísala scenár k jednej časti (1x06), spolu s Benioffom a Weissom. Ďalšími scenáristami sú Bryan Cogman, ktorý na seriáli pracuje od prvej série doteraz, Vanessa Taylor, ktorá písala scenáre pre druhú a tretiu sériu a Dave Hill, ktorý sa pripojil od piatej série.

Meno scenáristu Počet častí Rok(y)
David Benioff 42 2011–
D. B. Weiss 42 2011–
Bryan Cogman 9 2011–
George R. R. Martin 4 2011–2014
Vanessa Taylor 3 2012–2013
Dave Hill 2 2015–
Jane Espenson 1 2011

Réžia[upraviť | upraviť zdroj]

Každá séria zamestnáva 4 až 6 režisérov, ktorí obvykle režírujú dve po sebe idúce časti. Najviac častí (6) zrežírovali Alan Taylor, David Nutter a Alex Graves. Neil Marshall zrežíroval dve časti (2x09 a 4x09) s rozsiahlymi bitkami. Alik Sakharov, kameraman úplne prvej a niekoľných ďalších častí neskôr režíroval 4 časti. Tvorcovia David Benioff a D. B. Weiss takisto zrežírovali každý po jednej časti.

Meno režiséra Počet častí Rok(y)
Alan Taylor 7 2011–2017
David Nutter 6 2012–2015
Alex Graves 6 2013–2014
Mark Mylod 6 2015–2017
Jeremy Podeswa 6 2015–2017
Daniel Minahan 5 2011–2013
Alik Sakharov 4 2012–2014
Michelle MacLaren 4 2013–2014
Miguel Sapochnik 4 2015–2016
Brian Kirk 3 2011
Tim Van Patten 2 2011
Neil Marshall 2 2012–2014
David Petrarca 2 2012
Michael Slovis 2 2015
Jack Bender 2 2016
Daniel Sackheim 2 2016
Matt Shakman 2 2017
David Benioff 1 2013
D. B. Weiss 1 2014

Nakrúcanie[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodná pilotná časť bola nakrútená v roku 2009 v Severnom Írsku a Maroku a zrežíroval ju Tom McCarthy. Kvôli zmene obsadenia niektorých rolí a kreatívnym zmenám bol pilot znovu nakrútený režisérom Timom Van Pattenom a následne bolo nakrútených aj zvyšných 9 častí. V pôvodom pilote, ktorý sa nedostal na obrazovky, sa objavil aj George R. R. Martin.[13] Druhá séria sa nakrúcala 106 dní a väčšinu času nakrúcali dva štáby ("Dragon" a "Wolf") na odlišných miestach. Tretia séria sa nakrúcala od júla do 24. novembra 2012.[14][15] Štvrtá séria sa nakrúcala od 8. júla do 21. novembra 2013, nakrúcanie trvalo 136 dní.[16][17] Štvrtá séria sa nakrúcala od júla do decembra 2014.[18][19] Scéna, kde Cersei prechádza cez mesto nahá, bola nakrútená v októbri 2014 v Dubrovníku. Lena Headey, ktorá hrá Cersei, však v scéne osobne nehrala a bola využitá jej dvojníčka. Tvár herečky bola následne pridaná v postprodukcii.[20] Šiesta séria sa nakrúcala od júla do 17. decembra 2015 v piatich krajinách: Severné Írsko, Španielsko, Chorvátsko, Island a Kanada.[21] Doteraz najrozsiahlejšia a najprepracovanejšia bitka seriálu, v epizóde "Battle of the Bastards" sa nakrúcala až 25 dní, pracoval na nej 600-členný štáb vrátane 4 kamerových štábov, hralo v nej 500 komparzistov, bolo využitých 70 koní a stála údajne viac ako 10 miliónov dolárov.[22] Nakrúcanie siedmej série začalo 31. augusta 2016 v Belfaste a potrvá do februára 2017, čo posunie štart vysielania na leto 2017.[23][24]

Adaptácia románov[upraviť | upraviť zdroj]

Romány sú bližšie popísané v článku Pieseň ľadu a ohňa
Séria Objednanie Nakrúcanie Premiéra Finále Romány
1 2. marec 2010[25] Druná polovica 2010 17. apríl 2011 19. jún 2011 Hra o tróny
2 19. apríl 2011[26] Druná polovica 2011 1. apríl 2012 3. jún 2012 Súboj kráľov a prvé kapitoly z Búrka mečov
3 10. apríl 2012[27] júl – november 2012 31. marec 2013 9. jún 2013 Prvé dve tretiny z Búrka mečov
4 2. apríl 2013[28] júl – november 2013 6. apríl 2014 15. jún 2014 Tretia tretina z Búrka mečov a niekoľko prvkov z Hostina pre vrany a Tanec s drakmi
5 8. apríl 2014[29] júl – december 2014 12. apríl 2015 14. jún 2015 Hostina pre vrany, Tanec s drakmi a vlastný dej + posledné kapitoly z Búrka mečov a prvky z The Winds of Winter
6 8. apríl 2014[29] júl – december 2015 24. apríl 2016 26. jún 2016 Vlastný dej a podľa osnovy pre The Winds of Winter + posledné prvky Hostina pre vrany a Tanec s drakmi
7 21. apríl 2016[30] august 2016 – február 2017 2017 2017 Vlastný dej a podľa osnovy pre The Winds of Winter a A Dream of Spring

Lokality[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál sa nakrúca v Titanic Studios v Belfaste, no veľké množstvo exteriérových scén je natáčaných na rôznych miestach po celej Európe.[31] Exteriérové scény pre Kráľov prístav (King's Landing) sa nakrúcali v Dubrovníku, Zimohrad (Winterfell) v Severnom Írsku, zamrznuté končiny za Múrom (The Wall) na Islande, Záliv otrokov (Slaver's Bay) v Chorvátsku, Španielsku a Maroku.[32]

Financovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Presný rozpočet seriálu nie je známy, no bolo zverejnené že prvých päť sérií stálo HBO zhruba 6 miliónov amerických dolárov za epizódu, teda 60 miliónov za každú sériu. Rozpočet šiestej série bol zvýšený na 10 miliónov dolárov za epizódu, pričom značná časť z tohto rozpočtu išla do nakrútenia doteraz najväčšej bitky seriálu "Battle of the Bastards". V porovnaní bitka v epizóde "Blackwater" stála zhruba 8 miliónov dolárov. Značná časť rozpočtu ide aj do špeciálnych vizuálnych efektov (CGI).[33][34]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Emmy Awards[upraviť | upraviť zdroj]

Tento zoznam uvádza ocenenia a nominácie na prestížnu Cenu Emmy.[35]

Rok Nominovaný(í) Výsledok
Najlepší dramatický seriál
2011 David Benioff, D. B. Weiss, Frank Doelger, Carolyn Strauss, George R. R. Martin, Vanessa Taylor, Alan Taylor, Guymon Casady, Vince Gerardis a Bernadette Caulfield Nominácia
2012 David Benioff, D. B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Guymon Casady, Vince Gerardis, George R. R. Martin, Vanessa Taylor, Chris Newman a Greg Spence Nominácia
2013 David Benioff, D. B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Vince Gerardis, Guymon Casady, George R. R. Martin, Chris Newman a Greg Spence Nominácia
2014 David Benioff, D. B. Weiss, George R. R. Martin, Vince Gerardis, Ralph Vicinanza, Guymon Casady, Carolyn Strauss, Frank Doelger a Mark Huffam Nominácia
2015 David Benioff, D. B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Vince Gerardis, Guymon Casady, George R. R. Martin, Chris Newman, Greg Spence, Lisa McAtackney a Bryan Cogman Víťaz
2016 David Benioff, D. B. Weiss, Carolyn Strauss, Frank Doelger, Bernadette Caulfield, Vince Gerardis, Guymon Casady, George R. R. Martin, Bryan Cogman, Chris Newman, Greg Spence a Lisa McAtackney Víťaz
Najlepší herec vo vedľajšej role dramatického seriálu
2011 Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Víťaz
2012 Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Nominácia
2013 Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Nominácia
2014 Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Nominácia
2015 Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Víťaz
2016 Kit Harington ako Jon Snow Nominácia
Peter Dinklage ako Tyrion Lannister Nominácia
Najlepšia herečka vo vedľajšej role dramatického seriálu
2013 Emilia Clarke ako Daenerys Targaryen Nominácia
2014 Lena Headey ako Cersei Lannister Nominácia
2015 Emilia Clarke ako Daenerys Targaryen Nominácia
Lena Headey ako Cersei Lannister Nominácia
2016 Maisie Williams ako Arya Stark Nominácia
Emilia Clarke ako Daenerys Targaryen Nominácia
Lena Headey ako Cersei Lannister Nominácia
Najlepší herec ako hosť v dramatickom seriáli
2016 Max von Sydow ako The Three-Eyed Raven Nominácia
Najlepšia herečka ako hosť v dramatickom seriáli
2013 Diana Rigg ako Olenna Tyrell Nominácia
2014 Diana Rigg ako Olenna Tyrell Nominácia
2015 Diana Rigg ako Olenna Tyrell Nominácia
Najlepšia réžia dramatického seriálu
2011 Tim Van Patten za epizódu Winter Is Coming Nominácia
2014 Neil Marshall za epizódu The Watchers of the Wall Nominácia
2015 David Nutter za epizódu Mother's Mercy Víťaz
Jeremy Podeswa za epizódu Unbowed, Unbent, Unbroken Nominácia
2016 Miguel Sapochnik za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Jack Bender za epizódu The Door Nominácia
Najlepší scenár dramatického seriálu
2011 David Benioff a D. B. Weiss za epizódu Baelor Nominácia
2013 David Benioff a D. B. Weiss za epizódu The Rains of Castamere Nominácia
2014 David Benioff a D. B. Weiss za epizódu The Children Nominácia
2015 David Benioff a D. B. Weiss za epizódu Mother's Mercy Nominácia
2016 David Benioff a D. B. Weiss za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Najlepšia kamera
2013 Rob McLachlan za epizódu Mhysa Nominácia
2014 Anette Haellmigk za epizódu The Lion and the Rose Nominácia
Jonathan Freeman za epizódu Two Swords Nominácia
2015 Rob McLachlan za epizódu The Dance of Dragons Nominácia
Fabian Wagner za epizódu Hardhome Nominácia
Anette Haellmigk za epizódu Sons of the Harpy Nominácia
Gregory Middleton za epizódu Unbowed, Unbent, Unbroken Nominácia
2016 Gregory Middleton za epizódu Home Nominácia
Najlepšia výprava
2015 Deborah Riley, Paul Ghirardani a Rob Cameron za epizódu High Sparrow Nominácia
2016 Deborah Riley, Paul Ghirardani a Rob Cameron za epizódy Blood of My Blood, The Broken Man a No One Nominácia
Najlepší strih dramatického seriálu
2013 Oral Ottey za epizódu The Rains of Castamere Nominácia
2015 Katie Weiland za epizódu The Dance of Dragons Víťaz
Tim Porter za epizódu Hardhome Nominácia
2016 Katie Weiland za epizódu Oathbreaker Nominácia
Tim Porter za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Najlepší originálny soundtrack
2014 Ramin Djawadi za epizódu The Mountain and the Viper Nominácia
Najlepší strih zvuku
2011 Stefan Henrix, Tim Hands, Michelle McCormack, Steve Fanagan, Andy Kennedy, Jon Stevenson, Robin Quinn, Caoimhe Doyle a Eoghan McDonnell za epizódu A Golden Crown Nominácia
2012 James Moriana, Peter Brown, Kira Roessler, Tim Hands, Paul Aulicino, Stephen P. Robinson, Vanessa Lapato, Brett Voss, Jeffrey Wilhoit a David Klotz za epizódu Blackwater Víťaz
2013 James Moriana, Tim Kimmel, Paula Fairfield, Tim Hands, Jed M. Dodge, Bradley C. Katona, David Klotz, Brett Voss a Jeffrey Wilhoit za epizódu And Now His Watch Is Ended Nominácia
2014 Tim Kimmel, Jed M. Dodge, Tim Hands, Paula Fairfield, David Klotz, Bradley C. Katona, Brett Voss, Jeffrey Wilhoit a Dylan T. Wilhoit za epizódu The Watchers of the Wall Nominácia
2015 Tim Kimmel, Paula Fairfield, Bradley C. Katona, Paul Bercovitch, Tim Hands, David Klotz, Brett Voss, Jeffrey Wilhoit a Dylan T. Wilhoit za epizódu Hardhome Víťaz
2016 Tim Kimmel, Tim Hands, Paul Bercovitch, Paula Fairfield, Bradley C. Katona, Michael Wabro, David Klotz, Brett Voss, Jeffrey Wilhoit a Dylan T. Wilhoit za epizódu The Door Víťaz
Najlepšie mixovanie zvuku
2012 Matthew Waters, Onnalee Blank, Ronan Hill a Mervyn Moore za epizódu Blackwater Víťaz
2013 Ronan Hill, Richard Dyer, Onnalee Blank a Matthew Waters za epizódu And Now His Watch Is Ended Nominácia
2014 Ronan Hill, Richard Dyer, Onnalee Blank a Matthew Waters za epizódu The Watchers of the Wall Nominácia
2015 Ronan Hill, Richard Dyer, Onnalee Blank a Matthew Waters za epizódu Hardhome Víťaz
2016 Onnalee Blank, Matthew Waters, Richard Dyer a Ronan Hill za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Najlepšie špeciálne vizuálne efekty
2011 Adam McInnes, Angela Barson, Lucy Ainsworth-Taylor, Raf Morant, Henry Badgett, Damien Mace, Stuart Brisdon a Graham Hills za epizódu Fire and Blood Nominácia
2012 Rainer Gombos, Juri Stanossek, Sven Martin, Steve Kullback, Jan Fiedler, Chris Stenner, Tobias Mannewitz, Thilo Ewers a Adam Chazen za epizódu Valar Morghulis Víťaz
2013 Joe Bauer, Joern Grosshans, Doug Campbell, Steve Kullback, Stuart Brisdon, Sven Martin, Jabbar Raisani, Tobias Mannewitz a Adam Chazen za epizódu Valar Dohaeris Víťaz
2014 Joe Bauer, Joern Grosshans, Steve Kullback, Adam Chazen, Eric Carney, Sabina Gerhardt, Matthew Rouleau, Thomas H. Schelesny a Robert Simon za epizódu The Children Víťaz
2015 Steve Kullback, Joe Bauer, Adam Chazen, Jabbar Raisani, Eric Carney, Stuart Brisdon, Derek Spears, James Kinnings a Matthew Rouleau za epizódu The Dance of Dragons Víťaz
2016 Steve Kullback, Joe Bauer, Adam Chazen, Derek Spears, Eric Carney, Sam Conway, Matthew Rouleau, Michelle Blok a Glenn Melenhorst za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Najlepší make-up
2011 Paul Engelen a Melissa Lackersteen za epizódu Winter Is Coming Nominácia
2012 Paul Engelen a Melissa Lackersteen za epizódu The Old Gods and the New Víťaz
2013 Paul Engelen, Melissa Lackersteen, Daniel Lawson Johnston a Martina Byrne za epizódu Kissed by Fire Víťaz
2015 Jane Walker a Nicola Matthews za epizódu Mother's Mercy Víťaz
2016 Jane Walker, Kate Thompson, Nicola Matthews, Kay Bilk, Marianna Kyriacou a Pamela Smyth za epizódu Battle of the Bastards Víťaz
Najlepší umelý make-up
2011 Paul Engelen a Conor O'Sullivan za epizódu A Golden Crown Nominácia
2012 Paul Engelen, Conor O'Sullivan a Rob Trenton za epizódu Valar Morghulis Nominácia
2013 Paul Engelen, Conor O'Sullivan a Rob Trenton za epizódu Valar Dohaeris Nominácia
2014 Jane Wlaker a Barrie Gower za epizódu The Children Nominácia
2015 Jane Wlaker, Barrie Gower a Sarah Gower za epizódu Hardhome Nominácia
2016 Jane Wlaker, Sarah Gower, Emma Sheffield, Tristan Versluis a Barrie Gower za epizódu The Door Víťaz
Najlepšie účesy
2011 Kevin Alexander a Candice Banks za epizódu A Golden Crown Nominácia
2012 Kevin Alexander, Candice Banks, Rosalia Culora a Gary Machin za epizódu The Old Gods and the New Nominácia
2013 Kevin Alexander, Candice Banks, Rosalia Culora, Gary Machin a Dana Calder za epizódu Second Sons Nominácia
2014 Kevin Alexander, Candice Banks, Rosalia Culora, Gary Machin a Dana Calder za epizódu The Lion and the Rose Nominácia
2015 Kevin Alexander, Candice Banks, Rosalia Culora, Gary Machin, Laura Pollock a Nicola Mount za epizódu Mother's Mercy Nominácia
2016 Kevin Alexander, Candice Banks, Nicola Mount, Laura Pollock, Gary Machin a Rosalia Culora za epizódu The Door Nominácia
Najlepšie kostýmy
2011 Michele Clapton a Rachael Webb-Crozier za epizódu The Pointy End Nominácia
2012 Michele Clapton, Alexander Fordham a Chloe Aubry za epizódu The Prince of Winterfell Víťaz
2013 Michele Clapton, Alexander Fordham a Chloe Aubry za epizódu Walk of Punishment Nominácia
2014 Michele Clapton, Sheena Wichary, Alexander Fordham a Nina Ayers za epizódu The Lion and the Rose Víťaz
2015 Michele Clapton, Sheena Wichary, Nina Ayers a Alexander Fordham za epizódu The Dance of Dragons Nominácia
2016 Michele Clapton, Chloe Aubry a Sheena Wichary za epizódu The Winds of Winter Víťaz
Najlepšie výtvarníctvo
2012 Gemma Jackson, Frank Walsh a Tina Jones za epizódu Garden of Bones Víťaz
2013 Gemma Jackson, Andy Thomson a Robert Cameron za epizódu Valar Dohaeris Nominácia
2014 Deborah Riley, Paul Ghirardani a Rob Cameron za epizódu The Laws of Gods and Men Nominácia
Najlepší dizajn úvodných titulkov
2011 Angus Wall, Robert Feng, Kirk H. Shintani a Hameed Shaukat Víťaz
Najlepšie obsadenie dramatického seriálu
2011 Nina Gold a Robert Sterne Nominácia
2012 Nina Gold a Robert Sterne Nominácia
2013 Nina Gold a Robert Sterne Nominácia
2014 Nina Gold a Robert Sterne Nominácia
2015 Nina Gold, Robert Sterne a Carla Stronge Víťaz
2016 Nina Gold, Robert Sterne a Carla Stronge Víťaz
Najlepšia kaskadérska koordinácia
2011 Paul Jennings za epizódu The Wolf and the Lion Nominácia
2014 Paul Herbert Nominácia
2015 Rowley Irlam Víťaz
2016 Rowley Irlam Víťaz

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d OPAM, Kwame. What Was the ‘Battle of the Bastards’ Budget on ‘Game of Thrones’? [online]. The Verge, 9.3.2017. Dostupné online. (po anglicky)
 2. a b c d e f g h Shows A-Z - game of thrones on hbo [online]. The Futon Critic. Dostupné online. (po anglicky)
 3. GOLDBERG, Lesley. 'Game of Thrones' Considering Shorter Final Seasons [online]. The Hollywood Reporter, 14.4.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 4. "Game of Thrones" Episode #7.1 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 5. "Game of Thrones" Episode #7.2 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 6. "Game of Thrones" Episode #7.3 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 7. "Game of Thrones" Episode #7.4 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 8. "Game of Thrones" Episode #7.5 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 9. "Game of Thrones" Episode #7.6 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 10. "Game of Thrones" Episode #7.7 (TV Episode 2017) - IMDb [online]. IMDB. Dostupné online. (po anglicky)
 11. MCCORMICK, Rick. Game of Thrones’ last season will only be six episodes long [online]. The Verge, 12.3.2017. Dostupné online. (po anglicky)
 12. KARMALI, Luke. GEORGE R.R. MARTIN NOT WRITING GAME OF THRONES SEASON 6 EPISODE [online]. http://www.ign.com, 30.3.2015. Dostupné online. (po anglicky)
 13. LACOB, Jace. Game of Thrones: 10 Secrets About HBO's Adaptation [online]. The Daily Beast, 4.5.2011. Dostupné online. (po anglicky)
 14. HARWOOD, Charlie. Game of Thrones Begins Filming For Season 3 [online]. HBO Watch, 9.7.2012. Dostupné online. (po anglicky)
 15. ‘Game of Thrones’ season 3 spoilers: Filming in Iceland (and as a whole) ends [online]. Cartermatt, 24.11.2012. Dostupné online. (po anglicky)
 16. WILKEN, Selina. ‘Game of Thrones’ season 4 filming began Monday! [online]. Hypable, 8.7.2013. Dostupné online. (po anglicky)
 17. That’s a wrap! Season 4 filming is complete [online]. Fansided. Dostupné online. (po anglicky)
 18. HOPEWELL, John. Part of ‘Game of Thrones’ Fifth Season to Shoot in Spain [online]. Variety, 2.7.2014. Dostupné online. (po anglicky)
 19. Game of Thrones Season 5 Filming Has Wrapped, Trailers Should Be Coming Soon [online]. Game N Guide, 15.12.2014. Dostupné online. (po anglicky)
 20. JONES, Nate. They Finally Shot That Cersei Scene on Game of Thrones [online]. Vulture, 3.4.2014. Dostupné online. (po anglicky)
 21. SAPOCHNIK, Miguel. Five days left... [online]. Miguel Sapochnik na Twitteri, 12.12.2015. Dostupné online. (po anglicky)
 22. HIBBERD, James. 'Game of Thrones': Battle of the Bastards by the numbers [online]. Entertainment Weekly, 16.6.2015. Dostupné online. (po anglicky)
 23. SMITH, Oliver. The incredible locations that will star in Game of Thrones season 7 [online]. The Telegraph, 23.12.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 24. AUSIELLO, Michael. Game of Thrones Season 7 Premiere Pushed to Summer 2017 [online]. TV Line, 18.6.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 25. HBO picks up 'Game of Thrones'; first picture, cast list [online]. Chicago Tribune, 2.3.2010. Dostupné online. (po anglicky)
 26. HIBBERD, James. HBO renews 'Game of Thrones' for second season! [online]. Entertainment Weekly, 19.4.2011. Dostupné online. (po anglicky)
 27. O'CONNELL, Michael. 'Game of Thrones' Renewed for Season 3 [online]. The Hollywood Reporter, 10.4.2012. Dostupné online. (po anglicky)
 28. HIBBERD, James. 'Game of Thrones' renewed for season 4 [online]. Entertainment Weekly, 2.4.2013. Dostupné online. (po anglicky)
 29. a b GAME OF THRONES RENEWED FOR SEASON 5 AND SEASON 6 [online]. IGN, 8.4.2014. Dostupné online. (po anglicky)
 30. ANDREEVA, Nellie. ‘Game Of Thrones’ Picked Up For Season 7, ‘Veep’ & ‘Silicon Valley’ Also Renewed By HBO [online]. Deadline, 21.4.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 31. Film and television studios [online]. Northern Ireland Screen. Dostupné online. (po anglicky)
 32. SMITH, Oliver. Mapped: Every single Game of Thrones filming location [online]. Telegraph, 13.6.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 33. CUCCINELLO, Hayley C.. 'Game Of Thrones' Season 6 Costs $10 Million Per Episode, Has Biggest Battle Scene Ever [online]. Forbes, 22.4.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 34. DWILSON, Stephanie Dube. What Was the ‘Battle of the Bastards’ Budget on ‘Game of Thrones’? [online]. Entertainment Weekly, 20.6.2016. Dostupné online. (po anglicky)
 35. Game Of Thrones [online]. Emmys. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Game of Thrones na anglickej Wikipédii.