Generál

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Generál (OF-9)

Generál je vojenská hodnosť, ktorá je v mnohých štátoch najvyššou vojenskou hodnosťou.

V niektorých štátoch existuje (alebo existovala) ešte vyššia hodnosť, maršal, niekedy je však skôr čestná, bez ďalších právomocí. Hodnosť generál je používaná pozemnými a niektorými vzdušnými ozbrojenými silami. V námorných ozbrojených silách je jej ekvivalentom hodnosť admirál.

Na Slovensku je generál najvyššia policajná hodnosť (jedna zlatá hviezda a zlatá ratolesť, so zlatým lemovaním) a generálom sa stal v roku 2014 aj veliteľ Hasičského a záchranného zboru. Nie je to však pravidlo a len v niektorých štátoch sa vyskytuje generál aj u policajných zložiek.

Generál taktiež nemusí vždy znamenať konkrétnu hodnosť, ale aj všeobecne významného vojenského veliteľa, hlavne keď pôsobil samostatne. Toto platí hlavne, keď ide o osobnosti zo staroveku alebo zo stredoveku.

Vo väčšine armád slovo generál neoznačuje konkrétnu hodnosť, ale súbor tzv. generálskych hodností. Výnimočne však môže označovať aj niečo iné, napr. post vrchného veliteľa.

Vo francúzskych ozbrojených silách sa generáli nazývajú podľa toho, akým veľkým jednotkám by mali teoreticky veliť: Général de Brigade (brigádny generál), Général de Division (divízny generál), Général de Corps d'Armée (generál armádneho zboru), Général d'Armée (armádny generál). Títo generáli majú insígnie s 2 až 5 hviezdami. Okrem toho ešte existuje insígnia so 6 hviezdami (prepožičiava sa vojenskému veliteľovi v oblasti Paríža bez ohľadu na skutočnú hodnosť) a čisto čestná 7-hviezdičková hodnosť Maréchal de France (maršal Francúzska).

Postupnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Ozbrojené sily Slovenskej republiky:

nižšia hodnosť
Generálporučík

(Ozbrojené sily Slovenskej republiky)
Generál

vyššia hodnosť
nie je

Policajné hodnosti:

nižšia hodnosť
Plukovník
Policajné hodnosti
Generál

(jedna zlatá hviezda a zlatá ratolesť, so zlatým lemovaním)

vyššia hodnosť
nie je

Generáli na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam slovenských vojenských generálov

Generálske hodnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Ozbrojené sily Slovenskej republiky majú celkovo 4 generálske hodnosti (v zátvorke sú uvedené ich české, britské a americké ekvivalenty):

Policajné hodnosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • generál (bez prívlastkov)

Iní generáli[upraviť | upraviť zdroj]

Ku dňu 1. januára 2007, pri príležitosti štátneho sviatku - Dňa vzniku Slovenskej republiky, prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič povýšil náčelníka Generálneho štábu OS SR Ľubomíra Bulíka do najvyššej vojenskej hodnosti - generál.

V máji 2014 povýšil prezident Ivan Gašparovič do hodnosti generála vôbec prvého príslušníka Hasičského a záchranného zboru. Generálom sa stal jeho prezident Alexander Nejedlý.[1] Minister vnútra Robert Kaliňák návrh na povýšenie odôvodnil výraznou zásluhou Nejedlého na reformách v zbore. Má ísť o poctu nielen Nejedlému, ale celému zboru.[1]

V januári 2018 bolo v slovenských Ozbrojených silách celkovo 20 miest s plánovanou generálskou hodnosťou, z toho 16 ich bolo obsadených generálmi a 4 plukovníkmi.[2]

Najmladší slovenskí generáli[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa knihy „Generáli – slovenská vojenská generalita 1918 – 2009“, z celkového počtu 258 uvedených generálov, medzi desať najmladších generálov za uvedené obdobie patria tieto vojenské osobnosti:[3]:

Iné významy[upraviť | upraviť zdroj]

Vo Švajčiarsku sa pod označením generál skrýva vrchný veliteľ armády, tento post navyše existuje len v časoch vojny.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b SITA. Prezident vymenoval prvého generála u hasičov [online]. Perex, 02.05.2014, [cit. 2014-05-03]. Dostupné online.
  2. Denník N. Denník N (Bratislava: N Press), 2018-01-09. Dostupné online [cit. 2018-01-27]. ISSN 1339-844X.
  3. Štaigl, J. a kolektív: Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 – 2009, Magnet Press, Slovakia 2009, s. 228

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Generál
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Generál