Georgij Timofejevič Dobrovoľskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Georgij Dobrovoľskij)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Georgij Timofejevič Dobrovoľskij
sovietsky kozmonaut
Georgij Timofejevič Dobrovoľskij
Št. príslušnosťZSSR
Stavzosnulý
Narodenie1. jún 1928
Odesa, Ukrajinská SSR, ZSSR (dnešná Ukrajina)
Úmrtie30. jún 1971 (43 rokov)
kozmický priestor
Iné zamestnaniepilot
Hodnosťpodplukovník Sovietskych leteckých síl
Čas vo vesmíre23d 18h 21m
Kozmonaut od1963
MisieSojuz 11
Znaky misiíZvezda 'Rocket'.jpg
Kozmonaut do1971

Georgij Timofejevič Dobrovoľskij (rus. Георгий Тимофеевич Добровольский, ukr. Георгій Тимофійович ДобровольськийHeorhij Tymofijovyč Dobrovoľskyj; * 1. jún 1928, Odesa, Ukrajinská SSR, ZSSR, dnes Ukrajina – † 30. jún 1971, kozmický priestor), bol sovietsky kozmonaut ruskej národnosti.

V roku 1971 bol veliteľom kozmickej lode Sojuz 11. Posádka tejto lode uskutočnila prvý prechod do orbitálnej stanice Saľut 1. Spoločný let komplexu Saľut - Sojuz trval 23 dní. G. T. Dobrovoľskij zahynul pri pristávaní kozmickej lode, v dôsledku poruchy na hermetickom uzávere kabíny lode.

Život[upraviť | upraviť kód]

Dobrovoľskij vyrastal v Odese a sníval o námorníckom živote. Na námornú školu však prijatý nebol, dostal sa na špeciálnu leteckú školu. Otec z rodiny zmizol, keď mal Georgij dva roky, matka, ktorú nesmierne miloval, bola celý život upratovačkou. Na začiatku II. svetovej vojny bol v Odese zatknutý a za prechovávanie revolveru odsúdený na 25 rokov väzenia. Odtiaľ sa mu podarilo v marci 1944 utiecť. Po vojne sa cez deň učil a po nociach sa živil vykladaním nákladných lodí v prístave. Dostal sa na Čugujevské vojenské letecké učilište, nastúpil do leteckého útvaru stíhacích lietadiel, naučil sa lietať na jakoch, lavočkinoch, migoch všetkých modifikácií. Po dokončení akadémie sa stal politickým pracovníkom, ale lietal ďalej. Oženil sa, mal dve deti. V roku 1962 mu ponúkli možnosť stať sa kozmonautom a tak nastúpil do Hviezdneho mestečka. Bohužiaľ už prvý jeho let na Sojuze 11 skončil v roku 1971 katastrofou. Pri zostupovej fáze všetci traja kozmonauti zahynuli.