Gepard štíhly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
gepard štíhly
Cheetah4.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Acinonyx jubatus
Schreber, 1775
Cheeta map.jpg
Rozšírenie geparda štíhleho
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Gepard štíhly alebo gepard (lat. Acinonyx jubatus) je jediný recentný druh z rodu gepard (Acinonyx).[1][2][3]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Je to najrýchlejší cicavec na svete. Pružná chrbtica sa mu pohybuje hore a dole. Zadné končatiny pri rýchlom behu dopadnú na zem skôr ako predné. Gepard dosahuje v behu na krátku vzdialenosť rýchlosť 110 km za hodinu. Takýto rýchly beh je pre geparda veľmi vyčerpávajúci a gepard sa rýchlo rozhorúči. Asi po 400 metroch si musí oddýchnuť. Gepard ako jediný z cicavcov beží za korisťou. Dĺžka tela sa pohybuje v rozmedzí 115 až 135 cm, váha v rozmedzí 40 až 65 kg, dĺžka chvosta dosahuje 60 až 80 cm, je samotár alebo tvorí pár, status: zraniteľný.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne areál geparda zahŕňal Afriku, Arabský polostrov, Blízky východ a Indiu. V súčasnosti sa vyskytuje predovšetkým v strednej, západnej a južnej Afrike. V Ázii už takmer vymizli, gepard stredoázijský je s najväčšou pravdepodobnosťou vyhubený, gepard indický je kriticky ohrozený. Malá populácia (max. 200 jedincov) snáď ešte prežíva v nedostupných oblastiach Iránu a Pakistanu.

Najväčšia populácia gepardov žije v Namíbii, 2 000 – 3 000 jedincov.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

gepard štíhly (Acinonyx jubatus):

[1][4][2][5][6][7][8]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Kitchener A. C., Breitenmoser-Würsten Ch., Eizirik E., Gentry A., Werdelin L., Wilting A., Yamaguchi N., Abramov A. V., Christiansen P., Driscoll C., Duckworth J. W., Johnson W., Luo S.-J., Meijaard E., O’Donoghue P., Sanderson J., Seymour K., Bruford M., Groves C., Hoffmann M., Nowell K., Timmons Z. & Tobe S. 2017. A revised taxonomy of the Felidae. The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN/SSC Cat Specialist Group. Cat News Special Issue 11
  2. a b LUPTÁK, Peter. Slovenské mená cicavcov sveta. [1. vyd.] Bojnice : Zoologická záhrada, 2003. 218 s. ISBN 80-969059-9-6. S. 68.
  3. mačkovité. In: Pyramída
  4. Mammal Species of the World - Browse: Acinonyx [online]. departments.bucknell.edu, [cit. 2020-12-20]. Dostupné online.
  5. Ondrej Zicha; ondrej.zicha(at)gmail.com. Národní jména [online]. biolib.cz, [cit. 2020-12-20]. Dostupné online.
  6. Svetový deň divej prírody: Veľké mačky - predátory v ohrození. Štátna ochrana prírody SR, 2018 [1]
  7. Carnivora - Šelmy [online]. savci.upol.cz, [cit. 2020-12-20]. Dostupné online.
  8. IUCN [2]