Geraldo Majella Agnel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geraldo Majella Agnela
kardinál Svätej rímskej cirkvi
Geraldo Majella Agnelo
Geraldo Majella Agnelo
Erb Geraldo Majella Agnela
Caritas cum fide
Láska s vierou
Biografické údaje
Narodenie19 Október 1933
Juiz de Fora Brazília
Alma materPápežská diplomatická akadémia
Svätenia
CirkevRímskokatolická cirkev
Kardinál
Menovanie5. Máj 2003
Ján Pavol II.
Odkazy
Geraldo Majella Agnel na catholic-hierarchy.org angl.
Spolupracuj na Commons Geraldo Majella Agnel

Geraldo Majella Agnel (* 19. októbra 1933 Juiz de Fora) je brazílsky rímskokatolícky kňaz, emeritný arcibiskup v meste San Salvador de Bahia, kardinál.

Kňaz[upraviť | upraviť zdroj]

Kňazské svätenie prijal 27. júna 1957 v São Paulo. Viac ako dvadsať rokov pôsobil vo farnosti svätého Antonína v Barra Funda, koordinoval činnosť združenia katolíckej mládeže, prednášal v niekoľkých seminároch, od roku 1964 bol kanonikom katedrálný kapituly v São Paulo.

Biskup[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 14. mája 1978 bol menovaný biskupom brazílskej diecézy Toledo, biskupské svätenie prijal 6. augusta toho istého roku, jeho svätiteľom bol arcibiskup São Paulo, kardinál Paulo Evaristo Arms. V októbri 1982 ho pápež Ján Pavol II. vymenoval arcibiskupom arcidiecézy Londrina. V rokoch 1991 až 1999 pracoval v pápežskej kúrii ako sekretár Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. V roku 1995 bol menovaný do prípravnej komisie pripravujúcej Veľké jubileum roku 2000. V januári 1999 sa vrátil do Brazílie a nastúpil na arcibiskupský stolec v meste San Salvador de Bahia, ktoré je tiež sídlom brazílskeho prímasa.

Kardinál[upraviť | upraviť zdroj]

Pri konzistóriu februári 2001 ho pápež Ján Pavol II. menoval za kardinála. 5. mája 2003 bol zvolený na päťročné obdobie predsedom Brazílskej biskupskej konferencie. V januári 2011 prijal pápež Benedikt XVI. Jeho rezignáciu na funkciu arcibiskupa vzhľadom k dovŕšení kanonického veku.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku https://cs.wikipedia.org/wiki/Geraldo_Majella_Agnelo z českej Wikipedii

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Biografické heslo na catholic-hierarchy.org

Obrázky, zvuky k téme Geraldo Majella Agnelo

Súvisiace články[upraviť | upraviť zdroj]

Zoznam žijúcich kardinálov

Zoznam kardinálov vymenovaných Jánom Pavlom II.